Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '16

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
84
 

Ve vali neşteri vurdu: " Bu lav sütunları", turizme kazandırılacak.

Ve vali neşteri vurdu: " Bu  lav sütunları", turizme kazandırılacak.
 

Bartaının önemli FOTO stüdyosu Müfit Yüksel'den, Bartın'ın tarihi , asırlık binalarından biri


Bartın’ın eski valisi Seyfettin Beye, giderayak Ankara Bartın’ın tanıtım Fuarında endişe ile sormuştum: “ Sizden sonra  başlattığınız Lav kayalıkları hamlesi n’olacak?” diye. Koluma yapışarak sıkı sıkı tutmuş ve: “ Hiç merak etme. O iş tamam. Devlette devamlılık esastır” demiş, ferahlamıştım. Zira o muhitte 80 milyon yıllık Lav kayalıkları hazinesi var. Aynısından Kaliforniya’da da var. Turistlerden para kırıyorlar.. Bartın’ın Güzelecehisar’ındaki bu kayalıkları niçin turizme kazandırmayalım? Di mi,

Bartın’ın şimdiki Valisi Nusret Dirim için bir yazı yazarak, bu sütunlar için, şöyle seslenmiştik: “ Ey Vali. Yetiş ey vali. Bize kuvvet ver maneviyatınla. Sizi nefesi kuvvetli diye yolladılar Bartın’a. Uçur bu  turizm tayyaresini.  İşi, yardımcılarına bırakma. Dövizin kuyusuna düştün, bunu unutma!” demiştik.

VALİ DİRİM, GÜZELCEHİSARDA İNCELEMELERDE BULUNDU. ( SAĞ BAŞTAKİ)

CEVAP GELDİ . Valimizden, geç de olsa cevap geldi: Şöyle diyor: “Muaffer bey Mesajınızı okudum. Yüreği Güzelcehisar için çarpan bir insan olmanız bizleri de heyecanlandırıyor. Güzelcehisar Lav kayalıkları kuşkusuz dünyada eşi bulunmayan bir doğal sit alanı.. Bartın’a gelinceye kadar benim de haberim olmamıştı bu güzelliklerden. Mugada’ya kadar uzanan bu doğal zenginliğin ülkemize ve dünyaya tanıtılması gerekiyor. Bu bağlamda güzelcehisar’a ilk etapta bir iskele ve kayalıkların  ışıklandırılması ve diğer etaplarla ilgili planlama çalışması yapılmaktadır. Altyapının ilk etabı oluşturulduğunda bir festivalle tanıtılabileceğini düşünüyoruz. Bölge ile ilgili turizm altyapısı oluşturulurken görüş ve önerilerinizi bekleriz.  Selamlar.”

TAŞLAR YERİNE KONMALI: Böyle diyor Vali Nusret Dirim. Biz, öteden beri bu kayalıkların tanıtılması için bir festival düzenlenmesini istemiştik. Bir festivalin uluslar arası olabilmesi için şartları vardır. Bartın, daha bu şartları taşımıyor. Zaman kısa. Karadeniz’de turizm de kısa. Araya giren meşgaleler, bu festivale ket vurdu kanaatindeyiz. Şimdiki yapılacak olanı da bir “deneme” bir “çıkış” bir  “Prova” “ ve de bir damga vuruştan öteye gidemeyecek  sanırız. Ama o damga şart. İzi kalsın deriz.

BU, İŞ, BÜTÇE İŞİ. VALİLİĞİN BOYNUNU AŞAR: Esas mesele, dünya turizm acentelerini dolaşarak Lav kayalıklarını tanıtmaktan geçiyor. Bu yapıldı mı? Hayır. Turizm Müdürlüğünün bütçesi var mı? Hayır. Valiliğin  bütçesi hiç kifayetli değil! Yani valinin son beyanı da önemli. Demek ki, festival yolu üzerinde o 80 milyon yıllık kayalıkların gece ışıklandırılması yapılacak. Camdan  teraslar yapılarak turistlerin merakı giderilecek.

Yöreyi en iyi bilenlerin başında Mehmet Gölbucaklı ve eşi Dilek Hanım biliyor. Diyorlar ki: “ Kayalar, gerilmelerden dolayı kitle halinde çatlamış.. Kayalar  beşgen, altıgen baklava dilimleri gibi topluca parçalara ayrılmış vaziyette. 80 milyonluk bu lav süğtunları. Aynısı Kaliforniya’da mevcut.” Diyorlar.

PAZARLAMAK ŞART:  Turistlere söylenecek lafları şimdiden hazırladım. Buradan Bartın’a her daim yardımcı olurum. ( Yardım istenmese de) Ama isteniyor. Kolları sıvamalıyım ghüzel Güzelcehisar için.

Hazırlayacağımız  “spotlarla”  turistlere çağrıda bulunuruz. Deriz ki onlara:  “80 milyonluk lav  kayalıklarımız var.  Onların hemen  dibindeki mavi denizlerde yüzeceksiniz. 80 milyon yıllık bir lav efsanesinin tılsımı sulara aksedecek. Ve siz o sularda nurlanacak, yeniden doğacaksınız bir Venüs gibi” dersek, lafımızı ulaştırırız. Turizm böyledir. Malını iyi anlatacaksın.

TILSIMLARI  YARATMALIYIZ:  Turistler, okunmağa üflenmeğe bizim gibi alışkanlar. Olmasa bile alıştırırız . Düşünün biyo, 80 milyon yıllık bir kayalığın dibindeki denize sokacağız turistleri. “Altın, platin sularına  batmış “ gibi olacaklar. 80 milyon yıllık birikimin tılsımları bedenlerine geçecek. İlahlaşacakla

Bartının yeni valisi Dirim,neşteri vurdu. "Lav sütunlarık, turizme kazandırılacak"

Ve gözümüz de hep Valinin üzerinde olacak. "Bartın'ın bir Fahri Hemşerisi" , Bartın Gazetesi ve Milliyet Internet Medyası yazarı olaraktan.

Ve de Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya' da Turizm Bakanlığı ile temasa geçerek..konuya hassasiyetin devamını dileyeceğine dair de söz verdi.

GÜZELCEHİSARDA KONUYU EN İYİ BİLENLER  ARASINDA, RESİMDE GÖRÜLEN MEHMET GÖLBUCAKLI VAR.

GÜZELCEHİSARIN ŞİMDİKİ HALİ PERİŞAN.. SAHİLLER FÜZULİ İŞGAL ALTINDA. ÇÖPLÜK HALİNE GETİRİLMİŞ...BU HALE DE NEŞTER VURMAK GEREK.

İŞTE LAV SÜTUNLARI. KÜP ŞEKER GİBİ MUNTAZAM ARALIKJLARLA BÖLÜNMÜŞ BİR KAYALIK. BUNLAR ÇEŞİT ÇEŞİT TABİ

IRMAKLARDAN DENİZLERE ORADAN DA KOMŞU SAHİLLERE  ULAŞACAK TEKNELER LAZIM.  ESKİ İSTANBLNUN NEDİM DEVRİNDEKİ GİBİ.

BU RESİM  MARMARİSTE ÇEKİLDİ. BELEDİYE,.  OTELLERDEKİ TURİSTLER, BUNUNLA KÖRFEZ TURUNA ÇIKTI... GECELERİ BU TEKNE. İÇİNDE TÜTSÜLER YAKILDI, TÜRK  ORYANTALİ GÖSTERİLDİ. TÜRK  LOKUMU DATTIRILDI.  KOKULU KAVRULMUŞ FISTIKLI ŞERBETLER İÇİRİLDİ. ESKİ KIYAFETLER GİYİP RESİM ÇEKTİREN TURİSTLERE MÜSTESNA GECELER YAŞATILDI. BU KAYIKLARIN USTASI  AMASRADA BİLİYORSUNUZ.

LAV SÜTUNLARI VE PLAJA BAŞKA BİR AÇIDAN BAKI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 871
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster