Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
31
 

Vatan Sevgisi ve Ant

Daha ilkokul bir den başlayarak minicik beyinleri hazırol pozisyonunda soğuk, sıcak demeden okulun bahçesinde bekleterek okuttuğumuz militarizmin çocuklarımıza dayatmış olduğu adına andımız dediğimiz uygulamanın kaldırılmasının Yargıtay tarafından iptal edilmesi tamamen yanlış bir karardır.

Tamamen etnisite ve ırkçılığın ön plana konduğu Türklüğün diğer ırklardan üstün görüldüğü varlığın Türk varlığına armağan edilmiş olduğu diğer etnik kökenden olan küçücük çocukların zihinlerine kazındığı yanlış uygulamalardan bir tanesidir.

Neden her bir insanın bireyin varlığı Türk varlığına armağan edilmektedir, birey varlığını hiçbir etnik ırka hatta kendi kökenine bile  armağan etmek istemeyebilir neden totaliter ve militarist duygularla yazılmış bir andı okumak zorunda bırakılıyor.

Gelin empati yapıp Türk andını Kürt, arap, çerkez, zaza, andı olarak düzenlendiği zaman Türk etnik kimliğine sahip insanların ne tepki vereceklerini düşünelim

Neden her bir bireye bugünümüzü sağlayan Atatürk’ün kurduğu ülküde gösterdiği amaçta yürüyeceğimize and içtiriliyor

Her bir birey kendi hedefleri ve kendi düşüncelerinde özgürce ilerleyebilmesine karşın Atatürk’ün gösterdiği hedefin dışında bir hedefte yürümesine karşı  olduğunu ifade eden bir metindir.

Bu cümleler tamamen totaliter rejimlerin yönetildiği ülkelerin uygulamalarını içeren cümlelerdir; ülkemizi sevmeyi ve çocuklarımıza bunu aşılamayı vatanın büyüklüğünü bayrağın kutsal olduğunu öğretmeyi anlatmayı bu tür baskıcı uygulamalar ve dayatmalarla değil vermiş olduğumuz eğitimle bilime gösterilen önemle, tüketim toplumu değil üretim toplumu olmamız gerektiğini aşılayarak ama bireyin de kendine ait bir hedefinin olduğunu özgüveni yüksek rasyonel olmasını sağlayarak aşılayabilmeliyiz.

Vatanınını ülkesini sevmek durmadan gerekli gereksiz yerde bayrak edebiyatı yapmakla totaliter uygulamaları dayatarak etnik üstünlük kurmayı amaçlayarak değil.

Üreterek eğitimi bilimi kaliteleştirip dünya standartlarını yakalamayı amaçlayarak olur.

Dünyanın eğitim, sosyal, ekonomik anlamda büyük ülkeleri sürekli çalışarak üreterek dünyanın en büyüğü olmayı başarmışlardır

Ben Atatürk e bayrağa elbette saygı duyulmalı gerektiği yerde gerektiği kadar anılmalı ve övülmelidir düşüncesindeyim

Sonuç olarak belli bir toplumun değer verip önemsediği bir figüre ve manevi değerlerine saygı duyulması gerektiği kanaatindeyim

Fakat  ülke sevgisi vatan aşkı her fırsatta her alanda gerekli gereksiz her yerde Atatürk ve  bayrak edebiyatı yapıp etnisite üstünlüğünü dayatmacı uygulamaları hayata geçirerek gösterilmez

Saygılarımla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 43
Kayıt tarihi
: 10.10.18
 
 

05.02. Şanlıurfa nın İlçesi Ceylanpınarda dünyaya gözlerini açmış lise ve yüksekokulu Şanlıurfa m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster