Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
684
 

Veda / Esir Şehirde Bir Konak

Veda / Esir Şehirde Bir Konak
 

Ayşe Kulin kitabı Veda’ nın ön sayfasında kitabını yazarken vefat eden annesi Sitare’ye ve büyükdedesi Ahmet Reşat Beye ithaf etmiş.Esir şehirde bir konak .Osmanlının son günleri . Bu esaretten kurtulmak isteyenlerin, esareti sindiremeyenlerin çabaları, dönemin olayları bir konak içindeki insanlar arasındaki ilişkiler yazarın temiz duru ifadesiyle anlatılmış.

Roman kahramanlarından Kemal 18 Aralıkta başlayan parlak sonuçlar vermesi beklenen Sarıkamış harekatına katılmış gönüllülerden birisi.10 Ocak 1915’te başarısızlıkla sonuçlanan bu harekat sonucunda 60 000 kişi ölmüştü. Ölenlerin birçoğu muhabere sonucu değil , soğuktan açlıktan ve hastalıktan ölmüşlerdi.Kemal ölmemişti ama sağlığını ve ittihatçılara inancını yitirerek geri dönmüş ve dayısının konağında yaşamaya başlamışdı.Maliye Nazırı Ahmet Reşat Bey ile fikirleri uyuşmuyordu ama memleketin kurtuluşu için bir şeyler yapmak gerekiyordu kendisini deliler gibi tutkuyla seven Mehpare’ye rağmen konaktan ayrılarak Anadoluya geçer ve Milli Mücadeleye katılır.

Romanda Anadoluya geçerek mücadeleye katılan bir başka kişi Azra; cesur , ilerici , derneklerde çalışmalara katılan dönemine göre asri bir kadın.Konaktaki kadınlar Behice, Saraylı Hanım ve Mehpare tarafından bazen destekleniyor bazen kıskanılıyor bazen de cesareti nedeniyle eleştiriliyor.Ama Azra kişiliği ve sezgileri sayesinde insanları anlıyor onları kolayca etkisi altına alıyor ve kadınların kendisine taraf olmasını sağlıyor.

Sultan Vahdetinin bir İngiliz Muhribine binerek kaçmasının ardından konağın sahibi Ahmet Reşat Bey’de yurtdışına kaçıyor. Kitabın sonunda karısına yurtdışından gönderdiği mektuplar eklenmiş. Kitapda Vahdetinin son dönemleri ve kaçışı da anlatılmış.

Vahdettin Serv’ i imzalamak zorunda mı idi bilinmez ama birtakım şeyleri göze alıp imzalamayabilirdi. Ama Atatürk ve arkadaşları çok şeyi göze aldılar ve mücadeleye devam ettiler.Ya onlar olmasaydı?

Veda akıcı bir dille yazılmış sürükleyici kısa bir sürede okunup bitirilecek güzel bir roman.Romanda tarihi olayların yanı sıra aşk ve tutku da var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayşe Kulin'in tüm kitaplarını okudum ama beni en çok içine çeken kitap "Gece Sesleri"olmuştur.Tv dizisi yapmaya çalışmışlardı ama asla kitapdaki ile örtüşmüyordu.Bazı kitapları herkes okumasın sadece sana kalsın istersin.Ben genelde Ayşe Kulin'in kitaplarında bunu hissediyorum.

Beyza_01 
 13.06.2010 11:25
Cevap :
teşekkür ediyorum yorumunuz için ben de adı aylin ve füreya'yı beğenmiştim. Selamlarımla  13.06.2010 13:18
 

Benim de çok beğenerek okuduğum kitaplardı Veda ve Umut.. Yazarın kendi ailesi veya yakın çevresi ile ilgili yazdığı kitapların daha başarılı ve akıcı olduğu kanaatindeyim.. Örneğin Türkan'ı o kadar da akıcı ve kurgu anlamında başarılı bulmadım.. Sevgiler,

A.Nilgün Aktaş 
 11.06.2010 18:18
Cevap :
Türkan'ı henüz okumadım ama Türkan Saylanın hayatı ile ilgili başka bir kitap okumuştum . Ben beğenerek okuyorum Ayşe Kulin kitaplarını beni dinlendiriyor.Selamlarımla.  12.06.2010 15:41
 

veda insanı saran bir kitap.Ayşe Kulini kutlanmak gerekir böylesine güzel ve akıcı bir dille yazdığı için.Sizinde paylaşımınız için yüreğinize sağlık...

naz akyol 
 11.06.2010 15:34
Cevap :
düşüncelerize tamamen katılıyorum.Duru ve akıcı bir anlatım bizi hemen okuyup bitirmeye zorluyor.Selamlarımla  11.06.2010 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1748
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster