Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '17

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
66
 

Vefatının 4. yılında M.Kemal Yılmaz'ı saygıyla anıyoruz

Vefatının 4. yılında M.Kemal Yılmaz'ı saygıyla anıyoruz
 

Eski Aydın Milletvekili M.Kemal Yılmaz ( 1921- 09.,03.2013)


Melül melül bakma öyle yüzüme

no' lur

Derdini  bilirim, halinden anlarım

Yeşil yeşil Murat ovası,

Buzbulanık suları abıhayat olası

Çizgi çizgi , yol yol dolası

Melül melül  bakma öyle yüzüme  

*

Akdeniz'den,,Karadeniz'den

Anadolu'dan, Urumeli'den

Şöyle arzulu bir kadın misali

Seni sımsıkı tutup belinden

Öpmek istiyorum

Saçından, topuğundan

Dağından

Ne o ?

Saramışsın, solmuşsun

Bulanmış gözlerinde  mavi

Bir tuhaf bir hoş olmuşsun...

****

1 Şadınvan, 10.6. 1949 Sayı: 17

2- Umurlu Çiçekleri ( Üç Demet Şiir / Mustafa Kimal Yılmaz

3. baskı- Aydın 2006-  Sa:59 

Bu dizelerin şairi     M.Kemal Yılmaz'dır. Bu  şiiri  Onun  "Türkiye  Hatirası " adını taşıyan  şiirinden alıp  sizlerle paylaşmak istedim.   Ne yazık  bu değerli şairi   dört yıl önce kaybettik.  Ölmeden birkaç gün önce Ankara'dan  gelip   Umlurlu'ya gelmişti. Sanki dostlarıyla  veda  etmeğe gelmişti...Bir gün önce  Aydın /   Umurlu'da   beraberdik. Kuş  gibi  uçtu aramızdan...  Bir daha  da  dönmedi... Heyhat!  diyorum..Benböyle bir ölüm ve  ayrılış   görmedim.. ..

Eski Aydın Milletvekili M. Kemal Yılmaz (1921-9 Mart 2013) bir öğretmendi, İlkokul, ortaokul ve Liselerde ve hatta Ankara Gazi Eğitim’de öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yüksek mevkilerde bulundu. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı oldu. Yurtdışında bulunan öğrencilerimizle ilgilenmek, bilgi ve görgüsünü artırmak amacı ile bir ara İngiltere ve Fransa’ya gitti. İngilizceyi ve Fransızcayı anadili gibi biliyordu.  Hatta Eğitimci yazar Fehmi Baldaş ile birlikte Ortaokullarda okunan bir Fransızca kitabını bile hazırladılar. M. Kemal Yılmaz bir ara siyasete atıldı 1965 - 1973 yılları arasında CHP’den Aydın Milletvekili olarak TBMM ‘de yer aldı. Milletvekili iken de Aydın’ın ilçe ve köylerini unutmadı. Yararlı, kalıcı hizmetlerde bulundu. En son Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişi iken kendi isteğiyle emekli oldu. Emekli oldu ama yine de boş durmadı,  Sanatımız ve kültürümüzle ilgilendi. Vefat edene kadar yazılar, şiirler yazdı. Bir babacan insan ve bir kültür babası idi. Ona “ Kültür baba”  diyenler vardı…

M. Kemal Yılmaz emekli oldu, ama bir sözünde şöyle diyordu: “Ben bir öğretmenim, öğretmenliğin emeklisi olmaz, yazmak yaşamaktır ve söz uçar, yazı kalır “  diyordu. Buradan  yola çıkarak sanatımıza ve kültürümüze büyük hizmetlerde bulundu. Birçok dergi. Gazete ve seçkilerde makaleler, edebiyatla ilgili yazılar, deneme, araştırma, gezi ve şiirler yazdı. Şiirimizi ve sanatımızı çok seviyordu.“Şiir yazan adamdan zarar gelmez” diyordu.  Yardımsever, iyiliksever bir insandı.

M. Kemal Yılmaz şiir ve yazılarını değişik kitaplarda topladı ve bunları öğretmenlere, öğrencilere, hemşerilerine ve köy muhtarlıklarına, halk kütüphanelerine  armağan ediyordu. Bir sözünde “ fazla param olsaydı   okul yapardım, cami yapardım,köprü yapardım. İşte bu kitaplarımı hemşerilerime armağan ediyor ve bununla da  mutluluk duyuyorum” diyordu.  Şiirlerini Denizin Getirdiği Ölü Asker (1975), Toprak Soyu ( 1993),  Umurlu  Çiçekleri ( Üç Demet Şiir, 2.baskı, 2006),  Deneme, araştırma, biyografi ve  tarih konulu   yazılarını da  şu kitaplarda topladı: Umurlu’dan Çıktık Yola (2000),Atatürk Umurlu’da (2000), Umurlu’da Bir Zeytin Ağacı (2001),Yaban Ellerde Kalanlar (2003 ), Aman Analar Ağlamasın (2004)  ve Mustafa Kademoğlu’nun  hazırladığı “Ben Meclisteyken (2009)  gibi kitapları  hazırladı  ve kütüphanelerimizde yer aldı. Bu satırların yazarı da ( Abdülkadir Güler ) Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan  M. Kemal Yılmaz ( 4. Baskı- 2012)  tarihinde M. Kemal Yılmaz’ın   hayatı ve eserlerini   bir biyografi bağlamında   410 sayfalık bir kitapta  topladım. 

Sevgili M.Kemal Yılmaz Ağabeyim bu kuitaep konusunda çok mutlu olmuştu  ve şöyle   söylüyordu: “ Ben daha hayatta iken  kitabımı yazdılar.  Umurlu’da bir parka adımı ve büstümü diktiler.  Umurlu Belediye başkanı, tüm emeği geçenlerle birlikte ve hakkımda bir kitap yazan Abdülkadir Güler’e ne kadar teşekkür etsem azdır “ diyordu.  Bunları birkaç yerde de söylemişti,  ne denli mutlu olduğunu açıkça belirtiyordu… Evet, M. Kemal Yılmaz bir can dostumdu.  Vefalı, erdemli vefalı ve hatırnaz bir insandı. Bir Atatürk hayranı ve bir cumhuriyet çocuğu idi. Yurdunu, milletini ve bayrağını çok seviyordu. Sözün özü adam gibi adamdı. 

Vefatının 4.Yılında M. Kemal Yılmaz’ı saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânı cennet olsun diyorum. Eserleriyle, şiirleriyle her zaman Gönüllerimizde onurla yaşayacaktır. Işıklar içinde  mışıl mışıl uyusun.

NOT: M.Kemal Yılmaz için geniş bilgi:

Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M. Kemal Yılmaz,

Abdülkadir Güler, P.K. 40- Söke – AYDIN    

Ayşegül HAYVAR, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

M.Kemal Yılmaz'ı tanıma fırsatını ben de buldum.MEB'lığı merkez örgütünde çalıştığım yıllarda Dış İşleri Genel Müdürü' ydü. Sokakta karşılaştığımızda selamlaşır,ayaküstü konuşurduk.Rahmet dilerim.

Hüseyin Başdoğan 
 14.03.2017 17:26
Cevap :
Sayın Hüseyin Başdoğan, epeydir görüşmüyorduk. Sayfama bir kez daha hoş geldiniz. Onur verdiniz. Sizden haber almak bana onur veriyor. Sağ olunuz. M. Kemal Yılmaz'ı da tanımanıza sevindim. M.Kemal Yılmaz değerli bir öğretmen ve halkıyla bütünleşen bir parlamenterdi. Vefatının 4. yılında saygıyla ve rahmetle anmak istedim. Değerli yorumunuza teşekkürler...   14.03.2017 21:29
 

Kıymetli Abdülkadir Güler; Şair M.Kemal Yılmaz'a Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.Siz böyle paha biçilmez değerleri ve onların söylediği güzel sözleri bize aktarıyorsunuz.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 14.03.2017 9:25
Cevap :
Aziz meslektaşım sevgili Mehmet Burakgazi bey, ben de bir öğretmenim. Öğretmenliğin emeklisi olmaz diyorlar. Bir yerde görevimi yapıyorum. Tabi sizlerle de öylesiniz... Ben de tanıdıklarımı ve onlarla yaşadığım insanları sizlerle paylaşmak istiyorum. Değerli yorumunuza teşekkürler. Sağ olunuz, var olunuz. Sizlere sağlıklı günler diliyorum. Esen ve hoş kalınız...  14.03.2017 21:37
 

Ruhu şad olsun. Böyle değerleri hatırlayıp yazmak da sizin güzelliğiniz Abdulkadir Bey, var olun...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 11.03.2017 11:59
Cevap :
Merhaba Ayşe Hayvar, sayfama onur verdiniz, hoş geldiniz.Evet hayatta birçok arkadaşla tanıştım, Birçok dostlar edindim, lakin M. Kemal Yılmaz gibisini çok nadir gördüm. Bambaşka bir insandı. Vefat edinceye kadar hep beraber idik. Sonra Bir Milletvekili ve bjr öğretmen idi. GERÇEK BİR HALK ADAMI İDİ.... Adam gibi adamdı. Ruhu şad olsun. Değerli yorumunuz için teşekkürler. Ayşe Hanım. Sağ olunuz, var olunuz efendim.   11.03.2017 21:03
 

Ne büyük mutluluk, bir insanın hayatı hayatı boyunca çalışıp üretmesi. Sevgi, saygıyla anılması. Sağlık esenlik, mutluluklar diliyorum değerli arkadaşım.

Şahin ÖZŞAHİN 
 11.03.2017 8:43
Cevap :
Merhaba Şahin Bey, M.Kemal Yılmaz her yönüyle örnek bir insanı. Özellikle bir Atatürkçü ve Cumhuriyet adamı idi.Vefalı ve Vatanperverdi... Ruhu şad olsun... Değerli yorumunuz için teşekkürler. Yüreğinize sağlık-, selam ve saygılarımla...  11.03.2017 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1855
Toplam yorum
: 3542
Toplam mesaj
: 217
Ort. okunma sayısı
: 759
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster