Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '15

 
Kategori
Konaklama / Ulaşım
Okunma Sayısı
450
 

Ve Lucifer, “Uğraşma şu gariplerle!” dedi.

Ve Lucifer, “Uğraşma şu gariplerle!” dedi.
 

Marifet yaz günü gitmek değil ki Ağrı’ya, kışın göbeğinde gitmek! Yollar kardan kapanmış olsun, atlıkızak keyfi sürülebilsin!

“Ağrı için bilet almak istiyordum. Cuma gidiş, pazar dönüş.”

“Gidiş saatiniz 13:50, dönüşünüz 16:50 efendim. Toplam 380 TL.”

“Ben Antalya’ya 50 liraya uçuyorum! 39 liraya bile gittiğim oldu!”

“Bizim şirketle mi?”

“Sizin Boeing’lerle Airbus’lar farklı mı?”

“Hizmetimiz farklı.”

“Elli dakikada mı anlayacağım?”

“Ağrı 2 saat efendim!”

    Evlerinin önü Mersin
       Mevlâm bana sabır versin

Tek firmanın uçtuğu noktalarda rekabetsizliğin yarattığı mağrur fiyat politikası var! Bende ise o parayı verecek göz yok! Aklıma birden uçuş millerim geldi. Uzun zamandır kullanmıyordum ve epey birikmiş olmalıydı.

Nefret ediyorum şu Call Center’lardan! Kredi kartı numaramı, şifremi tuşlayıp robotu kündeye getirdikten sonra MicroMiles bölümüne bağlandım.

“Ağrı için bilet almak istiyordum da. Cuma gidiş, pazar dönüş.”

“Gidiş saatiniz 13:50, dönüşünüz 16:50 efendim. Toplam 390 TL.”

“Uçak şirketi 380 TL demişti.”

“10 TL de hizmet bedelimiz var efendim. Yalnız, kredi kartı hesabınıza baktığımda 124 TL/mil görüyorum. 276 mili de avans olarak alabilirsiniz!”

“266 mil kalmıyor mu?”

“10 mil de 'avans mil hizmet bedeli'miz var.”

“!..... Bu 276 mili nasıl ödeyeceğim?”

“Önümüzdeki bir yıl boyunca yapacağınız alışverişlerden toplayacağınız millerle ödeyeceksiniz? Süre dolduğunda borcun tamamı kapanmamışsa bakiye, kredi kartı ekstrenize borç olarak yansıyacak.”

”Peki, ne kadar alışveriş etmeliyim? 276 mil borcu kapatabilmek için yani?”

“Onu çağrı merkezimizin diğer birimlerinden öğrenebilirsiniz. Biz o bilgiye sahip değiliz!”

On iki ay kısa bir süre değildi ve tüm harcamalarımı aynı kartla yapmam halinde de mil borcum kolayca kapanırdı. “Yaşasın”dı yani, Ağrı’ya bedava uçacaktım:)

Uçtum da; ama uçmakla da kalmayıp Kızılırmak Vadisi’ni geçerken tavuklu sandviçimi de yedim. Ne içmek istediğimi sordular, şerbet dedim. Gidip saf saf sordu amirine havalı hatun, uçakta şerbet var mıymış diye! Kayısı nektarında anlaştık.

Arabaların bakımıydı, benziniydi, hafta sonu yemekleriydi, giyim kuşamdı, mutfak alışverişiydi derken benim kredi kartı uçtu! Görünüşe göre daha ilk ayda avans borcumu kapatmış olabilirdim! Gelen ekstrede ilk baktığım yer mil hesabı bölümü oldu. 276 mil borcum 260 mile düşmüştü!! Ödenmesi gereken kredi kartı borcu ise Vurun Mazluma der gibi bakıyordu! Sarıldım telefona tabii !

“Kardeş, ben sizden uçak bileti aldım da! Bir kısmını hesabımdaki millerle, bakiyesini de avans mil alarak ödedim. Bu ay kredi kartı borcum oldukça yüklü gelmesine rağmen avansın sadece 16 milinin ödendiğini görüyorum! Valla anlayamadım ben bir şey! Hata var herhalde!”

“Hata yok efendim! Ay içinde yaptığınız harcamalarla borcunuzun 16 milini ödemişsiniz. Önümüzdeki 11 ay içinde ödenecek 260 mil borcunuz daha var. 150 liralık alışverişiniz karşılığında 1 mil kazanıyorsunuz. Yani, 39,000 TL tutarında alışveriş yapmanız halinde borcunuz kapanacak.”

Bir kova buzlu suyu kafamdan aşağı döktü Lucifer! Ateşim düştü, sakinledim!

“Kısaca hesaplarsak, bakiye 260 TL/mil borcumu ödemek için -11 ay boyunca- her ay 3,500 TL harcama yapmak zorundayım! Diyorum ki gidip kartımla küçük bir araba satın alayım, kapansın gitsin şu borç!”

“Olabilir tabii efendim!”

“Kardeş, bak şimdi sen beni bir dinle! Görüşme kalitesini şaapmak için konuşmamız kaydediliyor, di mi? Güzel, siz banka olarak firmalardan takas komisyonu almıyor musunuz? POS veriyorsunuz, mevduat topluyorsunuz, kredi pazarlıyorsunuz! Ayrıca benden de kart ücreti, nakit avans ücreti, limit aşımı ücreti ve gecikme faizi alıyorsunuz. Bireysel krediler, sigortalar, yatan maaşlar, cari hesaptaki vadesiz paralar ve otomatik ödeme talimatları da ayrı. Yetmezmiş gibi, bilet için de 20 TL hizmet bedeli aldınız. Ve 276 TL/mil için beni 41,400 TL harcama yapmaya zorluyorsunuz! Şaka bir yana, Ağrı’ya gidiş-dönüş bileti bana 58,500 TL’ye mal oldu:) Sözde bedava verdiğiniz uçak bileti benim size yıl boyunca kazandırdıklarımın yanında devede kulak! Ve tek kartla ayda 3,500 TL harcayabilen bir insan neden sizin millerinizle uğraşsın, gider alır biletini. Zaten sizin hedefiniz de yüksek gelir segmentindeki müşteriler değil, orta gelirliler! Onları da hoplayan-atlayan taksitlerle, mil masallarıyla uyutmak kolay! Siz belki çok akıllısınız; ama ben de aptal değilim! Mağazadan lokantaya, marketten tiyatroya -reklam panonuz gibi- koşturup durmayacağım artık! Kredi kartınızı da cüzdanımdan çıkarıyorum. 11 ay sonra 260 lirayı istersiniz benden!”

“Ata Bey, bu arada size yeni uçuş promosyonlarımızdan bahsetmek istiyorum!..”

    Oy Asiye Asiye
       Tütün koydum kesiye

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ata Bey,benim de bir bankada küçük bir otomatik ödeme hesabım var.Bildiğiniz bu hesapta vadesiz para bulundurmak gerekiyor.Bu parayı,banka istediği gibi kullanıyor.Bir de yılda iki kez hesap işletim ücreti ve kredi kartı kullanım ücreti kesiyor.İadesini istediğinizde,size şu kadar puan verelim,alışverişle ödersiniz deniyor;ama binlerce liralık alışveriş yapmanız gerekiyor ki puan alıp kredi kartı ücreti ödemekten kurtulasınız.Konuyu,ayrıntılı olarak irdelemişsiniz.Bankalara,elinizi veriyorsunuz,kolunuzu kurtaramıyorsunuz.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 20.03.2015 10:28
Cevap :
Yanlış hatırlamıyorsam -doksanlı yıllara kadar- vadesiz hesaplara da sene sonunda faiz ödeniyordu!! Şimdi farklı şubelerdeki kendi hesaplarınıza para gönderirken dahi havale ücreti ödemelisiniz! Ben hesap işletim ücreti ve KK aidatı ödemiyorum! Zorlarlarsa hepsini iptal ederim! Batılı ülkelerde KK kullanımı çok az. Herkes nakit kart kullanıyor, yani hesabınızdaki parayı kullanıyorsunuz. Böylece borçlanmıyorsunuz da. "KK yasaklansın mı?" diye referandum yapılsa ben "Evet." derim. Teşekkürler Hüseyin Bey, sevgiler.   23.03.2015 17:40
 

Merhabalar Atabey. Her ne kadar önce hizmet diyorlarsa da işletmeler ticaret için vardır. Önce ticaret, sonra hizmet. Kredi kartlarıyla yapılan alış-verişlerin fişini ve slipini saklarım, hesap kesimi sonunda gönderilen ekstre ile birebir kontrol ederim. Çekiliş ve promosyon edebiyatlarıyla insanları kandırıyorlar. İnşAllah bir daha tekerrür etmez , geçmiş olsun. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Recep Altun 
 19.03.2015 23:18
Cevap :
Merhaba Recep Bey! Kâr etmelerine kimsenin bir şey dediği yok da bunu insanları aptal yerine koyarak yapmalarına itirazım var!! Yaşamın her sahnesinde kalkanlarla gezmek ne yorucu! Yakında şubelerin bir köşesinde turfanda sebze bile satabilirler:)) Teşekkürler, sevgiler.  23.03.2015 17:31
 

Bankalar sineğin yağını çıkarıyorlar tabiri caizse Ata Kemal Bey. Kredi alıyorsunuz, öde öde bir türlü ana para düşmüyor. Öncelikli olarak faizi alıyorlar, ana paradan çok cüzi bir miktar düşüyorlar. Olur ya toptan ödeme imkanı bulursa müşteri, faizden hayli kar etmek için yapıyorlar. Sizin bilet de bayağı pahalıya gelmiş doğrusu. Geçmiş olsun demekten başka ne diyebilirim ki...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 17.03.2015 21:15
Cevap :
Ufak tefek hizmet farklılıkları olsa da aralarında, tüm bankaların hedefleri aynı: Her şartta kâr etmek. Cebimizdeki paranın dışında harcama yapmazsak kredi tuzağına düşmeyiz! Bir daha gelmem oyuna tabii:) Teşekkürler Ayşegül Hn, sevgiler.  23.03.2015 17:16
 

aga ne sistem miş be ya...yedi ömrümüzü bi milim oynamadı yerinden...Çak the system...ya ni...:))..eyvallah..

nedim üstün 
 17.03.2015 12:37
Cevap :
Her ülkenin sistemi farklıdır. Bizdeki sistem Sülün Osmanlar yaratıyor:) Millet de kanmaya dünden hazır! Yazıyoruz da bir şey değişiyor mu! Bizimki Don Kişotluk! Sevgiler.  23.03.2015 17:09
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8320
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1146
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster