Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2163
 

Vatikan neden vahiy İncilinden korkuyor? Vahiy İncili ve Kanonik İnciller arasında fark nedir?

Vatikan neden vahiy İncilinden korkuyor? Vahiy İncili ve Kanonik İnciller arasında fark nedir?
 

Tahtlarını kaybetme korkusu yaşamaktalar. Çünkü ilahi meşruiyeti olmayan servetin üzerinde oturuyorlar


Gücünü cehaletten alan Katolik Dünyasının papası, ilk ciddi darbeyi istanbul'un fethinden sonra İtalya'ya Bizans Kütüphanesini yollayan Fatihin Hocası Akşemseddinden yedi. Çünkü Akşemseddin o zamanki adı Konstantinopolis olan İstanbul'daki 2000 yıllık Roma birikimini İtalya'ya yolldığında İtalyan bilim adamları Rönesansı ve reform hareketlerini başlattı, sonuçta daha önce yadıklarımda anlattığım olay olan Protestanlık patlak vermiş ve Kuzey Avrupa'da Katolisizm son bulmuştu. Bu olay Avrupa aydınlanması ve ilerlemesinin önünü açarak bugünkü teknolojik, siyasal, kültürel gelişimin temelleri o zaman atıldı. Bundan sonra asla Papa bir daha haçlı seferi düzenleyemedi çünkü Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi önemli ülkeler Papa'nın düşmanı oldu.

Neyse konumuz bu değil tabi ki.

Konumuz gerçek incillerin neden Vatikan'ı rahatsız ettiği olgusudur. ilk paragrafta anlattığım olgu Avrupa aydınlanmasının temeli meselesiydi, özellikle matba makinasının Bizans kitaplarında görülüp 1453 sonrasında matbaayı kurup 1455 te İncil'in Almanca basılması sayesinde Avrupa Papazaların kendilerini nasıl kandırdığını gördü.

Matbaa'nın 1453'ten önce "1450 yılında" Gutembergce bulunduğu yine bir Avrupa yalanıdır. Matbaa makinasını kurup ilk kitabı basanlar çinlilerdir ve bu bilgi Akşemseddin'in yolladığı Bizans kitaplarında kayıtlıdır. Bilinen en eski eksiksiz basma kitap olan Tianemmen ruloları Çin'de 868'de basılmıştır.

Hakeza benim tezimi haklı çıkaran olgu ise 1455 yılında ilk defa incilin Latince olarak Gutenberg tarafından basılması İstanbul Fethinin sonrasında olmuştur. İşte Katoliklerin fethihten korkmalarının asıl nedeni buydu.

Bugün bu "Bizans Kitaplığı" konusu gündeme gelmelidir artık. 2000 yıllık bir imparatorluk yıkılırda kütüphanesi olmaz mı hiç? İşte o kaynakların tamamı İtalya'da. Türkiye Bizans Kitaplığını geri almak için çabalamalıdır.

Sonuçta mevcut inciller Fethih sonrasında Bizans Kitaplığında görülüp icad edildikten sonra İncil'in Almanca basılmasıyla patlak veren ve yayılan Protestanlık tüm dünyada papa'nın gücünü nasıl kırıp böldüyse papalık oluşturduğu gelenekleri kökünden ve temelli sarsacak kanonik olmayan gerçek bir Vahiy incilinin ortaya çıkmasından korkmaktadır.

Böyle bir incilin çıkması demek Kuran'la benzer mesajları veremesinden dolayı Papa'nın tahtını yıkıp, İslam Dünyası ile Hristiyan dünyasının dahada yakınlaşmasını sağlayacaktır.

İşte bu artık Papa'nın kendisini Allah olarak görememesi demek olacaktır. Zira Katolikler İsa'yı Allahın görüntüsü, Katolik kiliseyide İsa'nın görüntülü temsilcisi olarak gösterip inandırarak insanların mallarına ortak olmakta ve din adı altında en büyük sömürüyü yapmaktadırlar.

Da Vinci Şifresinde bu olguya dokunan Dan Brown daha ileri gitmeye korkmuştur. Fakat eksikleride olsa bir çok gerçeğin kapısını aralamıştır. Tıpkı St Filip ve St Thomas incillerinde isa'nın kişiliğinin Allahın oğlu olmaktan ziyade bir Peygamber olması hususunu vurgulaması gibi.

Şu anki Kanonik İnciller olarak kabul edilen ve Hrisitiyan Dünyasının düşünce temelini oluşturan Matta, Markos, Luka ve Yuhanna incilleri bizim anladığımız tarzda direkt Allah'ın konuştuğu şekilde Kutsal metinler değil aslında bizdeki karşılığı Hz. Muhammed'in Hayatı olabilecek şekilde yazılmış Hz. İsa'nın Hayatı formundadır. Bu formata St. Paul denilen ve yazdığı mesajları bu Kutsal mesajlara eklenen Efeslilere, Galatyalılara, Koritoslulara diye yazılmış mektuplarıda bu kitaba eklemiştirler.

Sonuçta efsaneleşerek Peygamberlikten yarı Tanrı yarı insan olan Hz. İsa, Yunan Mitolojisindeki Zeus'un oğlu konumunda bir Tanrı olmaktan kurtulamamış ve örnek insan olma yolundaki misyonu son bulmuştur.

Bu örnekliğin son bulması Katolik kilisesinin ve Roma sezarlarının halkı sömürmesine izin vermiştir.

Gerçek vahiy incilinin (Direkt Cebrail mesanının ) bulunması demek şu an geleneksel ve mitlerle gücü elinde tutan Katoliklerin tahtını daha çok sarsacağı için bunun olmasını asla istemezler. Zira bütün dünya kazancını bu mitlerin sayesinde elde ederken kanonik incillerin bir kenara bırakılması demek güçlerinin elden gitmesi demektir.

Peki gerçekten Papa bundan korkmalı mıdır?

Bence papa'dan daha çok Kuran'ın sırtından geçinip, onun okunmasını haz addederek içindeki manalara düşman olan Müslümancıklar daha çok korksa iyi  olur. Çünkü, nasıl papa gücünü kanonik incillerden alıyorsa, Müslümancıklarda gücünü Kuran'ın içindeki emirleri anlamaktan değil iki buçuk milyon hadisi eğip bükerek insanları Allahın değil kendilerinin kulu yapmaktan almaktadırlar. İşte bu noktada Katolik papayı ve Müslümancıkları iş birliği yaparken rahatlıkla görebilirsiniz.

Sayın papa korkma, senin otoritene senin tebaan karşı çıksada seni boş bırakmayacak Müslümancıkları müttefik olarak iki buçuk milyon hadisiyle senin yanında destekçin olurlar. Yetmedi mi Tevratı arkasına atan Talmut ve Kabala Yahudisi Geleneksel yahudilerde sana aradığun desteği sırf geleneksellik korunsun diye verirler.

Merak etme Papa, çeşitli dinlerden senin gibi çok var, malesef bitanesi (Say Baba) geçen yıl Güney Afrikada vefat etti. O da tıpkı senin gibiydi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3526
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster