Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '11

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1416
 

Ve Lucifer, "Kandırılıyorsunuz." dedi !

Ve Lucifer, "Kandırılıyorsunuz." dedi !
 

 
Cingözler sırıttı !

Saf insanlarımız baktı !

Don Kişot da çıldırdı !

Her ne kadar dünyayı sarsan global kriz ülkemizi teğet geçtiyse de bankalarımızın durumu pek iyi değil. Zar zor kâr ediyorlar. Düşük faizle Sendikasyon Kredisi (Bank Syndicate Loan) alıyorlar; ama kredi vermekte zorlanıyorlar ve batık kredileri de toplayamıyorlar. Bankalar kredi veremeyince büyüme hızı artmıyor, büyüme olmayınca da kredi talebi olmuyor. Yumurta-Tavuk Hikayesi anlayacağınız.
 
Beni de arıyorlar sık sık.
 
"Ata Bey, siz bizim bilmem kaç yıllık sadık müşterimizsiniz ve biz sizi çok seviyoruz!"
 
"Aman bu ne sevda da yurt dışındayım, bana yazıyor!"
 
"Hemen bitiriyorum efendim! Bankamız size özel faiz oranıyla 10.000 TL krediyi onayladı. Hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Hayırlı olsun. Sizin için yapabileceğim başka bir şey var mı?"
 
A benim cin amazonum. A benim iyi eğitilmiş, ezberletilmiş Zeyna'm! Sen giderken ben dönüyordum; ama bana özel kredinizle de mutluluktan havalara uçtum!
 
"Peki, 167 lira taksitle 60 ayda ödemeyi kabul ediyorum."
 
"Ama nasıl olur Ata Bey?"
 
"Şöyle olur: Siz de benim kaç yıllık bankamsınız. Benim de size bir jestim olsun. Reklamlarınızda bana kredi verdiğinizden bahsedebilirsiniz!"
 
".... 60 ay faizsiz kredi mi olur beyefendi !" (kızdı)
 
"Talep edilmeden kredi mi verilir hanımefendi !" (kızdım)
 
*****
"Kalite değerlendirmesi amacıyla görüşmelerimiz kayıt altına alınmaktadır. Size hangi adınızla hitap etmemi istersiniz?"
 
"Abdülmuttâlip."
 
".... Pardon!"
 
"Atatürk'ün silah arkadaşı, İstiklal Madalyası sahibi Ferhat dedem yani babamın babası ismimi Ata koymuş. Çakı gibi Teğmen babam da Kemal'i eklemiş. Askeri Ataşe dedem Ali Ekber ki kendisi annemin babası olur, ismimin Abdülmuttâlip olmasında ısrarlıymış. Sonunda, hepsi olsun demişler. Bankacılık işlemlerimde Abdülmuttâlip'i kullanıyorum. Daha karizmatik oluyor!"
 
"Ama bizim kayıtlarımızda görünmüyor!"
 
"Allah Allah!! Tüm bankalar bilir aslında!"
 
"Abdülmuttâlip Bey, başka bankalardan alınmış kaç kredi kartınız var acaba?"
 
"Ata Kemal adına bir, Abdülmuttâlip Fettah adına bir."
 
".... Bi biz sizin gibi saygın iş adamları için Platin Dastır Kart hazırladık. İlk yıl kart aidatı da almıyoruz. Kartınızı iş adresinize mi gönderelim, ev adresinize mi?"
 
"Ama siz kartımı Ata Kemal adına hazırlamışsınızdır, olmaz ki..!"
 
Konuşma metni hücrelerine kazınmış, ne bir adım sağını ne de bir adım solunu bilmeyen, farklı diyaloglarda bocalayan ve hazır cevapları da olmayan cimcime benden habersiz bebek yapmış, şimdi de kapımı çalıp adını Dastır koydum diyor!!
 
Call Centre'dan arayanlarla şakalaşmaya bayılıyorum, sabırlarına da hayranım; yoksa mümkün değil sakinleşebilmem. Kayıtları dinleyenler oluyorsa da neler diyorlardır kim bilir:)
 
*****
Tabii, bankalar da kâr amacıyla kurulmuş ticari işletmeler. Çaresizlik içindeler ve biliyorsunuz bir ara da AVM'lerde, sokaklarda kredi kartı pazarlıyorlardı.

"Beyefendi, bir dakika bakar mısınız? Mesleğiniz nedir?"

"Oto Kuaför'de çalışıyorum."

"Maaşınız ne kadar?"

"Asgari ücret. Bahşişler de var."

"Çok güzel. Size bankamızın Misa Kart'ından vermek istiyoruz. 5.000 lira limit yeterli mi acaba?"

"Her bi şey alabilir miyim?"

"LCD televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi; her ne isterseniz alabilirsiniz."

Cebinde olmayan parayı harcayacağından bihaber saf vatandaşımızın makûs geleceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Allah'tan BDDK bu kara komediye son verdi.

Kredi kartı sayısı 50 milyona ulaşan ülkemizin İspanya ve İngiltere'nin önünde olduğunu biliyor muydunuz? Paradan para kazanıldığı zamanlarda KK'na alışan rantiye; enflasyon tek rakamlı sayılara gerileyip de vadeli mevduat faizleri düşünce -yani alacağı malı KK ile alıp, parayı da bir ay işlettikten sonra ödemenin cazibesizliğini görünce- KK'ndan uzaklaşmaya başladı. Kan kaybını önlemek isteyen bankalar bu sefer de KK'na taksit atlatma-taksit hoplatma-sonra da komşu çatlatma projesini devreye soktular. Bu projede de harca babam harca, öde anam öde ikilisi uyum içinde çalışamayınca kartzede sayısı artmaya, bankaların hukuk servisleri de fazla mesai yapmaya başladı.
 
20 sene önce cüzdanımda 8 kredi kartım vardı. Gençtim, bankaları kırmaya yüreğim elvermiyordu! Ama ne itibarlı cüzdandı!! Neredeyse ekmeği bile KK ile alacaktım! Bugün sadece 2 kartım var ve birini hiç kullanmadığım aylar da oluyor. Tüm harcamalarımı nakit ya da bankamatik kartımla yapıyorum.
 
Sonuç: Kredi veremeyen, verdiği krediyi toplayamayan, KK pazarlayamayan bankaların hali ne olacak(tı) ?
 
Bakın nelerden medet ummaya başladılar, eminim ki aşağıda okuduklarınıza çok şaşıracaksınız!
 
Geçenlerde İstanbul'da kredi kartımla 50 liralık alışveriş yaptım. Dükkandan çıktıktan hemen sonra, alışverişimde kullandığım kartın ait olduğu bankadan bir sms geldi.
 
Alışverişlerinizde 2500'e varan sürpriz Mil Puan kazanmak için SURPRIZ yazıp 4XX6'a gönderin.
 
Bilmeyenler için söyleyeyim: Mil Puan, alışverişlerinizden kazandığınız ve hesap özetinizde biriken mil tutarına göre bedava uçak bileti kazanmanızı sağlayan sanal paradır.
 
Hemen gönderdim sms'i ben de.
 
İki saniye sonra gelen cevap: Tebrikler. Sürpriz Mil Puan kampanyasına kayıt oldunuz. 100 TL ve üzeri yurt içi alışverişlerinizden 2500'e varan Mil Puan kazanabilirsiniz.
 
'e varan yani 2500 dahi değil !! Bu rakamın ne anlam ifade ettiğini daha somut değerlerle anlatmaya çalışayım. Yaptığınız alışverişin her 1 lirası için 1 mil kazanırsınız. Yani, 100 TL harcarsanız, 100 Mil Puan kazanırsınız. Peki kaç Mil Puan'la nereye uçabilirsiniz?
 
Mesela Antalya'ya gidiş-dönüş 20.000 Mil Puan'dır. Yani, Antalya'ya bedava uçabilmek için kredi kartınızla 20.000 liralık alışveriş etmeniz gerekmektedir. Yurt dışı uçuşları orantısal olarak biraz daha insaflıdır. Londra'ya uçabilmek için 50.000 Mil Puan toplamalısınız. Yani, kredi kartınızla yurt içinde 50.000 liralık alışveriş yaparsanız, Londra'ya da bedava gider gelirsiniz. Bankanız sizin sırtınızdan, pardon KK harcamalarınızdan zaten binlerce lira komisyon kazanmaktadır ve küçük bir kısmını da size memnuniyetle teşvik gezisi olarak vermektedir! Çoğu bankanın kendisine ait seyahat şirket(ler)i de vardır ve biletleriniz o acentadan kesilerek hem acentanın işlem hacmi artırılmakta hem de paranın içeride kalması sağlanmaktadır.
 
Ve ben SURPRIZ yazıp 4XX6'a sms gönderdiğim için de ancak kayıt olma başarısını gösterebildim!! Kayıt olabilmek kolay iş değildir ve bu nedenle de zaten tebrik edildim!! Sonuçta, koskocaa 2500'e varan Mil Puan kazanabilme şansına sahip oldum! Vaouvvv mu? Yok, diil !! Antalya uçak bileti taş çatlasa 150 liradır. Bu hesapla; eğer ki 2500 mil kazanırsam, değeri 19 liradır.
 
Gelelim buz dağının deniz altındaki kısmına;
 
Alışverişimin hemen sonrasında bankadan gelen o sms'ten siz ne anladınız?
 
Ben şunu anladım: Bankamız kartıyla alışveriş ettiğiniz için teşekkür ederiz. 2500'e varan sürpriz Mil Puan kazanmak için SURPRIZ yazıp 4XX6'a  gönderin.
 
Bu sms'i sadece kayıt olmak için gönderiyorsunuz gibi bir ibare var mı? Yok !!

Bu alışverişinizden değil, kayıt olduktan sonra yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde... diye bir ibare var mı? Yok !!
 
Gönderdiğim sms'in bana kaça mal olacağı ile ilgili bir bilgi var mı? Hani şu, TV'de de ekranın altından uçarcasına geçen sms bedellerini gösteren rakamlardan bahsediyorum. Yok !!
 
Derhal gsm operatörümü aradım. 4XX6'a gönderdiğim SURPRIZ sms'i faturama acaba nasıl yansıyacaktı !
 
Sıkı durun !!
 
Mobil servislerde parayı operatörünüz değil, sms'i gönderdiğiniz kurum alıyormuş yani banka !!
 
Peki, gönderdiğim o sms için ben ne kadar ücretlendirilmiştim?
 
50 kuruşmuş. Vergiler çıktıktan sonra düz hesap 40 kuruş. Ben operatörün de mutlaka nemalandığını düşünüyorum. Ona da sms başına 5 kuruş verelim. Bankaya kalan net 35 kuruş. Peki, banka bize gönderdiği smsler için operatöre ne ödüyordur? Mesela benim operatörümde 10000 sms 10 TL yani bedava! Ama telefon numaraları dışındaki mobil servislere gönderilen smsler 41.5 kuruş artı vergiler. Lâfın kısası, bizlere gönderdiği milyonlarca sms için bankalar operatöre ayrıca bir para ödemiyordur! Operatörün parasını da SURPRIZZZ yazarak biz ödüyoruz! On bin sms'in tanesi 1 kuruştan ucuz, milyonlarca sms'in tanesi 5 kuruş! Ve de milyonları banka sayısıyla çarpın! Gördünüz mü pasta nasıl paylaşılıyor!
 
Benim saf ve temiz yürekli insanım! Sen de çalış var gücünle. Bilirler terindeki parayı almayı. Hissetmezsin bile.
 
Bitmediii !!
 
Bu bankamızın diyelim ki 5 milyon kart müşterisi var. Mütevazı davranalım, bunlardan 500 bini aynı gün alışveriş etmiş olsun ve promosyona meraklı dörtte üçü de kayıt olabilme aşkına 4XX6'a malûm sms'i göndersin. Kötümser rakamla bir günlük vurgun: Vergiler çıktıktan sonra net 131.000 TL, ayda 4 milyon lira!
 
Müşterileri kayıt etmek çok zor ve yıpratıcı bir işlemdir. Bu yorgunluğun karşılığında alın teriyle kazanılmış bu paracıklar da inanın çok değildir!!
 
Bitmediii !!
 
Billboard'larda, toplu taşıma araçlarında, duraklarda şöyle reklamlar var: Zortbank'tan günde 8 liraya 8.000 TL kredi. Hemen BIREYSEL yaz, 4XX1'e gönder.
 
Sizce, 75 milyonluk ülkemizde günde kaç kişi kendi aracıyla, otobüs-vapur-trenle seyahat ediyor? 20 milyon kişi diyelim mi? 10 milyonu bu reklamı okusun ve 1 milyonu da BIREYSEL yazıp, 4XX1'e göndersin. 350.000 TL cukkaa!!
 
Bitti mi?
 
Tabii ki hayır!! 4XX1'e o sms'i gönderdikten 1-2 sn sonra bankadan bir sms geliyor: Kredi başvurusunda bulunmak için KONUT veya BIREYSEL (boşluk) TCKN (boşluk) net gelirinizi yazıp, 4XX1'e gönderin.
 
İlk sms'te bunları yazmamızı istese olmaz, ikinci bir sms daha göndereceğiz ki bir 350.000 TL daha vursun! Ben ikinci sms'i göndermedim; ama gönderseydim, bankadan gelecek yeni sms'i tahmin edebiliyorum: Siz ödemelerini zamanında yapan örnek bir Türk vatandaşısınız. Kredi başvurusunda bulunmanıza engel bir durum yoktur. Size en yakın Zortbank şubesini öğrenmek için adresinizi yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra SUBE yazıp, 4XX1'e gönderin.
 
Gönderirseniz, Zortbank'a bir 350.000 TL daha!!
 
Sonrasında; sizi o şubeye götürmesi için taksi istiyorsanız TAKSI yazıp, 4XX1'e  gönderin sms'i de gelir mi gelir valla!!
 
Ve bankalar -faiz dışı gelirlere ek- sms'i de keşfetti !!
 
Gördünüz mü para nasıl kazanılıyor? Siz de üç kuruş için deli gibi çalışın, çocuklarınızı okutup mastır filan yaptırın. Oysa top yuvarlasa bilmem kaç milyon, insanları yuvarlasa on yüz bin milyon vurur!!
 
Lucifer; al sen de bir numara; insanlar Patagonya'yı anlatmanı isterlese PATAGONYA yazıp göndersinler, Fransız Polinezyası'nı anlatmanı isterlerse de TAHITI yazsınlar! diyor. Paraya para demezmişim!!
 
Öte yandan da dostlar, "Lütfen Türkiye'ye geldiğinde gözünü-kulağını-ağzını kapa." diyorlar; ama ne mümkün! Sinir hastası olup, zor kaçıyorum. Sonra da özleyip yine geliyorum. Türkiye benim canım memleketim. Neden insanlarımızın aklı sadece kandırmaya, çalmaya, dolandırmaya çalışıyor! Üstelik bunu sadece kişiler değil; koskoca holdingler, devasa şirketler ve bankalar da yapıyor! Neden Türkiye'de devamlı elde kalkan gezmeliyim, sağımı-solumu, önümü-arkamı kollamalıyım!!
 
Viva Capitalismo !!
 
Yaşlandığımda kesinlikle cennet ülkemin uzak bir köşesinde, belki de Macahel Vadisi'nde; televizyondan, telefondan, kredi kartlarından uzakta edebiyatla yaşayacağım. Ama o güne dek -hiçbir şeyi değiştiremeyecek olsam da- bilinçli bir yurttaş olarak olumsuzluklara, haksızlıklara, insanların kandırılmasına karşı savaşmaya devam edeceğim ve ulaşabildiğim kadar çok insanı da bilgilendireceğim.
 
Ve Lucifer, "Bıktım artık sizden." dedi !
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Ata Kemal Şahin:Cingözler sırıttı,Saf insanlarımız baktı,Don kişot da çıldırdı.Görüşmeleri bizim güvenliğimiz için kayıt altına alınıyormuş.Böyle sevgi ne görüldü, ne duyuldu. Aslında sizin gibi Abdulmuttalip bunların hakkından gelir.Sokaklardaki boyacı sandığı üzerinde kart satış rezaleti.Oto kuaförde çalışıyorum cevabı çok güzel olmuş.Evet SMS rezaleti devam ediyor insanı çıldırtıyor.Ata bey hep söylerim bunları sizin gibi üstatların yazması güzel.Hele sizin anlatımınız tarifi mümkün değildir. Gerçekten bıktık usandık bunların kirli ticaretinden. Bunları dur diyecek bir yiğit doğmayacak mı? Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 31.10.2013 6:46
Cevap :
Kapitalist düzen böyle bir şey dostum! Zayıf olan ezilir gider! Devamlı kalkanlarınla gezmelisin. Ben de bunları yazmasam çıldırırım. Beni üzen her şeyi hayatımdan çıkarıyorum! Aylardır Macun'un ne sesini duyuyorum ne de görüyorum! Tüm televizyonlardan Star TV tamamen kaldırıldı. Muhteşem Yüzyıl'ı internetten izliyorum, Macun'un avanesi 3 ZorVayVır'lı dizide rol kapmış:)) Adam müritleriyle yavaş yavaş her yere sirayet ediyor! Sonunda olacağı, modern hayattan tamamen vazgeçip Macahel Vadisi'nde yaşayacağım! Teşekkürler dostum. Sevgiler.  31.10.2013 13:31
 

farkındalığınız çok güzel.sizin gibi müşterilerimiz çok olsa keşke.sektöre dahil olmak,kör ve sağır olmak değil elbette.ama Tanrı günahlarımı(zı) affetsin,demek istedim.sanırım sizi gibi bir müşteriye herhangi bir bankacılık ürünü satan personel "en iyi satışçı " ödülünü de alırdı:)))sevgiler..

Didem KANDEMİR 
 16.02.2012 21:53
Cevap :
35 yıldır aynı banka, aynı şubeyle çalışıyorum. Birlikte mutluyuz ama bankamda yeşil hakim değil:) Sevdiğim tek mavi o:) Bu bloğumu tabii ki onlar da okudu, "iyi ki bizim müşterimizsiniz." dediler:) Teşekkürler Didem Hn, sevgiler.  16.02.2012 22:29
 

:))) Gülüyorummm! Neden mi? Yazın çok güzel, anlatımın kusursuz.... Banka ile ilgili kendi hallerime gülüyorum .. Her ay bankaya gitmek üçün izin istemem gerekiyor, bi keresinde doktoruma dedim ki " izin istiyorum sevgilimle buluşacağım" yüzüme bi baktı, ilk başta şaşırmıştı sonra bana sordu" " hangi sevgilinizle buluşacaksınız?" dedi, beraber gülmekten yerlere yatacak hale geldik. o malum bankalardan birine gittim, önümde bi kuyruk bi kuyrukk insanseli" benden başka bi sürü sevgilisi varmış,bu sevgiliyi en yakın zamanda bırakacağım " dedim. Bankalardan çok çektim, çekiyorum. Şu an tek kartım var. param varsa alışveriş yapıyorum. Emekliyim ya bana kredi de vermiyorlar :))) Maaşıma haciz koyamadıkları üçün ...Diğer maaşımı da T.C kimlik numaramdan buluyorlar :) ama ona da çok dokunamıyorlar ...Sıraya girsinler ... Teşekkürler okuma fırsatı verdiğin üçün ...Saygılar....

Nil ALAZ 
 24.12.2011 21:30
Cevap :
Ahh o bankalar yok mu!! Paraya onun kadar düşkün bir sevgili olabilir mi:) Para suyunu çekti mi hemen uzaklaşır. Teşekkürler, sevgiler.  24.12.2011 21:57
 

vay cingözler.nasıl da kandırıyorlarmış bizi.iyi ki bilgilendiriyorsunuz bizleri.selamlar

Kapadokyalı 
 24.11.2011 15:21
Cevap :
Ahh o bankalar yok mu!! Hep tetikte olmak lazım. Teşekkürler, sevgiler.  24.11.2011 16:22
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8320
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1148
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster