Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
550
 

Ve Lucifer, "Salata ye." dedi.

Ve Lucifer, "Salata ye." dedi.
 

Ayda iki kez pizza ya da börek yiyoruz. Eğer Antalya’daysam -Bn Otacı’dan gizli- ekstra serpme börek kaçamağım da olabiliyor. Ama o “ödül” günlerinde de diğer öğünleri oldukça hafif geçiyoruz. Bunun da anlamı: Benim için 1600, Elçin için 1200 kalori/gün.

Dün pizza günümüzdü. Bir taneyi bölüşüyoruz. Birbirine oldukça yakın iki ünlü markadan biri sürekli tercih ettiğimiz mekândı; ama nedense diğerine hiç gitmemiştik ve onu denemeye karar verdik. Peki, sonunda ne mi oldu: Eve dönüp tereli, rokalı, naneli, hellimli nefis bir salata yaptım:)

“Merhaba, açıldığınızdan beri hep aklımızdasınız; ama ilk kez geliyoruz. Biz zeytinli, mantarlı, biberli bir pizza alalım.”

“12 dakikada hazır efendim. 43.90 lütfen.”

“43.90 mı, Vogue’da bonfile mi yiyorum! İki zeytin, üç mantarla Allah’ın hamurunu niye bu kadar pahalı satıyorsunuz?”

“Efendim, yanında aynısından bir tane de hediye ve litrelik kola veriyoruz.”

“Haa, tamam o zaman da biz hediyeyi ve de kolayı istemiyoruz. Tek pizza fiyatı ne oluyor?”

“43.90”

“Kardeşim, neden iki pizzayla kola alayım, -fiyatı süsleyerek- beni neden yiyebileceğimden fazla pizza almaya zorluyorsunuz?”

“Efendim iki pizza almak zorunda değilsiniz, kola da vermeyelim.”

“Tamam işte, ben de onu diyorum. İki pizza çok gelir bize, kola da içmiyoruz zaten. Fiyat ne oldu şimdi?”

“43.90”

“Güzel kardeşim sabrımı mı sınıyorsun, neden ikiden az pizza alamıyorum?”

“Alabiliyorsunuz efendim.”

“E fiyat değişmiyor! Neden 2 pizza fiyatı ödeyip de tek pizza alayım?”

“Doğru, neden tek pizza alasınız! Biz sizin menfaatinizi düşünüyoruz. Hediye pizzanız da aynı mı olsun?”

“Yok, aynı olmasın! Ayakkabılarını çıkarıp elini yüzünü iyice yıka, sonra da hamurun üzerine bir güzel uzan; her tarafına sos sürmeyi de unutma!”

*****

“Hoş geldiniz.”

“Hoş bulduk kardeşim. Şu yeni açılan rakibinizi deneyelim dedik de tırlatmanın eşiğinden dönerek yine size geldik.”

“Onların konsepti ve fiyatları bizden farklı. Önemli olan sizin damak tadınıza ve aile bütçenize katkıda bulunabilmek.”

“Ne güzel bir düşünce! Bir alana bir bedava sizde de var; ama eminim fiyatlarınız daha uygundur. Bu durumda biz iki Ege Ateşi rica edelim. Birini burada yiyeceğiz, diğeri paket olsun lütfen.”

“Yanında kola hediyesi de var. Toplam 45.90 TL. Hamurunuz nasıl olsun?”

“45.90 mı? Daha geçen ay 19.90’a yediğim pizza nasıl oldu da 45.90’a çıktı?”

“Tek pizza siparişlerinizde promosyon fiyat var ve 23.90 ama siz 1+1 isteyince normal fiyatından alıyorsunuz?”

“O zaman neden bir alana bir bedava diyorsunuz? Hem tek pizza ne zaman 23.90 oldu, geçen ay 19.90’dı; bir ayda %20 zam mı olur, üstelik o fiyatın içinde litrelik kola da vardı.”

“Fiyatlarımız merkezden geliyor. Kola artık tekli alımlarda dahil değil. Onun da fiyatı 4.5 TL.”

“E o da 3.5 liraydı, neden %30 arttı?”

“Uzun zamandır zam yapılmıyordu!”

“Sen benimle dalga mı geçiyorsun evladım! Daha burada iki ay üst üste aynı fiyattan pizza yediğimi hatırlamıyorum! Sizin fiyat politikanız da Durkcell’in tarifelerinden farksız! Kutsal Hazine Avcıları gibi, bir sarmalın içinde yuvarlanıp duruyoruz!”

“Tek mi yapalım, hamuru nasıl olsun?”

“Güzel kardeşim; kafamdaki huni, elimdeki tef yetmez oldu! Teker teker de gelmiyorsunuz ki. Bu ülkede bir tane namuslu adam kalmadı mı? Yok eğer patronun her ay senin maaşına zam yapıyorsa ben iki pizzaya 50 lira vereceğim.”

“Nerdee abi!! Allah belasını versin o patronun! Ayın ortasında zor alıyoruz paramızı. Geç abi, otur sen; ben size tek pizza yapayım, yanında kolayla dilim patates de benden olsun.”

*****

İştahımız kaçmıştı, bizden dertli çocukcağızın elini sıkıp çıktık. Her iki restoran da doluydu oysa. O yiyenler kimdi? Garip olan onlar mıydı ben mi?

Düşünmeyen, sorgulamayan; otur denince oturan, kalk denince kalkan bir millet olduk!

Anlıyorum ki onlardan biri olmadığım için boğuyor hayat beni. Ve bas bas bağırıyorlar yüzüme: “Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin.”

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hem neden 23.90 veya 45,90.Bu da ticari ahlaksızlığın algı kurnazlığı.Marketler de öyle.Esas fiyatı 9 lira;iki alırsan 24 lira.İndirim yazıyor bir de.Ya zaten sen 18 liralık bir ürünü neden 24 e çıkarıyorsun ki.Yani önce ürünün fiyatını yükseltiyor ,sonra da iki alırsan eğer ucuza almışsın algısını yaratıyorlar.Nasıl olsa soran bakan yok.Denetim ise hiç yok.Kim ne tutturursa.Herkes sizler gibi duyarlı olsa ve sorgulasa veya boykot etse onlar da kendilerine gelirler,ama kimselerin pek aldırdığı da yok ne yazık ki.Neleri yakıştırmadı ki yurdum insanı kendine...Elinize sağlık Ata Kemal Şahin bey dostum.Paylaşımınız ve dolaylı uyarınız için sağolun.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 05.06.2016 15:08
Cevap :
Marketler daha da beter, tüm fiyatlar .99’la bitiyor. Bu konuda da bloglarım var ve çözümü de çoktan buldum, zevkle uyguluyorum: Mesela 3.99 liraya bir şey mi aldım, kasiyere 4 lira ödeyip beş kuruş geri istiyorum ve 4 adet 1 krş veriyorum:) Merkez Bankası ve Ziraat Bankası’ndan istediğiniz kadar 1 krş alabilirsiniz, cİngÖzlere karşı cebinizde bulunsun. Dışarı çıktım mı dalaşmadığım yok, adım “şehrin delisi”ne çıktı:) Aslında akıllı olan benim de farkında değiller:) Teşekkürler dostum, sevgiler.  06.06.2016 23:26
 

Yazınızı okurken bir yandan gülümsedim bir yandan da aynı durumlarla pizzacılarda yaşadığımız bu skandal hesaplamaları yaptığımız anlar aklıma geldi Ata Kemal Bey :) Eşim de ben bu kampanyalı pizzadan hiç bir şey anlamadım diye söylenirken, biz de en sonunda pizzacılardan uzaklaştık. Kampanyalı diye tüketim tuzağına düşmek bizim ülkede ne yazık ki rağbet görüyor. Uyarıcı ve anlamlı yazınızı yine ilgiyle okudum elinize sağlık. Selamlar, sevgiler.

Nermin Ayduran 
 31.05.2016 17:57
Cevap :
Hayatın birçok sahnesinde böyle cİngÖzlükler var Nermin Hn, uyanık olmak gerek. Telefon operatörleri de farksız mı, onlarca tarife içinde kayboluyorsunuz. Biz eşimle aynı şirketin aynı tarifesini kullanıyoruz; ama farklı ücretler ödüyoruz! Nedenini sorduğumuzda verdikleri cevaplarla zekamızın sınandığını düşünüyoruz! Acı gerçek şu: Modern Batı’nın kötü yanlarını almakta üzerimize yok, iyi yanlarını almak ise işimize gelmiyor! Teşekkürler, sevgiler.  01.06.2016 9:31
 

Yazınız bana Tatlısu Kurnazı adlı yazımı anımsattı. Bir de dün gece porsiyonuna 50 tl.ödedigimiz kalamari. Ayakaltı, salaş bir yerdi. Menü yoktu ve bizim de yan masaya gelen kalamari görünce canımız çekti, istedik. Yasak falan gelmedi aklimiza.Hatta ikinciyi de isteyecektik, neredeyse. Hesap öderken adam demesin mi, sırf kalamar 50 tl.diye. Ya hu sen o zaman baştan uyarmak icin menü versene elimize! Herkes tatlisu kurnazı Ata Bey. Sorsan herkes ahlaklı, herkes helal kazanıyor! Kalın sağlıcakla...

Retor 
 30.05.2016 17:52
Cevap :
Şimdilerde deniz ürünleri için fastfoodvari mekânlar açıldı. Dükkânın ön yüzünde neyi kaça yiyebileceğinizi görüyorsunuz. Sürüm yüksek olduğu için de bayat ürün bulunmuyor. Tek eksikleri "alkolsüz" olmaları. Kola ile de balık yenmez ya, suya talim:) Onların dışında balık yemek demek -üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde- potansiyel kazıklanmayı peşinen kabul etmek demek. Menü vermek hele ki üzerinde fiyat yazılı menü vermek en sevmedikleri şeydir. “N’apiim abime?” edebiyatı hüküm sürer anason kokulu balıkçılarda! Oysa balık gibi naif bir yiyecek rakı gibi keskin ve yüksek alkollü bir içkiyle asla tüketilmemelidir. At balığı denize geri, bu utancı yaşamasın:) Balığa uygun tek alkollü içecek şaraptır da bunu bizim ağır abilere anlatmak zordur! Bizim toplumumuzda fiyat sormak ayıptır; ama cİngÖzlerin kazıklaması evladır. Biliyorsunuz, “Yenilen kazıkların toplamına ‘tecrübe’ denir.” Teşekkürler Aykar Hn, sevgiler.  31.05.2016 17:36
 

Merhaba dostum,
Siz yurt dışındayken bloglardan kopmuyorsunuz. Ben ise tam tersi. Ülkede yaşananlardan öyle bıkmışım ki, dışarıda bulunduğum süre içerisinde whatsapp görüşmelerim dışında bir kere, o da bir maç sonucu öğrenmek için internete girdim o kadar.
Anlattıklarınız ise tam akla ziyan şeyler. Bizim millet koyun olmaya alıştığı için böyle şeylere dikkat etmez. Bir alana ikincisi yarı fiyat şeklinde promosyon olsa bir yere kadar. Ama insanları 2 pizza almaya zorlamak tam anlamıyla aptal yerine koymak. Bu tip yazılarınız çok daha geniş alanlarda yayınlanmalı bence. Anlatımızla insanları uyarıcı bu tip yazılara toplumumuzun çok ihtiyacı var. Yoksa sonumuz hiç iyi değil. Sevgiler, selamlar...

Erol Özışık 
 30.05.2016 12:29
Cevap :
Artık ben de ayda 1 blog zor yazıyorum dostum, 5-6 sene önceki çalışkanlığımız kalmadı:) Bundan sonra güncelde kafama takılan olaylar olduğunda “Hamiş” başlığıyla, yorumumu katarak birkaç satırda sizlerle paylaşacağım. Ertesi gün de yayından alacağım. Piyasanın cİngÖzleri ben itiraz edince bir de garipsiyorlar ki anlatamam! Çünkü eminim hiç karşılaşmamışlardır benim gibisiyle:) O beni kazıklarken utanmıyor; ama ben sorgulamaya utanacağım:) Olabilir mi böyle şey! Ben yazıyorum da kendimi rahatlatmaktan öte gitmiyor. Biz genelde zor kazanan; ama kolay harcayan bir milletiz, o nedenle de milletin karnı tok, borcu çoktur! Teşekkürler, sevgiler.  30.05.2016 17:05
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8320
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1146
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster