Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
111
 

Vatandaşın parası deniz, yemeyen domuz !

Vatandaşın parası deniz, yemeyen domuz !
 

"ÖNCE KENDİ VATANDAŞINI SÖMÜRECEKSİN !" (POSTMODERN SÖMÜRGECİLİĞİN İLK KURALI)


TRAFİK HARCI DEĞİL, “DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ” (!)

3 Temmuz 2013 günü TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen ve Genel Kurulda da ele alınarak yasalaşması planlanan “sürücü belgelerinin 5 yılda bir yenilenmesi” yasa teklifinde vatandaştan “trafik harcı” yerine “değerli kağıt bedeli” (!) alınması kararlaştırıldı !  Bu bedel 2013 yılı için 101  TL olarak saptandı. 

Böylece Maliye’nin kasasına  30 milyon sürücüden toplanan  3 trilyon kadar bir para girecek! Sürücü belgesini zamanında yenilemeyenler ayrıca bir de  para cezası ödemek zorunda kalacaklarından bu meblağın 4 trilyona ulaşacağını varsayabiliriz! Ne güzel değil mi? Devlet faizsiz, kefilsiz, avantadan kredi temin etmenin en kolay  yolunu bulmuş! Yan gel Osman, on dönüm bostan! Yeme de yanında yat! Vatandaşın parası deniz, yemeyen domuz!

İyi de birader neden durup dururken vatandaşa böyle bir kazık atılıyor? Nerden çıktı bu, ne oluyor? Efendim, çünkü devlet kuruluşlarını, fabrikalarını ona buna, eşe dosta sata sata elde avuçta bir şey kalmadı! Bol keseden milletvekili maaşları, harcırahlar, ek ödenekler nasıl ödenecek?  Polislerine, koruma ordularına, yandaşlara maaşlar, ikramiyeler nasıl verilecek? Saltanat nasıl sürecek?

İşin kolayını buldular: Devlete finans sağlamak için IMF’nin kapısında beklemeye gerek yok: Kanun çıkar, ağır vergiler koy, elektriğe, doğalgaza, akaryakıta zam yap, KDV oranlarını arttır, ödemeyenlerin evine haciz memurlarını yolla, mallarına mülklerine el koy, hem de milleti nefes alamayacak duruma getir, sindir ve ez!

VATANDAŞ DİRENİNCE EHLİYET KAZIĞI NEDEN 101 TLDEN 15 TLYE DÜŞTÜ?

Ancak, beklenmedik bir gelişme oldu. Öfkesi burnunda canının dişine takmış vatandaş  bu son kazığa beklenmedik bir tepki gösterdi. Hükümet  2 gün sonra hemen geri adım attı: ehliyet değişikliği için ödenecek miktarın sadece maliyeti karşılayacak şekilde 15 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

İyi de, niye önce 101 TL dendi de vatandaş tepki gösterince 15 TL ye düştü?  % 85lik bir indirim  nerede görülmüştür?  İhtilal mi oldu? Bu devlet adamlığı ciddiyetiyle nasıl bağdaşır? Devlet vatandaşını dolandırır mı? “Bizim millet koyun gibi nasıl olsa yer” diyerek milletten “değerli kağıt bedeli” istemenin bir bedeli, bir cezası olması gerekmez mi? Ehliyetler kağıttan mı ki “kağıt bedeli” isteniyor? Küçücük bir “plastik” ehliyet için 101 TL nasıl istenir? Bunu bir anlatsınlar bakalım: Bu 101 Tlyi nasıl hesaplamışlar?

Herşeyden önce geri adım atmak, indirim yapmak yeterli değildir. Bu haksız girişimin, bu dolandırıcılığa teşebbüsün bir cezası olmalıdır. Türk Ceza Kanunu kapsamında dolandırıcılık,  kişileri madden ve manen kandırmak,  aldatmak, sömürmek, istismar etmek amacı ile yapılan kasıtlı eylem ve girişimlerdir.  TCK 157. maddesine göre, "hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun  zararına olarak, kendisine veya başkasına haksız parasal kazanç  sağlayan  kişi"  dolandırıcılık suçu  işlemiş olur. Bu suçun cezası  bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasıdır.

Eğer bu suç TCK 158. maddeye göre “kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanarak”  yani, kişinin saflığından, cahilliğinden  faydalanarak işlenmişse, o zaman  "nitelikli dolandırıcılık" suçundan iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilmesi öngörülmüştür.

DEVLET 101 TL  CEZA ÖDEMEK ZORUNDADIR !

Uzun lafın kısası: Burada adli para cezasının nasıl hesaplanması gerektiği hususunda ayrıntılara girmeyeceğim. Ancak, görüldüğü gibi "sürücü belgelerinin yenilenmesi" olgusunda, hem vatandaşın dolandırılması,  hem de devletin bir kurumuna haksız kazanç sağlanması söz konusudur. O halde,  bu durumda,  ehliyetlerin  hiçbir ücret alınmadan yenilenmesi gerektiği gibi, ehliyetini değiştirenlere de devlet ayrıca 101 TL ödemelidir. Devlete kesilecek ceza bu olmalıdır. Ve söz konusu ödeme bu kanun teklifini hazırlayan TBMM Bütçe Komisyonu üyelerinin maaşlarından kesilerek yapılmalıdır!  Ta ki bu bir örnek, emsal teşkil etsin ve bir daha devlet kendi vatandaşını dolandırmaya kalkışmasın ve  devlet vatandaştan  haksız yere para, harç, değerli kağıt gibi kafadan sallama meblağları  talep etmeye  cüret etmesin !

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Devlet alırım dedi mi alır. 15 TL. ye düşürülmüş olabilir fakat sağlık raporu almak 110 TL.miş..Ne değişti onlar bizden kurnaz..selamlarımla.

Tülay EKER 
 13.07.2013 13:16
Cevap :
Doğru. Çok kurnaz ve uyanıklar. Başa çıkmak mümkün değil. Ama sonları kötü olacak. Esenlik...  17.07.2013 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1791
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster