Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
671
 

Ve Lucifer, “Gazla paraları.” dedi !

Ve Lucifer, “Gazla paraları.” dedi !
 

“En” olmayı seviyoruz.

Dünyanın en pahalı arabalarına biniyoruz. 25 bin avroluk BMW ülkemizde ÖTV, KDV derken 55 bin avro. Haliyle Almanya’da memur arabası, bizde zengin arabası! Hele ki Amerikalılar daha da gariban:( Bizde 65 bin dolar olan VW Tiguan’ı New York’ta 33 bin dolara, 90 bin dolar olan Audi A4 Quattro’yu da 38 bin dolara alabilirsiniz! Kullanılmış oto alayım derseniz de 2 yaşında bir BMW X6 cipi 30 bin dolara, Mercedes E350’yi 35 bin dolara alabilirsiniz:) Sadece 2-3 bin dolara alabileceğiniz arabalara ise şaşarsınız.

Zenginlik başka bir şey!! Dünyanın en pahalıya mal olan arabalarına da dünyanın en pahalı benzini yaraşır!!

2002’de  1.48 TL / Lt 
2013’de  4.97 TL / Lt     €1.68                        

On yılda üç mislinden fazla artmış!! Çünkü biz petrol ülkesi değilmişmişiz, ithal ediyormuşmuşuz:)) Gerekçe bu, vergilerden söz eden yok! Sanki aşağıdakiler petrol ülkesi. Bir de alım güçlerine bakın!!

Lüksemburg  €1.30 / Lt              €1,921 Asgari ücret     (1478 Lt)
İsviçre           €1.41                    €1,717                          (1218 Lt)
Fransa          €1.47                    €1,430                            (973 Lt)

Türkiye         €1.68                     €364                               (217 Lt) 

Venezuela’da benzin ne kadar biliyor musunuz? Devlet neredeyse tamamını sübvanse ediyor ve vatandaşlarım özgürce arabalarını kullansın diyor!! 95 oktan benzinin litresi €0,022 yani 60 litrelik bir depo sadece €1.32’ye doluyor:)) Biz o paraya bir litre bile alamıyoruz:( Şaka gibi:)) ABD’de de litresi €0.50 ve tabii ki adamlar devasa arabalara binerler. Yurdum insanı da Doğan görünümlü Şahin’ine lpg taktırır ki üç kuruş az yaksın:(

Aslında insan; dünyanın en modern, en demokratik, en zengin, en ucuz, en güçlü, en dürüst, suç oranı en düşük ülkesi olduğumuzu duymak istiyor da ne mümkün:( Size kişisel düşüncemi söyleyeyim mi? Biz petrol zengini bir ülke olsaydık da benzini yine 5 liraya alırdık:((

Şimdi geliyorum işin en garip kısmına!! Bir litre benzine 5 lira ödeyen Türk insanı bir de cİngÖzlere karşı uyanık olmak zorunda!

Sosyal medyada söylentiler diz boyu!

“Sakın yakıtınızı A firmasından almayın; paralar güneydoğuya, terör örgütüne gidiyor!”

“Sakın yakıtınızı B firmasından almayın, paralar Gazze katiline gidiyor!”

“Sakın yakıtınızı C firmasından almayın, paralar yeşil sermayeye gidiyor!”

E bir yerden alacağız bu altın suyunu! Birilerinin sponsoru büyük şirketleri öğrendik ve pompa fiyatları da hepsinde aynı ya ben de -fiyatları biraz daha ucuz olan- küçük şirketlere yönelmeye başladım; ama önce sorgulayıp, deneme alımları yapıyorum:)

“Kardeş, siz ne şirketisiniz?”

“Abi, ben işe yeni girdim. Galiba Afrika’nın en büyük petrol şirketiymişiz!”

Bizim olan hiçbir şey kalmadı ki ülkede!

“Kaça sizde benzin?”

“4.77 lira abi; ama ZurtPet kartı alırsan biraz daha ucuz oluyor! Kart verelim mi?”

“E ver bakalım.”

Zaten büyük firmalardan 20 kuruş ucuzdu. Beş dakika süren form doldurma, sms’le aktivasyon faslından sonra kartımı pompaya soktu ve fiyat 4.722 liraya düştü. Yani bir depoda 15 lira kârlılık hiç de fena değildi.

Siz öyle sanın da blog resmine dikkatli bakın!

“Ya kardeş, sen şimdi bana 50 liraya 10.58 Lt yakıt verdin. Litresi de kartla 4.722 liraya düşmüştü. Ee, toplam 49.96 lira ediyor, 50.00 lira değil.”

“Valla biz bilmeyiz beyim. Sen müdürle konuş.”

Çatık kaşlı müdür geldi.

“Pompa hata yapmaz da 4 kuruşu mu hesaplıyorsunuz beyefendi?” derken, pompanın tepesine de güya hata düzeltme yumruğu vurdu:)

Yani şu kuruşlarla kafayı sıyıracağım. Hatalar, pardonlar bir kere de müşteri lehine olsa ya.

“Güzel kardeşim, o beğenmediğin 4 kuruş, araba başına -60 litrelik depoda- 23 kuruş eder. Günde 30 ton yakıt satsanız, ayda 3,450 lira haksız kazanç sağlarsınız. Az mı? Üç pompacının aylığı çıktı işte!!”

“Beyefendi, buyrun siz şu 1 lirayı. Arabanızı da cilalı köpükle bir güzel yıkayalım.”

Oy Asiye Asiye
Tütün goydum kesiye

 

Abbas Oğuz, Ay Şen, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Dost, Sayın Ata Kemal Şahin: Sizin bu cinGözler sözünüzü müsaadeniz olursa bazı biçare yazılarımda kullanırım ancak size ait olduğunu belirtirim.Yani hırsızlara,hilecilere soyguncuları tam yakışıyor modern bir sesleniş.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 06.07.2014 0:49
Cevap :
Sayıları çok fazla değil; ama "10 bin masuma 1 baba cİngÖz düşüyor." diyebiliriz!! Gözümüzü açacağız, ayıplarını yüzlerine vuracağız! Ben marketlerde 49 kuruş olan suyu kredi kartıyla alıyorum. Eğer ki 50 kuruşun üzeri olarak 1 krş iade etmeyeceksen suyun fiyatı neden 49 krş? Marketteki bütün fiyatların sonu 9'la bitiyor ve bu çirkin uygulamaya dur diyecek bir resmi kurum yok ülkede!! Bu devlet 1 krş basmadı mı? Teşekkürler dost, sevgiler.  06.07.2014 16:32
 

Şu Asiyeli yazılarınızda, insanların "enayi" yerine konulduğu gerçekleri var. Herkes olmuş cinGöz, biz mi? sükûtumuz anlatıyor. Böyle guruplaşmalar oldukça ülkemizde biz daha çok bölünüp parça pinne oluruz. Şu kafalarımızı ne zaman çalıştırıp bu acı gerçekleri fark edeceğiz Ata bey? Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceklerini düşündükçe içim parçalanıyor. Onlar kendilerini nasıl koruyacaklar sınırlarımız içinde çığ gibi büyüyen kötü niyetli hareketlere karşı. Her zaman iyimser olan ben artık "olamıyorum". Esenlik dileklerimle...

Yurdagül Alkan 
 05.01.2014 0:18
Cevap :
Yeni dünya gerçeği bu Yurdagül Hn:( Hırsızların, cİngÖzlerin tek amacı halkı sömürmek! Gücünüz yetmese de karşı koyacaksınız, çevrenizi uyaracaksınız! Çöplüğün içinde büyüyor çocuklarımız:( Biatkârların akılları tutulmuş, gözlerine perde inmış; o nedenle bir mucize beklemek yanlış:( Teşekkürler, sevgiler.   06.01.2014 13:41
 

Oğlunun evindeki para sayma makineleri hariç 700 bin lıralık saat de kendisine hediye edenin özel uçağına binip ailece Umreye giden bir bakanın gezi olaylarındaki tutumu zaten akıl ötesiydi ilin valisiyle birlikte.Ve bu hayırsız örnekler nerdeyse hepsini kapsıyor...Şimdilerde savcısı savcısıyla,polisi polisiye,ve mit elemanları da hem savcı hem de polisiyle çatışacak bir düzeye gelmiş durumda.Devlet yönetimi kilitlenmiş durumda.Ve hala hırsızlıklarını önelemek için komplo ayaklarına yatıyorlar...Araba ve benzin fiyatları diğer zamanlar ve ödenen yüksek vergilerin nedeni daha çok aşırma isteklerindendir.Bu ülkenin memurununa ve emeklisine yıllardan beri yüzde iki zam veriyorlar.Nedeni şimdi daha iyi anlaşılıyor algısı düşük olanlar için.İddialara göre 1 trilyon doların üzerinde bir para vergunlarla hırsızlanmış.Yakında Amerikan ve İsviçre bankalarındaki gizli hesap dökümanları da medyada yerini alacak sanırım. Kepazelik ve rezillik!Elinize sağlık sayın Ata Kemal Şahin bey.Selamlarımla.

Abbas Oğuz 
 04.01.2014 21:42
Cevap :
Ulusça çok yorulduk Abbas Bey! Arasında sıkıştığımız iki noktaya bakın! Ne hallere geldik:( Bence yolsuzluklar her seviyede var! Milletvekili olmak için -seçim öncesi- neden o kadar büyük masraflar ediliyor, şimdi anlıyorum! Bir gün dürüst insanların yönetime geleceği ve hesap sorulacağı düşünülmeksizin hangi cesaretle o suistimaller yapılıyor anlamıyorum! Yeter ki gündem değişsin diye Ergenekon ve Balyoz davalarının yeniden görülmesi konuşulmaya başlandı. Beni en çok üzen, dış dünyadaki itibar zedelenmemiz! Elli yılda silemezsiniz izlerini:( Ülkesini, Ata’sını seven insanlar hak etmedi bu günleri:( Teşekkürler Abbas Bey, sevgiler.  07.01.2014 6:29
 

Demek ki “biz güçlü bir devletiz” demekle güçlü olunmuyor! Devleti güçlü kılan halkın mutluluğudur. Ben Mutlu Şirinlerin dışında mutlu kimse göremiyorum! Macun ve avanesi de kendi dünyalarında kahkahalarla yaşamaya devam ediyor! Maaşının dörtte biriyle geçinmek zorunda olan halk bir de bunları ve çirkin yolsuzlukları görünce çıldırmanın eşiğine geliyor! Sen ülkesini seven, haksızlıklara tahammül edemeyen, zayıfın yanında olan örnek bir vatandaşsın Ata’cım. Ayıplarını yüzlerine vursan da utanmaz o dolandırıcılar! Yüzleri yok çünkü! Balık baştan kokmuş! Peki, bir lirayı alıp arabayı da yıkattın mı:))

Elçin Oltulu Şahin 
 04.01.2014 10:29
Cevap :
Artık sabırların taştığı değil sonlandığı noktadayız! Az önce çıkmış popçu hatunun biri, "Her gün konserim var." diyordu! Konser başına 150-250 bin TL alıyormuş! CD satışları, reklam gelirleri de ayrı. Ayda kaç milyon kazandığını hesaplamaya vaktimi harcamadım! Memleket gerçeklerinden bihaber bu Şirinlerin dışında bir de cİngÖzler var! Biz de üç beş azınlık Şirinlere kahrediyor, cİngÖzlerden korunmaya çalışıyoruz! Valla ben o balığın parçası değilim, kokmuyorum! Tabii ki ne 1 lirayı aldım ne de arabayı yıkattım, her zaman davrandığım gibi davrandım: Pompanın üzerine 5 TL koyarak "Benden birer çay için, yutmanıza yardımcı olur." dedim! Anladılar mı sence? Ben ayrılırken arkamdaki arabaya, "Kart verelim mi?" diyordu pompacı !  04.01.2014 15:38
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8320
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1146
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster