Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
324
 

Vatandaş soruyor

Vatandaş soruyor
 

Mahkeme karar aşamasında


Vatandaş soruyor zira kafasında birçok soru işareti mevcut. Bunlardan birisi artık beraber yaşamaya alıştığımız bir konu. Kapatılması gündem de olan iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisinin tek başına nasıl devleti yönetmeğe devam ettiği sorusu.

Hemen akla gelen suçlunun suçu sabit olmadıkça suçlu sayılamayacağı ilkesi. O halde türlü konular da hakların da mahkeme açılan kişiler ya da oluşum mensupları niçin tutuklandı. Mahkemede belgeler olduğu için değil mi? Peki AKP’ ye dava açıldığı halde niçin olur olmaz saatlerde baskınlarla gözaltına alınıp tutuklanmadılar? Mahkemenin elinde belgeler mevcut değil miydi. İşgöremez raporu verilen kişi nasıl çalışamıyorsa bireysel ve kurumsal bileşkenin getirdiği nedenle işgöremez bir parti hala niçin görevde? Biri çıkıp vatandaşa anlatsın.

Vatandaş soruyor. Bu ne rahatlıktır ki hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorlar. Operasyon yapılması gerekenler operasyon yapıyorlar. Çıkartılan kararnamelerle anlık operasyonlarla görevden almalar ve vekaleten atamalar. Bunlar ne demek? İstifa etmeleri gerekmez mi? Böyle olmuyor muydu. Hakkında suçlama yapılan bir bürokrat istifa eder mahkemeyi kazandığında görevinin başına döner, kaybederse cezasını çekmez miydi. Bu boşluk niye? Olacaklar önceden belli mi? Senaryo hazır da vatandaşın haberi mi yok?

Masada duran kapatma davasında mahkeme parti kapatmaya karar verirse, davanın açıldığı tarihle kapatılma tarihi arasında kalan süreçte hükümetin yaptığı icraatlar ne olacak? Geçersiz mi sayılacak yoksa “Devletin devamlılığı esastır” deyimi bu boşluğa oturtularak geriye dönük araştırmalar yapılamayacak mı? Eğer araştırma yapılacaksa bunu yargı yapmayacağına göre! Peki mevcut diğer siyasilerin bu konuda genel bir gensoru araştırması girişimine şahit olduk mu? Hayır. Olacak mıyız? Hiç sanmıyorum. Sonuç geçmişe yönelik birkaç gensoru dışında konuların üzerine bir perde çekilecek. Bu siyasi fetret döneminde yapanın yanına kar kalacak.

Muhtemelen gelen de enkaz edebiyatını hortlatacak. Vatandaş soruyor. Peki bizim halimiz ne olacak?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1053
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster