Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1597
 

Vartolu Sen Çukur’a Aitsin!

Vartolu Sen Çukur’a Aitsin!
 

İki Vartolu bir arada


Kimsin sen Vartolu?

İzleyenlerin kafasında binlerce soru var. Soruların cevabı senaryoda saklı. O kadar ileride saklı ki bir tek Gökhan Horzum biliyor, kim bilir Vartolu Gökhan Horzum’un kalemini ele geçirmiş, kendi kendini yazmaya bile başlamış olabilir.

Vartolu bu her şey beklenir ondan!

 Vartolu, Çukur'a geldiği günden itibaren Koçovalı ailesini paramparça etmiştir. Vartolu her defasında Çukur'dan biri olmadığı söyler. Ancak sırtındaki 'çukur' dövmesi Vartolu'nun gerçek kimliğini sorgulattı durdu.

Çukur’a ait olmanın ve o çukurdan çıkmamanın yemini Vartolu’nun sırtının tam ortasına kazılı. Bu dövme (1) ile ilgili yazdığım için bir daha detaya girmek istemedim. Ama bu dövme ölümüne sadakat yeminidir de, o zaman Vartolu Çukur’dan nasıl gitmişti? Çukur’da oturmak için Yamaç’a ısrar eden, Çukur halkını ele geçirmek için “iyilik timsali” olan, Selim’i ele geçirip, babasını sattıran , ağabeyine pusu kurdurtan, intikam ateşinin korunda yanmış bir ruhtur Vartolu.

Vartolu’nun aslında baba zannettiği kişinin, babası olmadığını, annesinin ölümü ile öğrendiğini izledik, buraya kadar tamam. Saadet’inden ayrılan, dede evine girip annesinin yasak aşkı ve hayatı için çocukluğunda aşağılanan Vartolu ile de tanıştık. Annesinin ölmeden önce eline tutuşturduğu madalyonu ile gerçek babasından gizlenmek zorunda olduğunu da acı ile gördük. Bu yüzdendir ki Çukur’a giren, çukurdan çıkamayan, bütün gençliğini de bu intikam üzerine kurmuş ve şimdilerde intikamın en derininde yaşamaktadır.

Saadet ile olan aşkı onun yaralı yönünün sadece bir yüzüdür, bence de en şifalı yüzü de budur!

Babasının İdris olduğunu biliyoruz. Vartolu’nun annesi İdris’ten hamile kalınca Vartolu’nun baba (üvey baba) sandığı kişi ile mecburiyetten evlenip, çocuğun ve annesinin (sözüm ona) emniyeti düşünülmüştür. Köylük yerde işler böyledir. İstanbul’un en Çukur’unda yaşayınca da köyü aramak düşer insana.

 Kahraman’ın öldürülmesi bu kadar basit bir şey mi yoksa Vartolu, Sultan’ın İdris ile evlendirilmesi, sonucu karnında çocuğu ile kalan annesinin intikamını mı alıyor? Asıl intikam İdris’e değil de Sultan’a mı yöneliyor?

Köylük yerde seversin başkasına veririler, kaçarsın öldürürler!

Sultan ana hiç de temiz bir kimlik değil! Hanım Ağalığın en üstünde oturmuş. Kocası bir taraftan kendi bir taraftan işleri idare ediyor.  Suskunluğunun içinde çığlıklar atan kimliği katılaşmış ruhunda etrafa yansıyor. Yumuşamıyor, yumuşayamıyor, yumuşamayacak ve kırıklardan örülü sureti tuzla buz olacak, az kaldı hem de çok az kaldı!

Vartolu meğer Türkçe öğretmeni miymiş? Yok, artık dedirtecek hale geldik ve dizi ilerledikçe kapılar açılıyor. Açılan kapıların arkasında kapalı bir kapı daha duruyor. Akıl oyunlarını karakter tahlilleri ile roman lezzetinde okuyoruz, pardon seyrediyoruz. Erkan Kolçak Köstendil, yıllar geçecek ve Vartolu olarak hafızalarda kalacağı efsane bir karakter ile bizlerle her pazartesi buluşuyor. Tebrikler sanatçı şiir gibi oynuyor.

Bunca güzel laf ettik diye aman hemen şımarmayın, unutmadım hala o şiddeti! Burnumda kan kokusu, kulaklarımda çığlıklar… biraz yavaş gidin çünkü dışarıda da çukur var!

Çukur dizisi bizi çukurdan çukura sürüklemeye devam edecek!

Hayatta çukura düşmeden yaşamanız dileği ile…  

Erkan Kolçak Köstendil Kimdir? 

16 Ocak 1983 Bursa doğumlu oyuncu Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunudur. Daha önceden Kurtlar Vadisi, Sakarya Fırat, Babalar ve Evlatlar, Merhamet, Ulan İstanbul, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Familya ve Bir Deli Sevda gibi projelerde rol almıştır. Son olarak ise Youtube’de yayınlanan Görünen Adam adlı dizide başrolde yer almıştır.

(1)http://blog.milliyet.com.tr/cukur-dizisinde-basrole-o-sembol-oturdu--iste-o-sembolun-felsefesi/Blog/?BlogNo=575463

eceer6@gmail.com

https://twitter.com/eceer6

https://www.facebook.com/eceeryazilari

https://www.facebook.com/dizisin

 https://www.facebook.com/EceERFanClub

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3877
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster