Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3556
 

Ve Britanya Kazandı. Londra Siyaseti Suriye'de Putin,Erdoğan ve Obama ittifakını darmadağın etti

Ve Britanya Kazandı. Londra Siyaseti Suriye'de Putin,Erdoğan ve Obama ittifakını darmadağın etti
 

Londra başarılı siyasetiyle Putin'i ve Erdoğan'ı ayırdı. Ayrı ayrı yiyebilir artık...


Vladimir Putin yıllardır yürüttüğü ve Rusya'yı dünyanın en güçlü ülkesi yapan ve kendisinide Dünya'da en çok sevilen yapan siyaseti Suriye'de İngiltere'nin oyununa gelerek iflas etti.

2011 yılında Suriye'de karışıklıkları başlatan Britanya ajanları ve ABD Putin'in ilerlemesini durduracak sigorta mahiyetindeki Suriye'de ayaklanma başlatma girişimlerine hız vermişti. O dönemde Britanya ve The Cemaatle beraber yürüyen Türkiye ÖSO'ya destek vermiş ve Esad'ın en büyük belalısı olmuştu. Putin ise yıllarca Suriye'de Esad'a el altından destek vermiş ama asla ne Türkiye'yi nede Erdoğan'ı karşısına almamıştı.

Peki ne oldu da böyle oldu?

Neden Putin fikir değiştirdi? Neden Esad'a aktif desteğini şimdi başlattı neden Türkiye ile ipleri koparttı?

Putin aslında önce Gürcistan'ı budarken, kafkasyada kontrolünü arttırırken diğer taraftan Kırım'ı işgal ederken kendisine bir destek bulmalıydı, Türkiye Putin'in kafkasya'da ve Kırım'daki işgallerine ses çıkartmadı. Çünkü karşılıklı ilişkiler söz konusuydu. Ukrayna ve Güscistan işgalleri kemale erdikten sonra Putin ölümcül bir hata yaptı. Aslında büyük bir kumar oynadı. Britanya'nın tuzağına düştü aptalca.

Rusya hava'da diğer uçakların sinyallerini bozan yazılıma sahip bir aygıtı vardı. Rahatça ülkelerin hava sahasında dolaşıyordu yılardır. Finlandiya, Letonya, Estonya, Polonya hatta İngiltere hava sahasını bile ihlal etti. Kimse bişey yapamıyordu. Türkiye hava sahasınıda defalarca ihlal etti. Türkiye dostça uyardı. Üstelik Türkiye'nin soydaşlarını İŞİD militanı öldürüyoruz diye İranla beraber katletmeye başladılar. Türkiye'nin sabrı taşmıştı. Angajman kurallarını uygulamakla tehdit etsede Rusya bunu dikkate almadı. Nasıl olsa Türkler bizim uçağımızı vurmaya cesaret edmez herşeyi riske atamaz diye düşündüler. O kadar eminlerdiki kendilerinden Düşürülen uçaktaki o yazılımı çalıştırmadılar bile onca uyarıya rağmen. Ancak Türkiye sınırlarının ihlal edilerek soydaşlarının katledilmesine daha fazla izin veremezdi.

Yıllardan beri Britanya öncülüğündeki İllüminati cephesine karşı birlikte dayanıştığı Putin Rusya'sı kendi Askeri üssünün geleceğini Türkiye ile olan ilişkilerden daha fazla tuttu. 

Türkiye ihlale kalkışan uçağı sınıra girmeden öne uyardı ama dinlemeyen uçağı kendi hava sahasındayken vurdu. Uçak düşerken sınırımıza yakın Suriye topraklarına düştü. Ne olduysa bundan sonra oldu. Düşen uçaktan alınan sinyal karıştırıcı bölgedeki Türkmenlerin sayesinde Türkiye'ye getirildi. Rus uçaklarının ve Rusya askeri brimlerinin en büyük kozu olan sinyal karıştırıcı cihazın Türkiye'de bulunması ve bunun Nato'nun eline geçmesi Putin'i ve Rusya'yı kızıdırdı. Putin Rusya'sı bir anda yıllrdır dayanıştığı dostu Erdoğan'ı satıverdi. Onu İŞİD'e destek sağlamakla suçlamaya başladı. Oysa Erdoğan kendi ülkesinin bağımsızlığı için çabalarken Putin'le hala dayanışabileceğinin hayallerini kurmaktaydı. 14 yıldır en büyük dış destekçisi Putin Erdoğan'ı satıvermişti.

Erdoğan kendisine yapılan saldırılara ve iftiralara önce şaşkın ve suskun kaldı. Hala dostane ilişkileri sürdürebileceğine ve bir şekilde eski dostu Putin'le görüşüp herşeyi düzeltebileceğine inanırken Putin'de Erdoğan'ı İŞİD'le vurabileceğini düşünerek Nato ülkelerininde desteğiyle Erdoğan'ı yalnızlaştırmayı planladı. Tüm yalan ve iftiralarını Türkiye'ye attı. Ancak Batı hiç umulmadık bir şekilde Türkiye ve Erdoğan'ı Rus uçağının vurulup Rusya Savunmasının belini kıracak Uçağın Şifresinin kırılmasından sonra Türkiye'ye kapıyı araladı. Yavaşlayan ilşkiler bir anda hız kazandı. Nato, ABD ve Britanya bir anda Türkiye'nin yanında yer aldı. 

Türkiye ve Erdoğan Dünya güç dengesinde önemli bir dengeydi. Putin'in duygusallığı gerçekleri görmesine engel oldu. İŞİD'i aslında besleyen büyüten'in Batı olduğunu bildiği halde Batı'yı tamamen karşısına almaktan korkan Putin Erdoğan'ı suçlayarak Batı İllüminatisine göz kırptı ancak o tuzağa Batı düşmedi. Putin BritanyanınSuriyede 2011 yılında kurduğu tuzağa feci şekilde düştü.

Putin'in Erdoğan'ı suçlamasının altında yatan en önemli neden Batı'nın Çeçenistan'da, Dağıstan'da yakında başlatacağı savaşta Erdoğan'ın desteğini alacağını bilmesiydi. Erdoğan'ı Rusya'da seven Sünni Müslüman insan sayısı Putin'i Türkiye'de sevenden daha fazla. Çeçenistan'ın uyduruk devlet başkanı Putin'in emir eri satılmış Ramzan Kadirov ikide bir Türkiye'ye saldırmakta sözleriyle. Çünkü onuda korku sardı. Yakın gelecekte Rusya PKK'ya destek vermeye devam ederse Türkiye'de Dağıstan ve Çeçenistan'daki ayrılıkçı İslamcı militanlara destek verecektir. Bundan kimsenin şüphes olmasın...

Putin'de zerre kadar akıl varsa Türkiye'de Nato'nun Gladio'sunun dinsel, ulusal, askeri olarak hala çok güçlü olduğunu bilip bunlarla mücadele eden Erdoğan'ı daha fazla karşısına almadan ilişkileri düzeltmenin yoluna bakmalı, yeni salak danışmanlarını dinlememeli ve Rusyayı parçalanma sürecinden kurtarmalıdır. Zira Rusya bu şekilde devam ederse önce Putin kaybeder, sonra Rusya kaybeder sonrada yeniden güçlenen Batı istediği gibi her yerde Müslüman katletmeye devam eder. Rusya'nın çok güçsüz kalmasıda Müslümanların kendilerinin Nükleer güce erişerek güçlenene kadar çıkarlarına olmayacaktır.

Putin Esad'ı desteklemekle aslında kendi ülkesinde bulunan 20-25 milyon Sünni Rus'u da kızdırmaktadır. Onun bu politikalarına olan destek daha da azalacaktır. Rusya'nın Türkiye'ye koyduğu ambargolar Türkiye için bir hiç hükmündedir. Zira Türkiye yüzünü azıcık Batı'ya dönsün Türkiye'ye yatırım ve para akacaktır bu saatten sonra. Türkiye'den Batı'nın beklediği yeterki Rusya ile Stratejik askeri ve ekonomik ortaklıklara girmemesi. Batı bunu Arap sermayesi üzerinden yapacaktır. Suudi arabistan'ın bir yıllık petrol ve Hac gelirleri Trilyon dolarlarcadır bu paranın sadece %5'i Türkiye'ye aksa bu Rusya ile olan ticaretimizin iki üç katıdır. Bu noktada kaybeden kesinlikle Rusya ve Putin olacaktır.

Nato, gemilerini Akdenize getirmeye başladı bile, daha fazla sertleşen Rusya boğazların askeri gemilere kapatılmasıyla Suriye'de eli kolu bağlı duruma düşecektir o yüzden ilişkileri savaş tehditine kadar vardıramaz bu Montrö boğazlar sözleşmesinin Türkiye'ye verdiği bir haktır ve Rusya bunu tahmin edecektir ve buna göre ilişkileri çok daha fazla sertleştirmeyecektir.

Sonuçta Erdoğan yada Putin siyaset sahnesinden çekilecektir. 

Batı Erdoğan'ı bitirmek için önce Paralel Din'i kullandı, beceremediler. Sonra KCK Kürtçü ayaklanmayı denedi olmadı. İkisini birlikte kullandı yine olmadı. Hesaplayaadıkları durum şuydu. Her seferinde Halak Erdoğan'dan ve istikrardan yanaydı. erdoğanda Türk halkının pragmatik tavır takınacağını biliyordu. Britanya'ya teslim olmadı. 

Suriye üzerinden Britanyanın 2011'de kurduğu tuzak işe yaradı ve tuzağa düşen Putin şu an kuyruk acısıyla bağırıp duruyor. Düşmemesi gerekirdi. Askeri Üs antlaşmasını 100 yıllık yapıp Esad'ı değiştirmeliydi. Suriye'de herşeyin düzene girmesini Batı'yla uzalaşarak sağlayacak önlemler almalıydı. Bunları yapmadı. Çok büyük hataydı...

Şu an Batı bir an önce Erdoğan'ın yüzünü Batı'ya dönmesini beklemekte. 

İşin tuhaf tarafı Erdoğan'a çarpan kim olursa olsun dağılıyor. Paralel The Ciamaat kendini çok güçlü gördü ve Erdoğan'a çattı belasını buldu.. KCK kendisini çok güçlü gördü ve Erdoğan'a çattı siyasal partileri oy kaybetti. Şimdi de Putin aynı yolun yolcusu. Önce Sünni Ruslar desteğini çekecek. Sonra Rusya'da Çeçenistan'dan başlayarak huzursuzluklar başlayacak. Türki Cumhuriyetler'de ki dindar Sünni kesimlerde Rusyaya tavır alacaklar. Rusya'da Ekonomik sıkıntılar dahada artacak.

Putin'de kaybedenler kulübüne dahil olacak bu şekilde giderse...

Aslında Britanya'nın veya Rusya'nın ne yaptığı neler planladığı değil önemli olan, önemli olan şey Müslümanların mezhep, meşrep, ekol ve vizyon farklılıklarıyla demokratik birbirini kabulleniş olmaması sonucu asla birlik olamayışlarına çözüm bulamamalrı önemli bir sorun. Bu mevzunun çözümü etik ilkeli ve adil yaklaşım göstermeleriyle olabilir ama bu Müslümanların ezici çoğunluğunda bulunmamakta. En büyük kanıtıda bırakın Türkmenleri katleden Ruslar için Tahran'daki Şii camilerinde dua eden kendilerini Müslüman sanan şii faşistlerini İstanbul'da fırsat bulsalar birbirinin gırtlağını sıkacak şirketleşmiş cemaatler var...

Allah yardımcımız olsun....

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

20-25 milyon Sünni Rus ne demek?

Kerim Korkut 
 13.12.2015 8:41
Cevap :
Rusya toprakları içinde yaşayan Müslüman olan ve rus kimliği taşıyan rusya vatandaşı olan sünniler demek.   19.12.2015 1:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3560
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster