Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '10

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
20893
 

Varis ve selülit, her ikisi de farklı bir hastalıktır!

Varis ve selülit, her ikisi de farklı bir hastalıktır!
 

Selülit'le başa çıkabiliri!z(Resim internet'ten)


Bayanın, selüliti var ama, varisi var sanıyor. Tam tersi de mümkün tabi ki. Varisi var ama, selüliti var sanıyor. Bu iki hastalığı birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Bu iki hastalığı, eğer birbirine karıştırırsak, tedavisini de imkansız hale getirebiliriz. Biliyorsunuz ki, hastalıkların, ortaya çıktıkları ilk dönemlerde teşhis ve tedavisine başlamak gerekiyor. Erken teşhis, kesin tedavi getirir.

Bakın, selüliti en basitinden, portakal kabuğu görünümünden tanıyabiliriz. Varis ise mor ve kırmızı şiş damarlardır. Özellikle bacaklarda ortaya çıkar. Başlangıç evrelerinde bile her iki hastalığın görünümleri farklıdır! Buna dikkat edelim lütfen.

Bayanlar, özellikle selülit konusunda bilgisizler. Bacaklarında selülit olduğunu anlamayan bayanların ilk tepkileri şu şöyle oluyor;

_Bacaklarımda kırışmaya başladı,

_Bacaklarımda sarkmalar var,

_Bacaklarıma güneş ışınları zarar verdi,

Bayanların, selülit konusunda bilgisiz olmaları, yanlış düşüncelere neden oluyor. Oysa ki, selülit, söylendiği gibi, sadece kilo nedeniyle ortaya çıkan basit bir yağlanma değildir. Selülit tedavi edilmesi gereken, pek çok etkenlerin biraraya gelmesiyle oluşan bir hastalıktır. Sakın şunları düşünmeyin;

_Kilo verirsem selülitim yokolur,

_Yağlarımı aldırırsam selülit diye bir şey kalmaz,

_Masaj yaparsam selülitim igeçer,

Hayır, hayır! Bunların hiçbiri selülitinizi geçirmez. Sadece, tedaviye başlamanız için boşa zaman kaybıdır. Bunu unutmayın lütfen!

Eğer doğru noktadan bakarsak, selülitle başa çıkabiliriz. Selülit, özellikle de bayanların kabusu olmaktan çıkmalıdır. Yazımın sonundaki tavsiylelerime de önem vermenizi rica ediyorum.

Faydalı olduysam eğer, ne mutlu bana!

_Varis nedir?

Varis sıklıkla bacaklarda görülen genişlemis, kıvrılmış toplardamarlardır.

_Varis nasıl anlaşılır?

Varis beraberinde birçok belirti verir: Yorgunluk, ağırlık, ağrı, batma hissi, kramp, kaşıntı, sıcaklık, kızarıklık bunlardan bazılarıdır.

    Bacaklarda mor ve kırmızı renkte şiş damarların oluşması (bunlar kimi zaman bir örümcek ağını anımsatıyorlar) Bacaklarda ağrı Kramp Şişkinlik Sıcaklık hissi

Varislerin tek zararı estetik veya verdiği rahatsızlık değildir. Varislerde biriken kan komşu dokulara sirayet ederek cilde zarar veren toksinler bırakır, bu da bacakta yaralara neden olur. Ayrıca kanamaya neden olabileceği gibi "flebite"ye de (P ölümcül olabilen kan pıhtısı) neden olabilir.

Varis kesin tedavisi nedir?

1- Kan damarları tıbbi müdehale ile çıkarılır. Kan damarları çıkarılınca dolaşım bozulmaz. Kanin %90'i derin toplardamarlardan tasindigi için varis gelisen hastalikli yüzeysel damarin çikarilmasi veya kapatilmasi dolasimi bozmaz, bilakis kani saglikli damarlara yönlendirir.

2- Lazer tedavisi: Bacak bölgesindeki varisler ve kılcal damar çatlamaları da lazer ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Ayrıca doğumsal veya sonradan oluşmuş değişik tipteki damarsal lezyonlar (hemangiom, porto şarabı lekesi, yüz bölgesindeki telengektaziler vb.) için Amerika’dan FDA onayı alınmış etkinliği kanıtlanmış Long Pulse ND YAG lazer (HP SYNCHRO PLATFORM)ile başarıyla tedavi mümkün olmaktadır.

_Selülit nedir?

Tıptaki adı hidrolipodistrofi olan selülit, derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun bağ dokular arasında sıkışması sonucunda derinin üst kısmının portakal kabuğu görüntüsü almasıdır. Ciddi bir problem olan selülit, sanılanın aksine sadece kilolu bayanlarda görülmez. Zayıf ya da şişman her kadının korkulu rüyasıdır. Selülit, daha çok bayanların kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşır

_Selülit nasıl anlaşılır?

Selülitinizin olup olmadığını anlamak istiyorsanız; aşağıdaki evreleri takip ederek bunu öğrenmeniz mümkün.

Evre 0: Cildi sıkıştırmamız durumunda dahi portakal kabuğu görünümünün oluşmaması.

Evre 1: Cildi iki parmağımız yardımıyla sıkıştırdığımızda portakal kabuğu görünümünün oluşması.

Evre 2: Ayakta dururken gözlemlenen portakal kabuğunun, yatar pozisyonda kaybolması.

Evre 3: Yatarken bile portakal kabuğunun kaybolmadığı durum.

Ağrılı Evre: Artan tıkız dokunun sinirler üzerine yaptığı baskıyla selülit ağrılı hale gelebilir.

_Selülit tedavileri ?


1-Mezoterapi: Mezoterapi orta deri tedavisi anlamına geliyor. Deriye belirli açılardan birçok iğne batırıldıktan sonra bağışıklık sistemini harekete geçirme esasına dayanıyor.

2-Akupunktur : Hormonal düzensizlikleri gidermek için genital noktalara, iştahı azaltmak için de oburluk noktasına uygulama yapılıyor.

3-Lenfatik Drenaj Masajı : Lenfatik drenaj masajı elle veya lenf drenaj makinası ile uygulanıyor. Elle yapılan masaj, derinin önce hafif harekete geçirilmesini sağlıyor. Yapılan hareketler damarlardaki lenfatik akışı itiyor. Belirli noktalara parmaklarla bastırıldığında, kullanılmış lenfler atılarak yenileri oluşuyor, bu da o bölgedeki kan dolaşımının, hiç bir güç kullanılmadan hızlanmasını sağlıyor. Lenfdrenaj makinası ise, vücutta lenfatik sistem adı verilen, hücreleri besleyen beyaz sıvı dolaşımı hızlandırıyor.


_Peki, bayanın hem selüliti, hem de varisi var ise, bu durumda ne yapmalıdır?

Bu durumda, konusunda uzman, iyi bir doktora gitmek gerekir.Varis ve selülit hastalıklarının aynı anda görülmesi, çok kötü sonuçlar doğurabilir.Vakit kaybetmeden doktora gözükmeli ve tedaviye hemen başlanmalıdır.

_Sizler için alternatif tavsiyelerim var! Fakat hemen belirtmek isterim ki, tavsiyelerim, özellikle, varis ve selülit hastalıkları başlangıç seviyesinde olanlar içindir.Her iki hastalığı da ilerlemiş olanlar, lütfen bu tavsiyelerime kulak vermesinler ve tedavilerine başlasınlar.

1- Selülit hastalığında en etkin yöntem, bence Türk tarzı keselenmektir.Bugün Batı tıbbı kese benzeri işlemleri (deriyi fırçalama, derinin üstündeki ölü tabakanın soyulması vb. yöntemler) selülitte etkin mücadele yöntemi olarak görüyor. Keselemeyle deriden dökülen ölü hücrelerin altında hapsolmuş daha sağlıklı deri ortaya çıkar. Üstelik kese, dolaşımı artırır. Toksinlerin hem deriden hem de artmış dolaşım ile atılmasını kolaylaştırır.

2-Varis oluşumunu engellemek için özellikle bol bol yürüyüş yapılması gerekiyor.Çünkü yürüyüş kan dolaşımını hızlandırarak varis oluşumunu önlüyor.Ayrıca uzmanlar, varise yakalanmamak için uzun süre oturmayı zaman zaman kalkıp dolaşmayı ve otururken bacak bacak üstüne atmamayı tavsiye ediyorlar.Hatta otururken zaman zaman bacak hareketleri yapmak bile dolaşımı hızlandırarak varisi engellemede etkili oluyor.Bunun yanı sıra özellikle hamile kadınlarda uzun süre ayakta kalmak da varislere sebep olabiliyor.Bunun için uzun süre ayakta kalınmamalı ve dinlenirken bacakları vücut düzleminden yüksekte tutulması gerekiyor.Uzandığınızda bacaklarınızın altına yastık koyarak bunu sağlayabilirsiniz.

_Varis memur hastalığı mıdır?

Bu, bir anlamda doğrudur.Memurlar sürekli oturarak çalışırlar.Sürekli oturmak, hareketsizlik, bacaklardaki kan dolaşımını sıfıra indirir.Böylece, özellikle bacaklarda, büyük ve küçük çaplı selülitler oluşur.Oturarak çalışanlar için, sabah veya akşam saatlerinde yapılan bir iki saatlik yürüyüş tedavi edici olacaktır.

_Selülit, varis oluşumunu etkiler mi?
Evet, etkiler. Mezoterapi tedavisi sonucunda yağ hücrelerinin hacmi ufaldığından toplardamarlar üzerindeki basınç kalkar ve dolaşım rahatlar, normale döner. Selülitten dolayı varis oluşumu önlenmiş olur.

_Su ve tuz dengesi, selülit oluşumunda çok önemlidir.

Bol, bol su için,

Tuzlu yiyeceklerden uzak durun.Ya da şöyle diyelim ''kesinlikle tuzdan uzak durun''

_Selülit sanatçı hastalığı mıdır?

Evet, bu doğrudur.Genelde gece hayatı olan sanatçıların, sigara ve alkol tüketiminde aşırıya kaçmaları, selülit oluşumunu hızlandırır.Alkol, özellikle vücutta, bacaklarda fazla su tutulmasına neden olur. Bayan sanatçılarımıza, özellikle sigara ve alkolden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

_Selülit ve varis oluşumu, birbirine mi bağlıdır?

Aslında hayır.Fakat selülit başlangıcında tedavi edilmeye başlanırsa, varis oluşumu gerçekleşmez.Bu iki hastalık, bir çok yönden birbirini tetikliyor diyebiliriz.Gene de önce selülit görülür diyemeyeceğiz.Bir kişide sadece varis veya sadece selülit hastalığı olabilir.Ya da her ikisi aynı anda görülebilir.

_Selülit hastalığına, keselenmek ve varis hastalığına da yürüyüş yapmak tavsiyelerime, özellikle uyunuz diyeceğim.

Estetiksel açıdan görünüşe ve sağlık açısından da, damar tıkanıklığı, yağ depolanması ve pek çok olumsuz yan etkilere neden olan bu iki hastalıktan korunmamız mümkündür.

Yapmamamız gereken, önemli faktörler!

_Sürekli olarak hareketsiz kalmamalıyız,

_Susuz kalmamalıyız,

_Alkol ve sigara içmemeliyiz.

_Tuzu çok kullanmamalıyız.

Evet, tavsiyelerime ve önerilerime uymak, sizin seçiminizdir!

Uymamak da size kalmış tabi ki!

Son söz olarak;

Sağlıklı günler dileyeceğim.

''Önce sağlık gelir,

Güzellik sonra''

Sağlıcakla,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 494
Toplam mesaj
: 67
Ort. okunma sayısı
: 1961
Kayıt tarihi
: 11.08.08
 
 

1965 doğumluyum.. İstanbul'da oturuyorum.. Edebiyatla ilgiliyim.. Öykü ve denemelerim var.. Öykül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster