Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
3928
 

Vatan Şaşmaz'ın Gerçek Hikayesi

Vatan Şaşmaz'ın Gerçek Hikayesi
 

Kemal Erdurak - VATAN ŞAŞMAZ


Bu aralar, herkesin dilinden düşmeyen Vatan Şaşmaz vefatı hakkında bir iki söz söylemek istiyorum.       Benim sinema tutkum'dan dolayı, mümkün olduğu kadar, film setlerinde bulunup, gönüllü olarak yardım etmeyi severim.                                                                                                                                               2015 yılında Bursa'da Yed-i velayet yedi vilayet kısa film festivali çekimlerinde, Hakkı Görgülü'nün yönetmenliği sırasında " Ademin kibiri" isimli kısa filmde Vatan Şaşmaz'la aynı sette çalışmak kısmet olmuştu. Bu arada,o sene bende "Gabra" isimli kısa filmde küçük bir rol oynamıştım film Cannes'te beğenildi, "Short Corner" da gösterime girmişti.                                                                                                       Yed-i velayet yedi vilayet film festivalinde Vatan Şaşmaz'ın  katkısı ve değeri vardır. Ne acı ki bu sene Bursa kent meydanında, festivalin kısa filmlerini gösterimi sırasında öğrendim. Önce inanamadım, festivalin kapanış konuşmasını sunucu  arkadaşım Zeki Çelik yaparken, bu üzücü haberi verdi.                    Bu hafta festivalle ilgili izlenimlerimi yazacaktım. Ama gene ekipten oyuncu sunucu vatan şaşmaz'ı yazmam  gerekir diye düşündüm.                                                                                                                                           Sette ve ekipte Vatan Şaşmaz'a gelince, biraz standart gibi olacak ama genede yazacağım. Saygılı, güleryüzlü, yardımsever ve kibirden uzak, adam gibi adamdı.

Vatansever  şaşmaz,1974 yılında safiye saydam ve süleyman şaşmaz'ın  aşklarının meyvesi olarak dünya' ya gelir. Annesinin söylemine göre ismini vatan caddesinde hastanede dünyaya geldiği için vatansever koyarlar. Babası süleyman şaşmaz'a göre ise vatan sevgisinden dolayı koyulur. Baba süleyman şaşmaz'ın siyasi ve yazar kişiliği vardır.  Süleyman şaşmaz doğa ve insan adlı derneğin kurucu üyesi ve "denklik yasası" adlı bir düşüncesi,tezi  vardır.  Süleyman bey kitap, sinema, belgesel filmi vardır.  Süleyman şaşmaz 1974 yılında kurulan ikinci vatan partisine atfen oğlunun adını "Vatansever" koyduğu söylenir. (bilgi: oda tv şenol çarık,ekşi sözlük)

Oyunculuk ve sunuculuk kariyerine gelirsek, 1993 yılında deniz tüney mankenlik ajansına girdi ve bir çok katalog ve kliplerde oynadı. 1998 yılında "Erkekler kulübü" adlı 13 bölümlük bir dizi yazdı ve kanal 6 'da sunuculuğunu yaptı. 17 ağustos depreminde sunuculuk yaptı. 2000 yılında atv'de sabah keyfi' ni melike öcalan ile 875 bölüm sundu.

Özel hat programı ile "Magazin Gazetecileri Derneği'nin"  "En iyi sunucu" ödülünü aldı.

2002 yılında çocuklar duymasın adlı  dizi de oynadı. Bunun yanında 2004 avrupa yakası, 2005 çılgın yuva, 2005 belalı baldız, 2006 aynı çatı altında,2015  ademin kibri ve çeşitli organizasyonlarda sunuculuk yaptı. Şu anda yayınlananlar iseTVem 'de vatanın mutfağı ve cocuklar duymasın'da oynuyordu.

Şu an aklıma gelmeyen birçok dizi, filmde rol aldı ve sunuculuk yaptı

Yazarlığı ve yayınlanan kitabı da var , kitabın adı "öteki yüzüm gri"

Magazin'i severim, ama konu dedikodu olmamalı, magazinin sınırları olmalı ben sinemacı olduğum için sinema sanatı ile ilgili magazin yazarım. Vatan şaşmaz ya da başka bir sanatçının özel hayatı beni ilgilendirmez hatta kimseyi ilgilendirmez, çünkü özel hayat özel kalmalı önce vatan şaşmaz'ın hayatını daha çok sanat hayatından bahsedilmeli.

Sonuçta, böyle güzel bir hayat yaşamış, hayatının her dakikasına emek vermiş sunucu, oyuncu bir vatan evladı. Ölümü şöyle oldu, yok o hatalıydı ya da bu hatalıydı, elinde eldiven vardı, yok yok hepsi planlamıştı.

Demenin ne anlamı var, ikiside öldü, eğer bu olaylar buraya tırmanmadan yardım ettiyseniz ne mutlu, yok etmedi isen, yeğeni ya da kardeşi veya abisi para için ya da ego için, kimsenin arkasından konuşmaya gerek yok.

Bir hata varsa ikisinin hatası idi ve hayatlarını kaybettiler. Bizde güzel bir atasözü vardır "Ölünün arkasından konuşulmaz." Allah rahmet eylesin. İyi seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 10839
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Bursa'da yaşıyorum, üniversite eğitimi de gene Bursa'da tamamladım, mesleğim olan reklamcılığın y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster