Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
10206
 

Vazelin’in bilinmeyen faydaları…

Vazelin’in bilinmeyen faydaları…
 

Vazelin, ekseriya on beş ile yirmi karbonlu hidrokarbonlardan meydana gelmiş bir petrol türevidir.

Özellik bakımından birbirine benzeyen yarı katı haldeki birçok karışıma genel olarak vazelin denmektedir.

Vazelin, soluk sarı, yarı şeffaf, hafifçe floresan, yarı katı, suda çözünmeyen alkolde çok az; eterde, kloroformda, benzende, karbon sülfürde, terebentin yağında çözünen bir maddedir.

Erime noktası 38°C ile 54°C arasında değişir.

1876'dan beri bilinen vazelin en çok tıpta ve eczacılıkta kullanılır. Pansumanda koruyucu olarak, merhem ve kozmetik ürünlerinde ise birleştirici olarak faydalanılır.

Vazelin deri tarafından emilmez, fakat deriyi de tahriş etmez.

Eskiden merhemlerin imalinde domuz yağı kullanılırdı. Şimdiyse vazelin gibi çok mükemmel bir madde kullanılmaktadır. Çünkü vazelinde bozulma ve kokuşma gibi bir durum ortaya çıkmaz. Vazelin ayrıca çeşitli parlatıcılarda, yağlayıcı preslerde ve pas önleyicilerde de kullanılır.

Vazelin’in kullanım alanları:

Çıkmayan yüzükler için

Yüzükleri parmağımızdan çıkarmak istediğimizde zorlamayla birlikte çok can acıtıcı olabiliyor. Yüzüğü kolayca çıkartma yollarından biri parmağınıza bir parça vazelin sürmek. Böylelikle yüzüğün kolayca çıktığını göreceksiniz.

Elleriniz artık çatlamayacak

El ve ayak çatlaklarından muzdaripseniz vazelin sizin için en iyi yardımcı. Bunun için el ve ayaklarınızı uyumadan hemen önce sıcak suyla yıkayıp bolca vazelin sürün. Ayaklarınıza pamuklu bir çorap, ellerinize de eldiven geçiriverin. Sabah uyandığınızda el ve ayaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Çatlaklar çok inatçıysa birkaç gün aynı yöntemi deneyin. Memnun kalacaksınız. Vazelin aynı zamanda çatlak dudaklar için de iyi bir nemlendirici. Özellikle kışın dışarı çıkmadan hemen önce süreceğiniz vazelin, çatlakları önlemede oldukça tesirli.

Boya lekeleri kalmasın

Saçlarınızı boyarken, cildinize özellikle de alnınıza bulaşan boyaların yaptığı lekeler oldukça rahatsız edicidir. Bunun önüne geçmek için bir sonraki saç boyamanızda, saç dipleriniz boyunca kalınca bir tabaka vazelin sürün. Vazelin, boyanın akmasını engelleyecektir. Evinizi boyarken de vazelin kullanabilirsiniz. Kapı tokmaklarının üzerine boya bulaşmasını önlemek için tokmaklara bolca vazelin sürün. Vazelin sürülen tokmaklara sıçrayan boya yapışıp kalmaz. Boya işi bittikten sonra, vazelini üzerine dökülen boyayla birlikte çok pratik bir şekilde silip temizleyebilirsiniz.

Yapışan sakızları çıkarın

Yatak başlığı, masa gibi ahşap eşyalarınıza yapışan sakızları, ahşabı zedelemeden çıkarmak için sakızın üzerine vazelin koyun. Sakız parçalanıncaya kadar ovun. Parçalara ayrılınca kolaylıkla çıkaracaksınız.

Elektrik süpürgesi aparatlarını çıkarırken…

Elektrik süpürgesinin en çok zemin temizleyen aparatını kullanırız. Ancak başka bir aparat takmak istediğimizde zorluk çekeriz. Aparatları kolayca takıp çıkarmak için vazelinden yararlanın. Kullanacağınız her bir parçanın üzerine ve boruya bir parça vazelin sürerseniz işiniz çok kolaylaşacak.

Tıkalı lavaboları açmadan önce…

Tıkalı lavabolarınızı açmaya çalışmadan önce, lavabo pompanızın kenarına vazelin sürerseniz pompanın lavaboya sıkıca yapışıp hava almadığını göreceksiniz. Böylece lavabonuz çok daha kolay açılacaktır.

Bebe şampuanı olmasa da olur

Çocuklarınız için kullandığınız bebe şampuanınız bittiyse veya bebe şampuanı kullanma alışkanlığınız yoksa uzmanlar vazelin tavsiye ediyor. Banyo yapmadan hemen önce, çocuğunuzun kaşlarına bol miktarda vazelin sürün. Vazelin koruyucu vazifesi üstlenerek şampuan veya sabunun gözlerine akmasının önüne geçecektir.

Deri ceketleri yenileyin

Deri ceketlerinizi yenilemek için dünyanın parasını vereceğiniz bakım kremlerinden kullanmanıza gerek yok. Vazelin kullanabilirsiniz. Vazelini ceketinizin her tarafına süngerle sürüp fazlasını temiz bir pamuklu bezle alın. Hepsi bu kadar! Ceketiniz artık hem parlak hem de yumuşak olacaktır.

Bir dahaki yazımızın konusu, vazelin ve bitkisel yağlarla yapabileceğiniz bel, sırt, diz boyun ağrılarını önleyebilecek bir krem olacak.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3072
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster