Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
175
 

Veganlık Üzerine Analizler

   Veganizm; popüler kültürün son yıllarda insanlara aşılamaya çalıştığı bir yaşam biçimi. Her gün bu popülerizm insan dünyasına bir şeyler sunuyor. Bunlardan biri veganlık ve benim duygular pek alık alık. Yapmayın yeter artık kıllık.

  Kararında olan her paylaşım güzeldir. Bizim inek buzağıladığı zaman, sakınmazdık yavrudan annesinin sütünü. Hoş şimdi insan anneler bile pek sakınıyor kendininmiş gibi sütünü. Buzağının karnı doyunca geri kalanı biz sağardık, sükutla. Ne suni döl yollardık rahim yatağına, nede buzağıyı beslerdik, süte benzeyen süt tozuyla. Ayırmazdık yavrusundan, yanyana uyurlardı sevgiden yoksun olmadan. Sahi tozla beslenen yavrunun sütü ne kadar besleyicidir ki? 

   Hiç hazır yem aldığımızı hatırlamıyorum. Mısırlar, mısır koçanları, saman vb. bir çok ürünü hazırlardık, yazdan. Tıpkı kendimize hazırladığımız kışlıklar gibi onlarada hazırlardık ,ikramdan. Feyz alırdık karıncadan. Kanül falan açmazdık, karnının ortasından. Karpuz kabuğundan tutun da hiç bir şey ziyan olmazdı, savurganlıktan. Oysa şimdi öylemi? 

  Hayat paylaşınca güzel platformları gibi günümüzün göz rimelleri yokken, daha güzel paylaşımlar kapsardı, alanımızı. Ah tavuklar özgürlükleri kapsama alanına kısıtlanmazdı. O tavuklar bütün gün gezse de gelip  yuvalarını bulmakta pek ustaydı. Konuşmadığınız komşunuz varsa muhtemelen ayağı kırık dönerdi, tüneğine. Gurk olduğunu anlayınca annem itina gösterirdi, yumurta seçimine. Bir kaç güne yumurtalar çoğalınca kendiliğinden otururdu, kuluçkaya. Ben kümesin kapısını kapamayı unutursam, sevgili tilki ve gelincik paylarına düşeni alıp kaçıverirdi, karanlıkta. Ben biraz zılgıt yesem de, hepsini siz mi yiyeceksiniz?  diye, hayıflanırdım babama. Ağzıma da koymazdım hiç, koşturmuştu ortalıkta kesik kafasıyla, babam elinden kaçırınca. Sevgili horoz amca.. Çok öttüğünden değil de, yaşlanınca mındar olmasın diye keserdi, babam. Yılda bir defa etten mahrum olmamak adına, kurulmuştu sistem. 

   Karaşimşeğe öyle fazla yük falanda yüklemezdik. Bizi taşırdı ara sıra, oda yeterdi zaten ona. Kaşağı ile bedenini temizlemeyi severdim. Saçlarını tararken sinsice gözüne yapışan kurt sineği onu rahat bırakmayınca, bende sinek katili olurdum, güya korumak adına. 

  Köpeğimiz sevgili dasti ahhhh. Annem ona elek üstü malzemeden ekmek yapardı. Köpek ekmeği derdik, adına, bende çok severdim, yemin billah. Tereğağıyla birleşen poyla nefis bir lezzet sunardı, dilim damağıma.

  Arılarımız...Mutlaka kendi paylarına düşeni bırakırdı  annem. Meyva ağaçlarının tepe kısmı daima kuşlara bırakılırdı. Onlar da onların hakkı derdi, babam. Etrafımız da obez insan olmadığı gibi, obez kedi de dolanmazdı. Türlerinin çoğu kaybolan fareler diyarı... Onlarda kendi paylarına düşeni evimizden alır ve sevgili kediye pay olurlardı. Annemin yeşil valizine yavrulayışı dün gibi aklımda. Korkusuzca almıştım, avucuma.

   O devasal yılanı unutmama olanak var mı? Neydi o, neyin korumasıydı? 

  Nemi yapıyorum? Kendimle alıp veremediğim var. 14 yaşıma kadar patates köftesinden başka hiç bir köfte yemeyen bana ne oldu ki? Yok et yemeğe falan karşı değilim, hatta çinlilerin aşmış et yeme zevklerine bile.  Ben  bundan sonra sömürülen varlıkların ürünlerinin destekçisi değilim. Gülen mutlu inekler o kadar az ki, tıpkı insanlar gibi. Kendi dünyamızı nasıl kasıp kavurduysak, onları kavurup yedik durmadan. İhtiyaç kadar değil, ihtiyaç fazlasını tükettik durduk. 

   Hayat gerçek anlam da paylaşınca güzel. Bir gün onlar da bizi yemeğe başlar mı? Bende durmadan doğurup yaşamak nedir bilmeden kesimhaneye girermiyim ki? Diye düşüne ede buluyorum, sömürülmeyen yumurta, bal vesaire. 

   Ne zaman farkına varacaksın gerçek kurtuluşun hayvan kanında varolmadığını , kendi damarlarında harmanlandığını. Bu dünyada herşeyin sen kadar değerle yaratıldığını. Nerden biliyorsun virüs denen varlıkların senden kurtulma planı yapmadığını? Olacak, olacak her bir şeyi hakettik, tüm yozlaşmışlığı..

   Nefrete bulaşmayanlara...Kendimce sohbetler

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocukluğumun köy yaşantısını hatırlattınız bana.On yaşıma kadar köyde yaşamıştım ben de.Halâ burnumda tüter köy kokusu.Vegan olmasam da,et yemeyi pek sevmem ben.Kendi ellerimle beslediğim koyun ve tavukların sofraya cansız gelmesinden olsa gerek.Duygu bağı kurduğum dostlarımı yemeye gönlüm razı olamadı hiç.Ama onların sunduğu sütlerini,yumurtalarını paylaşırdım seve seve.Ben de onlara çeşit çeşit yiyecekler sunduğumdan olsa gerek...Elinize sağlık.Sevgilerimle...

fisun gökduman kökcü 
 13.04.2020 11:38
Cevap :
Çok mutlu oldum..hani derler ya hayat tektir sadece onu yaşayan bedenler ayrıdır..sanırım hayatları benzerliklerle birbirini anlamak bu olsa gerek..yazmaya devam   13.04.2020 16:47
 

Ne güzeldi her şey ve herkes payına düşene razı, "Azıcık aşım ağrısız başım" durumları, şimdi oda olsun buda olsun derken insanlığımızı kaybediyoruz aralarında, teşekkür ediyorum iç döküm içim, güzellikler gelip geçti gözümün önünden küçüklü büyüklü sevgiler selamlar

Cemile Torun 
 19.02.2020 23:18
Cevap :
Ben teşekkür ediyorum iyiki varsınız   20.02.2020 16:07
 

Kanül, hiç duymadım. Biz "gulk" deriz, gurk muymuş? "hetil" den bahsediyor olmalısın, ben de çok severdim çünkü başka bir şey yoktu. Vegan beslenme mantıklı gelmiyor ama öbür yandan hayvanları kesip yemek de mantıklı değil. Karataycıyım, ekmek, meyve, tatlı yok.

Kerim Korkut 
 01.02.2020 11:04
Cevap :
Bende hetil hiç duymamıştım..Karatay bana hep itici geliyor..Anlattığım vegan beslenme değil kararında zamanında dengede beslenme   01.02.2020 14:18
 

Hoş bir deneme severek okudum. Esen kalınız Jale Hanım...

Abdülkadir Güler 
 29.01.2020 1:49
Cevap :
Teşekkür ediyorum hocam..  29.01.2020 12:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 446
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster