Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1068
 

Vatan Bağışıklık Sistemi

Vatan Bağışıklık Sistemi
 

Vatan immün sistemi birlik ve beraberliktir!


Bağışıklığın ne olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Vücudumuz için kullanılır bu terim. “İmmün sistem” Latince adıdır filan. Vücudu her türlü mikroba, hastalıklara karşı savunan sistemimizdir.

Zayıfladığı anda, önce mikroplara karşı savunmasız hale geliriz. Halsizlikler baş gösterir, çeşitli yaralar çıkmaya başlar bünyede. Antibiyotikler filan kâr etmez bir süre sonra. Bağışıklık desteklenmez ve düşmesine seyirci kalınırsa, eskiden bir yerlerde baskılanmış ne kadar hastalık varsa hepsi tek tek “Ben buradayım” demeye dururlar.  Bir bakmışsın karaciğer iflas bayrağını kaldırmış, öteden kalp teklemeye durmuş, beriden böbrekler istifaya hazırlanıyor… Neye uğradığını anlayamadan göçüp gidersin maazallah…

İşte ülkeler de birer bünyedirler. Onların da bağışıklık sistemleri vardır ve nasıl ki insan bünyesinin besleyici gıdalara ihtiyacı varsa, ülkelerin de varlık bilincini ayakta tutacak sağlam duruşlara ihtiyacı vardır. Tıpkı bedenimizdeki farklı organların tek bir bünyeyi ayakta tutmak için kendi işlevlerini tam olarak yerine getirmeleri gerektiği gibi, ülke organlarının da kendi işlevlerini tam olarak yerine getirmesi ve bütünlüğe hizmet etmesi gerekir.

Peki nedir ülkenin organları? Yasama, yürütme, yargı üçlemesi en önemli varlık simgeleridir. Bu üçlünün insan hak ve özgürlüklerini dikkate alarak, medeni duruşta eşitlik ve devletin bekası için çalışması en önemli unsurdur bünyede. Askeri güç ardı sıra gelir ki zorda kaldığında kullanılmak üzere vücudun depoladığı yedek güç olarak bakmak mümkündür silahlı güçlere.

Nasıl ki vücudumuzda irili ufaklı organımız varsa, memleketin de organları say say bitmez. Fakat tüm o organlar arası iletişimi sağlayan nöronlar ve zinde düşünme aracı olarak görev yapan sinir sistemi ne kadar elzemse, bir ülkenin de en elzeminde aydın sanatçılar, yazarlar, düşünürler, bilim insanları yer alır. Ufuk açıcı, milli bilinci destekleyici, geleceği öngörme ve sezme yetisine sahip dinamiklerdir kendileri.

Peki vatan immün sistemi nedir ve nerede devreye girer? Cevap çok basit: Halkın bizzat kendisidir! Birlik ve beraberliktir!

Şu gün ülkemizin tüm organları ve hatta sinir sistemi de dahil kanserli hücrelerle çevrilidir ve savaş vermekte görünen diğer unsurların gerçekten iyileştirici mi yoksa öldürücü mü olduğu net değildir. Bu yüzden işte tam şimdi, immün sistem yani bağışıklık sistemimiz yani birlik ve beraberliğimizin zamanıdır!..  

Bu memleket için çalışan, üreten; vatanın bölünmez bütünlüğüne inanan ve onun yanında yer alan herkes, hangi dil, din, ırk veya cinsiyetten olursa olsun bu ülkenin immün sisteminde yer almaktadır ve hepsi kardeştir!

Bağışıklık sistemimiz çökerse, hücreler birbirini yemeye başlar ki sonu ölümdür!

Bünyemiz için doktora gideriz. Fakat ülkelerin doktorları yoktur. Ya kendi kendinin doktoru olursun ya da leş yiyicilere yem…

Anlatabildim mi bilmem...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 64 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dilinize sağlık Emine Hanım. Bir didaktik anlatım. Hayırlı yıllar diliyorum.

Abdülkadir Güler 
 01.01.2016 23:13
Cevap :
Teşekkürlerimle... Var olasınız.  02.01.2016 21:16
 

Ben biraz karşıyım vatancılığa, şiddete ve kana da neden oluyor çünkü. "Vatan ve millet kavramları faşizmin ürünüdür" başlıklı bir yazı yazdım az kalsın sopa yiyordum.Hassas noktaymış. Ben de aksine hassas olan ne varsa sevmiyorum. Vatan deyince kan, ülke deyince yemyeşil dağlar geliyor gözlerimin önüne.

Kerim Korkut 
 30.11.2015 8:08
Cevap :
Her görüşe saygımız sonsuz. :)  30.11.2015 20:35
 

Merhaba, Çok iyi anlattınız. Ancak biliniz ki siz ne kadar anlatırsanız anlatın, ben anlayacağım kadar anlarım. Ben mallıktan kurtulmayı düşünmedikçe sizler gibi aydın fikirlilerin işi zor. Allah sizlere yardımcı olsun. Saygılarımla...

izmirli doksanyedi 
 19.10.2015 11:38
Cevap :
Ah çok kıymetli İzmirli97... Yorumunuza geciken yanıtımdan ötürü öncelikle özür diliyor ve kast ettiğinizi çok ama çok iyi anlıyorum. En içten selamlarım ve saygılarımla...  30.11.2015 20:38
 

Hiyerarşi bittiği zaman sistem çöker.Bu ülkeler,doğa ve insan için de geçerlidir.Görevini yapmayan yönetim ve kurumlar zamanla o ülkenin çöküşüne sebep olurlar.Doğa da öyledir.Arısız,rüzgârsız doğum olamaz.Susuz,topraksız da filiz olmaz.İnsan da aynıdır.Her organın görevi vardır.Biri görevini yapmazsa beden düşüp yıkılır ve sonlanır.Her şey can damarlarıyla birbirine bağlıdır sizin de belirtiğiniz gibi...Ruhun da bağışıklık sistemi vardır.Kimlerinki çökmüşse en kısa zamanda onları garantinaya alıp toplum dışına atmak gerekir...Eğitici ve öğretici,düşündürücüydü yazınız Emine hanım.Duyarlılığınız için sağolun.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 10.09.2015 23:10
Cevap :
Asıl sizin duyarlılığınız için ben teşekkür ederim. Geciken yorum yanıtım için özür dilerim. En içten saygım ve selamlarımla...  30.11.2015 20:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 3783
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3111
Kayıt tarihi
: 23.07.08
 
 

Eğitim sürecinin bazı bölümleri Almanya ve İngiltere'de olmak üzere en son PAÜ'den eğitim uzmanlı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster