Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
158
 

Vefatının 77. yılında Atatürk'ü anmak

Vefatının 77. yılında Atatürk'ü anmak
 

Kurtuluş Savaşımızın büyük kahramanı ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk aramızdan ayrılalı tam 77 yıl oldu. ( tarih 10 Kasım 1938) O günlerde dünyaya gelenler bugün 77 yaşındadırlar.

Atatürk büyük bir liderdi. O hayatta iken Türk milletine ve dünyaya önemli mesajlar verdi. Barışsever bir insandı. Bir sözünde” Yurtta sulh, cihanda sulh” diyordu. Bir başka sözünde “ Bizim milletimiz esasen demokrattır. Demokrasi esasına dayalı hükümetlerde, egemenlik halka, halkın çoğunluğuna aittir. Demokrasi ilkesi, egemenliğin ulusta olduğunu, başka yerde olamayacağını gerekir “diyordu.

Atatürk, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti için birlikteliğin, bütünleşmenin, siyasi ve ekonomik bağımsızlık, bilimde ilerleme, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma gibi belirli hedeflerin simgesi idi. İşte buradan yola çıkarak Atatürk’ün devlet, Cumhuriyet ve demokrasi, milli eğitim ve kültürümüz kavramı bağlamında söylediği bazı önemli sözlerini burada sizlerle paylaşmak istiyorum:

Arkadaşlar!  Türkiye Devleti’nde ve Türkiye Devlet’ini kuran halkta tacidar yoktur, diktatör yoktur. Yalnızca bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır, o da milletin kalbi, vicdanı ve varlığıdır. Bugün halklı olarak iftihar edebileceğimiz tüm başarıların sırdı yeni Türkiye Devleti’nin yapısındadır.

Bunu bir kelimeyle ifade etmek gerekirse diyebiliriz ki yeni Türkiye Devleti bir halk devletidir. Yani halkın devletidir.( 15.8.1923)

Benim bir tek hedefim vardır: O da Cumhuriyet hedefidir. Bu hedefe varmak için, belirli yoldan yürüyen arkadaşların başarılı olması için, tutulan doğru yolda, namuslu yolda çok çalışmak ve etkin olmak gerekir.

Arkadaşlar benden iltimas beklenmemelidir. Hepiniz benim gözümde değerli, önemli kardeşlerimsiniz. Ama hepinize gösterdiğim hedef yüce, kutsal bir hedeftir. Hanginiz daha güzel yöntemle başarıyla oraya ulaşırsanız onu,  ellerimi çatlatıncaya kadar çırparak alkışlayacak, takdir edeceğim. ( 1922- Prof. Dr. Afet İnan)

Türk milletinin doğasına ve geleneğine en uygun yönetim cumhuriyet yönetimidir. Cumhuriyet ahlaki fazilete dayalı bir idare biçimidir. Cumhuriyet Fazilettir. (1925)   

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet biçimi demektir. (1936)

Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür.(1936)

Bizim gerçek müziğimiz Anadolu halkından işittiğimiz müziktir.(1930)

Tiyatro bir milletinin kültür seviyesinin  aynasıdır.(1932)

Sanatsız kalan bir milletinin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.(1923)

Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Milli Eğitim Bakanlığı’nı almak isterdir.(1930)

Toplumsal hayattın başlangıcı aile hayatıdır.(1925)

Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir.( 1937)

Polis, asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır.( 1934)

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük lider Gazi M.Kemal ATATÜRK’ÜN vefatının 77. Yılında saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânı cennet olsun diyorum.

 

Abdülkadir GÜLER

07.11.2015-  SÖKE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abdulkadir Güler: Bu cihana gelmez onun gibi bir dahi.Daima hatırlanacak, hiç unutulmayacak. Mekanı cennet olsun.Bir ülkeyi yeniden var etmek,toplumu hürriyete kavuşturmak her kula nasip olmaz.Saygılar sunuyorum, sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 30.11.2015 0:07
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey, Cumhuriyetimizi kuran büyük inzsan Gazi Atatürk'ü vefatının 77. yılında unutmak mümkün mü? Hele bir öğretmen içjn.. Değerli yorumunuz içinr teşekkürler aziz öğretmenim, sağ olunuz...  30.11.2015 12:40
 

On Kasımlar Atatürk ve Cumhuriyeti anlamak için iyi bir fırsattır. Yazının bu fırsatın değerlerinden biri olmuş. Zaten, Atatürk kendisini anlamanın yolunu göstermiş. "Ben manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, ilim ve akıldır." *nass-ı katı”: (kesin hüküm, inak, emir, dogma, kutsanmış değişmezlik)

Muharrem Soyek 
 12.11.2015 11:13
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey, sayfama onur verdiniz ve hoş geldiniz.Ben de o güzelim yazılarınızı severek okuyorum. Evet Atatürk büyük bir dünya lideri idi. ne yazım ki onun kıymetini bilemiyoruz. Değerli yorumunuz için teşekkürler. Selam ve saygılarımla...  13.11.2015 11:28
 

Kasımlar hasrettir, Kasımlar yağmur yüklü bulutlardır. Ve her geçen gün çığ misali büyüyen koca bir özlemdir.Dünyanın takdir ettiği bir lider ATATÜRK.Zaferler, Devrimler, Bağımsızlık mücadelesi...Tarih sayfalarına adını yazdırmış Üstün Bir Lider! Ruhun Şad Olsun, Seni Çok Özlüyoruz.. Özlem Dolu Bir 10 Kasım Sabahından Selamlar Abdülkadir Hocam..

Kendine Münhasır 
 10.11.2015 9:33
Cevap :
Merhaba Emine Hanım, köşeme bir kez daha sayfama hoş geldiniz, onur verdiniz. Evet dediğiniz gibsi ATATÜRK büyük bir liderdi. Ne yazık ki onun kıymetini bilemedik.Mekanı cennet olsun. Değerli yorumunuz için teşekkürler.  11.11.2015 16:55
 

Sayın Hocam! Dünyanın takdir ettiği En Büyük Lider Atatürk nurlar içinde yatsın değil 77 yıl binlerce yıl geçse de unutulmayacak.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.11.2015 18:18
Cevap :
Teşekkürler sevgili hocam, Sağ olunuz var olunuz...Selamlar.  09.11.2015 22:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 4830
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster