Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
450
 

Vay anasını sayın seyirciler!

Vay anasını sayın seyirciler!
 

manşet haber...


Bugün Taraf “AKP ve Gülen’i Bitirme Planı” manşetiyle çıktı. Haberde, Genelkurmay Harekât Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğünce hazırlandığı iddia edilen plana ilişkin ayrıntılar var. Habere göre plan Nisan 2009 tarihini ve Kıdemli Albay Dursun Çiçek imzasını taşımakta imiş ve Ergenekon sanıklarından Serdar Öztürk’ün bürosunda ele geçirilmiş. Miş’li yazıyorum çünkü bunlar henüz iddia aşamasında.

Nitekim Genelkurmay haberin hemen ardından “Genelkurmay Harekât Başkanlığı'nca hazırlandığı iddia edilen gizli belgenin sızdırılması ve yayınlanması hususlarında soruşturma” başlattı ve bunun da ardından Askerî Mahkeme “...bu konuya ilişkin haberlerin, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığını etkileme ihtimalinin bulunması, ayrıca 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 157. maddesinde düzenlenen soruşturmanın gizliliğini ihlal etme ihtimalinin bulunması nedeniyle 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 28/4. maddesi uyarınca ve 5187 sayılı Basın Kanununun 3/2. maddesi uyarınca, soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturmayla ilgili belgelerin içeriği hakkında yayın yapma yasağı konulmasına...” karar verdi.

Yani soruşturmaya konu plan içeriğiyle ilgili olarak mahkeme tarafından yayın yasağı kondu. Oysa haberde yer alan içeriği, planda belirtilen hedefleri ve plan gereği başvurulacak taktikleri sabah deniz kaçamağı yapmak için gittiğimiz Hayıtbükü’nde okuduğumda öylesine evlere şenlik bir komedi ile karşı karşıya kalmıştım ki “Tamam” dedim kendi kendime “Eve dönünce ilk işim bunu yazmak olsun!” Ama akşam eve döndüğümüzde içeriğe ilişkin yayın yasağı konunca elim böğrümde kala kaldım. Öyle ya, komedinin unsurları tam da içerikten kaynaklanmakta idi ve ben yazamayacaktım.

Ama yayın yasağı sadece soruşturma ile ilgili belgelerin içeriğine ilişkin idi. Yani içeriğe girmeden haber ve gelişmeler üzerine yazmak ve yorumlamak yasak dışında kalmıştı. Örneğin haberin başlığı “AKP ve Gülen’i Bitirme Planı” idi ama içeriği okuduktan sonra ben bu planın aslında “TSK’yi ve AKP/Gülen Karşıtlarını Çökertme Planı” nın taktik bir parçası olduğu sonucuna varmıştım!

Hele bir yarın olsun, eğer yayın yasağı bugün Taraf’ta ve ondan alıntı yapan öbür gazetelerde yer alan içeriği kapsamıyorsa –ki gazetelerin web sitelerinde bu içerik halen mevcut-, niçin böyle bir sonuca vardığımı örnekleriyle yazmak boynumun borcu olsun... Başlığı da şimdiden hazır: “Vay anasını sayın seyirciler!”

Çünkü o iddiaları okuyunca öyle ilginç olaylarla kolayca bağlantı kuruyorsunuz ki... O persengi anımsayıp dememek elde değil... “Vay anasını sayın seyirciler!”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 195
Toplam yorum
: 137
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 04.10.07
 
 

Dünyanın internet sayesinde küçüldüğü günümüzde büyüyen sorunlara ilişkin duygu ve düşüncelerimi pay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster