Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
345
 

Vazgeçememek

Vazgeçememek
 

Bağımlılık = vazgeçememek


Vazgeçememek veya bağımlılık kelimelerini ilk duyduğumuzda nedense olumsuzlar aklımıza gelmekte ancak insan yaşamında vazgeçemediklerinden olumsuzlar olduğu gibi olumlular da vardır.

İnsan kendini bildiğinden bulunduğu güne kadar, başlangıç tarihlerine göre, alışkanlıklarından olumluları ve olumsuzları, ilgilileri karşılık gelecek şekilde sağ ve sol sutun olarak  sıralasa; kendi başına veya bir uzmanla analizini yaparsa kendini gözden geçirerek yenilemesi mümkün olmaz mı?

Oluşturacağı tablo ile olumlu anlamda eksiklerini belirlemesi ve olumsuz anlamda fazlalarını belirleyerek gerekenleri yapabilmesi halinde köklü olumlu değişikliklerin yaşanabileceği göz ardı edilebilir mi?

Böyle bir analizi her yıl yapabilmek her yıl biraz daha olumluya yönelişi sağlamaz mı?  

Olumlu alışkanlıkları pekiştirecek, olumsuz alışkanlıklardan kopmayı denetecek böyle bir analize ihtiyacım yok diyen olabilir mi? derse o zaman sakatlık vardır diye düşünürüm. 

Örneğin benim kötü alışkanlıklarım olan; fazla kilolarıma neden olan beslenme kültürümü, kırıcı olup olmadığımı düşünmediğim realist olmaya çalışan tavrımı esnetsem, gereksiz olan ilişkilerimi sonlandırsam, yapmak istediğim olumluları ve ihtiyacım olan arzuladığım esiklerimi ertelemeden yapsam yaşamım daha keyifli olmaz mı? tabii ki olur ve dilerim beceririm.

Siz de deneyebilisiniz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence her insan zaten yapar bunu... Ve de senede bir filan değil, hiç senede bir olur mu? Senede bir olsa zaten hiçbir işe yaramaz. Bütün insanlar bu sorgulamayı ve de "mutlaka" her sorunla karşılaştığı zaman yapar. Ancak önemli olan bunu yapması değildir zaten. Çünkü her insan her yanlışı da bakmayın siz pek ala da "bile bile" yapar. Yani "erişkin bir insan" bir eksiği, kusuru varsa ya da yanlışı, bunu bilir. Önemli olan bunu düzeltebilmesidir. İşte orada kitlenir sorun, irade zayıftır. Nefsini eğitebilmesi gerekmektedir. Bu da zor iş... Hangi insan başarabilir zor işleri de... Aklı olan! ...veee niyeti olan; kararlı olan, azimli ve sabırlı olan, yani doğru düşünebilen, doğru hissedebilen... Yani "bilen"!.. Yaniiii, sadece eksiğini-kusurunu-yanlışını bilmesi yetmiyor, başka şeyleri de bilmesi gerekiyor!! Hatta bilmek dahi yetmiyor o bildiği şeyleri içselleştirmiş de olması gerekiyor. Yani tam anlamıyla "idrak" gerekiyor, "inanç" gerekiyor. Selam ile...

Filiz Alev 
 27.03.2012 18:10
Cevap :
Süper bir katkı. Selam...  27.03.2012 23:35
 

Zaaflarını ortaya koymak,kendini tartışmaya açmak güçsüzlük olarak algılanır ya bu benim umurumda değil.Samimi düşünce ve duygularla öz eleştiri yapabilmek,eksiklerini ortaya koymak bence cesur insanların işi.

Kerim Korkut 
 25.03.2012 12:34
Cevap :
Yine paralel düşünüyoruz...  25.03.2012 21:53
 

Her insanın zaman zaman ihtiyacı var buna. Ben kendi adıma denedim bir uzman gözetiminde... İnanırsınız, ya da inanmazsınız ama "Hipnoterapi" uygulamasıydı bana uygulanan.Üç seans uygulandı. Zamansızlıktan daha fazlasını yapamadım. Terapiden sonra kendimde müthiş bir değişim gözlemlemeye başladım. Bu, yakın çevremden de hissedilmeye başladı. İlk fırsatta yinelemeyi düşünüyorum...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 18.03.2012 13:30
Cevap :
Kesinlikle doğrudur, gereklidir. Yapılan bir merkez bilirsem bende giderim. Selamlar...  18.03.2012 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 602
Toplam yorum
: 2046
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1133
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster