Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
5622
 

Veda - Ayşe Kulin

Veda - Ayşe Kulin
 

Ağladım. Çok ağladım. Hem de öyle böyle değil. Karışıverdi suyum selim, son sayfalarda, cümlelerine üstadın. Defalarca ve çok farklı kalemlerden okuduğum o yılların ve olayların, roman tadındaki kurgusuna hapsoldum, nakşoldum ve bir kez daha yaralandım; ta yüreğimin en iç yollarından, parke taşlı sokaklarından ve o, en mahzun köşelerinden.


Yayınlanmış sekiz tane romanı var Ayşe Kulin’in. Ve ben bunların yedi tanesini almış kabul etmişim gönül makamıma. Farklı edebi türlerdeki eserlerini de okumuşluğum var. Ve her birinin ayrı tadı ve lezzeti olduğuna inananlardanım.


Veda-Esir Şehirde Bir Konak”* adlı eser, Yazarın, bence en başarılı olduğu alanda ortaya koyduğu bir biyografik roman. Bundan önceki başarılı biyografik roman örnekleri ise malumunuz “Adı:Aylin” ve “Füreya” idi.


Osmanlı İmparatorluğu’nun son nazırlarından, Maliye Bakanı Ahmet Reşat Bey’in çevresinde yaşanan olaylardan yola çıkarak, o dönemin iç burkan ve yürek yaralayan hadiselerine çok güçlü bir ışık tutmakla birlikte, okuruna da çok geniş bir perspektif sağlıyor.


Veda, bu memleketin, geçmişiyle yüzleşmek isteyen her ferdinin okuması gereken bir başucu eseri bana göre. Birilerini yere göğe sığamaz kahramanlar yaparken, birilerini de yerin dibine geçesi vatan hainleri ilan etmenin hiç de kolay bir mesele olmadığını tüm çıplaklığı ve duygusallığı ile gözler önüne seriyor. Sermekle de kalmıyor, okurun; özellikle de, kulaktan dolma bilgi ve kendisine dikte ettirilmiş dogma ve tabularla konulara bakan okurun beyninde, çokça soru işareti ve eminim ki başka başka kaynakları da okuma, araştırma arzusu yaratıyor.


Hayatın, tam da kendisi gibi gerçek olan yanları; aşklar, sevgiler, çekemezlikler, şehvet, nefret, korkular, vatan, hürriyet, aile, isyan ve sadakat de tarihsel kurgunun içine öyle büyük bir ustalıkla eklemleniyor ki karşınıza çıkan şeyin roman tadında bir tarih kitabı mı yoksa tarihi bir roman mı olduğuna karar veremiyorsunuz.


Usta romancımız Ayşe Kulin Hanımefendi’yi kutluyor ve tebrik ediyorum. Ve diyorum ki bu romanı, özellikle iki kesim mutlaka okumalıdır. Bunlardan birincisi “korkak ve vatan haini” Vahdettin’i, “kızıl sultan” Abdülhamit’i ve Osmanlı İmparatorluk mentalitesini kökten tukaka ilan eden, hain ve işbirlikçi addeden, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve toplumunun, eğrelti otu gibi bir su kenarında kendiliğinden bitmiş ve tabansız, tarihsiz, köksüz bir zavallı garabet olduğu inancına farkında olmaksızın sahip sözde “ilerici” kesimdir.


İkinci cenah ise Osmanlı Hanedanının büyüklüğüne ve hatasızlığına hatta ve hatta mukaddesatına şeksiz şüphesiz iman eden, Sultan Abdülhamit “Han”a, “Zat-ı Şahaneleri” Sultan Vahdettin “Han Hazretleri”ne ve tüm Osmanlı padişahlarına, her yaptıkları ve icraatları hatasız ve mükemmelmiş penceresinden bakan, genç ve muzaffer Cumhuriyetin yönetim ve uygulamalarına karşı çıkmayı sanki bir ahde vefaymış gibi telakki eden sözde “muhafazakar” kesimdir.


Bir olay ya da olguyu kökten beyaz ya da siyah renkleriyle değerlendirip, ara gri tonları sürekli es geçme gafletinden bir türlü yaka sıyıramayan kampçıların, tribün taraftarlarının, amigoların, sürekli kalem kıran celse hakimlerinin beyinlerini çok zorlayacak ve bence de olumlu ışıklar çakmasına neden olacak bir eser, Ayşe Kulin’in Veda’sı.


*Veda-Esir Şehirde Bir Konak, Ayşe Kulin, Everest Yayınları, Ekim-2007, 1.Basım.


@Geçen sene bugün “Atatürk’üm, Gel Seninle Dondurma Yiyelim!”: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=16201

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

okumaya henüz başladım... Daha ilk satırlar arasında yolculuğum, ama buram buram kokusundan tanıdım ki bu da Ayşe KULİNin kaleminden çıkma.. Okuyunca paylaşırım seninle, karşılıklı olarak fikir alış verişi eminim çok verimli olur. Ellerine sağlık

Pınar Yeşiltay SEVİM 
 07.12.2007 19:05
Cevap :
Çok teşekkür ederim Pınar Hanım. Değerli paylaşımnızı bekleyeceğim. Sağlıcakla kalınız.  07.12.2007 23:59
 

okumakta olduğum bir kitap. İnanın bir an önce öğle yemek saati gelse de okumaya devam etsem diyerek okuduğum bir kitap. Siz çok güzel anlatmışsınız. Bu anlatımın üzerine ekleyecek hiç bir şey bulamadım. Kaldı ki daha kitabı bitirmedim. Bu harika tınıtımınız için size çok teşekkür ediyorum. Herkesin okumasını şiddetle öneriyorum. Ellerinize sağlık.Sevgilerimle

Abla 
 06.12.2007 12:09
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sevim Hanım. Sizin de yorum ve değerlendirmelerinizi merakla bekleyeceğim efendim. Sevgilerimle.  08.12.2007 0:03
 

Önemli bir dönem kitabı, ben de düşüncemi paylaşmıştım blogda. Çok haklısınız Aydın Bey okunması gereken bir roman. Tarihimize gerçekten iyi anlarsak geleceğimizi bulabiliriz diye düşünüyorum. Selamlar, sevgiler...

Özlem Akaydın 
 06.12.2007 8:33
Cevap :
Yazınızı okudum Özlem Hanım. Çok doğru ve önemli noktaların altını çizmişsiniz, sizi tebrik ederim. Değerli katkı ve paylaşımınızdan dolayı da teşekkürler ediyorum. Sevgilerimle.  08.12.2007 0:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 933
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3298
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster