Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '14

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
337
 

Varlık nedenimiz

Varlık nedenimiz
 

İnsanoğlu varlığından beri hep merak etmiştir. Var oluşunun veya başka bir deyimle yaratılışının nedenini... Elbette din alimleri daha derin yorumlar getirmişlerdir ancak buradaki tespitimiz varoluşumuzla  ilgili  ana sebep nedir ?

Bu neden Kur 'anı kerimde  Bakara suresinin 30 ,31 ve 32. ayetlerinde şöyle anlatılmaktadır : 

30. Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.

31. Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi.

32. Melekler: Yâ Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alîm ve hakîm olan ancak sensin, dediler  

Ayetlerinde bahsi geçen olayda Adem 'in dolayısıyla insanın yaratılmasında meleklerden farklı olarak Adem 'in isimleri ögrenebilmesi gösterilmektedir. İnsanın yaratılışına vesile olacak kadar önemli bir nitelik olduğuna göre bu dünyadaki en temel görevlerimizden biri  ''Ögrenmektir'' . Peki nedir?  ''Ögrenmek ''  elbette bu tanımını gelişleterek bunun içersine ögrenme ile ilgili birçok şeyi ilave edebiliriz

Buradan çıkaracağımız bir diğer sonuç ise yaratıcının bizim beyin faaliyetlerimize önem verdigini göstermektedir Çünkü ögrenmek beyin faaliyetlerinin en önemlisidir . Aynı şekilde Kur'anı kerim de birçok yerde düşünmeyle ilgili ayetler geçmektedir. Demek ki yaratılmamızda en önemli iki şey; ögrenmek ve düşünmektir.  

Bunu kendi vücudumuza bakarak da anlayabiliriz öyle ya düşünmek ve öğrenmek insan beynine has özelliklerdir. Her ne kadar hayvanaların da ögrenme yeteneğine sahip olduğu iddia edilse de bu insanlarla mukayese edilemeyecek düzeydedir .

Sonuç olarak düşünün, okuyun, araştırın ve öğrenin çünkü insana verilen extra bir özellik değil yaratıcının ondan beklediği en temel şeydir.                                                                               

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!