Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
182
 

Vatanım Sensin, "vatan haini" olsaydı!

Vatanım Sensin, "vatan haini" olsaydı!
 

internetten alınmıştır


Kanal D'de yayınlanan Vatanım Sensin dizisinin ilk ismi "Vatan Haini" imiş... FETÖ'cü ihanetin gündeme çıkmasından sonra bu isim fazla dikkat çeker diye, "Vatanım Sensin" şeklinde değiştirilmiş...

Taylan biraderlerin esesi olan dizi, aslında ilk isminin hakkını verecek biçimde ilerliyor... Dizide herşey Osmanlı'yı ve Osmanlı'ya ait ne varsa herşeyi kötü, çirkin ve aşağılık göstermeye ayarlanmış.

Ne var ki bu ayar, sıradan televizyon izleyicisinin pek de farkedemeyeceği bir "ince ayar"la yürütülüyor... Tüm senaryo, Osmanlı'yı kötülemek üzerine kurulmuş... Bu amacın daha etkili kılınması için zaman zaman Mustafa Kemal de alet ediliyor.

Türk istihbaratı tarafından Yunan subayı kılığına sokulmuş, gerçekte "kahraman" ama görünüşte "vatan haini" Albay Cevdet, bir Yunan subayı olarak bile ne kadar iyi ve centilmense, Osmanlı subayı olarak takdim edilen Miralay Tevfik o kadar kötü, hain, alçak ve çirkin bir adam olarak sunuluyor.

Osmanlı subayı, arkadaşına da ülkesine de ihanet ediyor... Para için düşmana silah satıyor; arkadaşının hanımına göz koyuyor; metres olarak kullandığı kadına zulm ediyor... Vesaire.

Dizide Yunanlıları temsil eden subaylar ise, göstermelik bazı taciz ve tecavüzlerinden söz edilse bile, çoğunlukla iyi kalpli, centilmen ve merhametli insanlar olarak gösteriliyor.

Alıştığımız tarihi filmlerdekilerin aksine, Türk kızları Yunan subaylarına aşık oluyor ve Müslüman Türk karakterler bir şekilde kötüleniyor.

Taylan biraderlerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni ile hesaplaşma içine girdiğini de hatırlıyoruz... O dizide de, Kanuni gibi bir cihan sultanı Harem'in koridorlarında şahsiyet zaafına uğratılıyor ve en deni bir evlat katili olarak sunuluyordu.

Vatanım Sensin, dizisinde şu ana kadar sakallı, sarıklı, dindar ve Osmanlı kim varsa mutlaka bir şekilde kötülüğe bulaştırıldı... Sadece Yunan subayı kılığındaki "esas oğlan" Albay Cevdet değil, tüm Yunan subayları ise iyi insanlar!!

Bakalım, günü gelip de Albay Cevdet gerçek kimliğiyle ortaya çıkıp vatanı kurtarmaya çalışan Türk subayı olursa, bu "dost" Yunanlılarla savaşan biri olacak mı?... Yoksa dizi tam da o gün bitecek mi?

Dahası, İzmir yangını gibi netameli konular dizide işlenirse, koca şehri ateşe verenler Yunan askerleri mi yoksa Mustafa Kemal'in askerleri mi olacak dizide... Yoksa bunu da İstanbuldaki Sultana mı havale ederler.

Bence, Yunan intelijansı Türkiyede bir dizi yapmak isteseydi "Vatanım Sensin" gibi bir dizi çekerdi... Tüm öğrenciliğimiz boyunca bize okutulan işgalci Yunan meğer hiç öyle değilmiş...

Meğer, İzmiri işgal ettikten sonra, binlerce kadına tecavüz eden de Yunan değilmiş, Osmanlıymış... Meğer ecdadımız Osmanlı, "Türk"ün ve Yunanın ortak düşmanıymış!...

Şimdi bizim RTÜK sigara dumanı peşinde koşup böyle işleri görmezken bu Taylan biraderler, Çanakkale Destanı üzerine de bir dizi yapmalılar...

O dizide de, İngilizler  işgalci değil, Türkiyeyi Osmanlı'dan kurtarmak için gelmiş "kahramanlar" olarak sunulmalı, böylece tarihi "gerçekler" bir kere daha ortaya konulmalı!!!

Nasıl olsa bizim RTÜK'ün üzerinde ölü toprağı serilmiş, uyanmak bilmiyor... Yoksa, şehit toprağı mı demek lazımdı!

Yok, yok... Şehit toprağı diyerek aziz şehitlerimize bühtan etmeyelim... Şehitlerimiz böyle derin uyusaydı, bu vatanı kurtarabilirler miydi!

Uyuyan biziz, onlar değil!

cdenizkent, Canmehmet bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tam da ben "Tarihi film ve dizilerimizde düşmanlar neden hep kötü olarak gösteriliyor?" başlığıyla yazı yazmışken bu yazınıza ne yorum yapabilirim ki Ali bey...

Kerim Korkut 
 05.02.2017 16:34
Cevap :
İyi olan düşman olmaz Korkut.. Eğer düşmanı iyi gösterirsen kötü sen olursun... Bunu da hiç bir millet kabul etmez...Kurtuluş Harbinde Yunanlılar iyi idiyse kötü kimdi.. Yani kötü biz miydik...Aksi halde niye savaş olsun!   05.02.2017 20:52
 

Merhaba Ali Bey...İyi noktalara temas etmişsiniz...Mantık hatasını bir tarafa koyuyorum...Sanıyorum ilerde bir Çerkez Ethem konusu da işlenecektir. Son bölümde sanki bunun işaretini de gördük...Bakalım o nasıl işlenecek? Selamlar.

cdenizkent 
 27.01.2017 15:09
Cevap :
Teşekkür ederim deniz bey.. Bir şekilde Yunanlıların mazur gösterileceğine eminim..   27.01.2017 16:56
 

Değerli Ali Bey, (3/son) Gözden kaçan bir husus da “Düzen”i korumak için kurulmuş bankalara, ülke (Akademik) düşünce kurgusunu -istenilen doğrultuda- oluşturmak görevi verilmesidir. Üniversite çevrelerinin beslendikleri yayınlar genellikle bu yayınevlerine aittir. (seçilen taraflı!) Yerli ve Batılı eserler halka dayatılır. Doğrusu, batı (fen) ilminin alınması, onların din ve geleneklerini yayan eserleri çok dikkatlice seçerek, farkı bileceklere ulaştırılmasıdır. Bu seçili yayınlar sonucu, ortaya kendi tarih ve değerlerinden kopuk (Taklitçi-kukla) nesiller yetiştirilerek anlattığınız noktaya gelinmiştir. Bilirsiniz, Toprak işgali geçici, Zihin işgali kalıcıdır. Çünkü ancak, Zihin işgali ile sömürge yapılmaktadır. Batı, Rönesansla İslam’ın ilmini almış, (dönüşmememek için) kültürünü değerlendirmemiştir. Ve İngiltere-Fransa, işgalci sıfatını üzerinden atmak için, Arap-Rum-Ermenileri -kışkırtmış- düşmanlıklar kurgulamış-körüklemiştir. Özet: Yeni Türkiye kurulmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 27.01.2017 13:15
Cevap :
Çok teşekkür ederim Mehmet bey..Ne yazık ki, bu zihin işgali bir şekilde hala sürüyor...Bu ülke siyaseti sahiplerine verdi belki ama henüz kültür,sanat ve edebiyat sahiplerini bulmadı...Bu kadar söyleyim...Tekrar teşekkür ederim...Selamlarımla  27.01.2017 18:30
 

Değerli Ali Bey (2) Yunanlıların Anadolu’ya çıkarılmasında birkaç amaç vardır. a) Osmanlıya Sevr’i kabul ettirmek b) İtalyanların İzmir’i işgal etmelerini önlemek c) Osmanlının zengin bölgelerinin soyularak en az yüzyıl toparlanmasını geciktirmek d)Çanakkale’nin intikamını almak e)Geleneklerine göre bir devlet kurdurmak. f)Elbette, 2. Abdülhamid’e olan kızkınlıklarının intikamını, kardeşi (Sabık) Sultan Vahdettin’den almak. Ve yaygın bilinenin aksine Osmanlı Sevr’i kabul ettiği için değil, etmediği için hanedanlığı sonlandırılmıştır. Bizde “Hain” olarak bilinen Damat Ferit, çok ilginç birisidir. M.Kemal Paşa’yı Anadolu’ya gönderenlerin arasında o da vardır. Damat Ferit Paşa, Paris Toplantısında, Misak-ı Milli doğrultusunda, (Misak-ı Milli, Osmanlıya diplomatlarına aittir.) “Musul ve çevresi verilemez", dediğinde, ki, bu Sevr'i kesin ret etmektir, İşgalcilerle aralarındaki gergin ip kopar ve Osmanlının sonlanma süreci hızlandırılır. Bunları toparlandığında olay aydınlanacaktır.

Canmehmet 
 27.01.2017 9:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster