Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2508
 

Vekalet Savaşları ne demek?

Temsili savaş veya Temsili harp,  bu savaş türünde devletler fiilen birbirlerine saldırmazlar ancak uzaktan savaş halindedirler. Karşıt güçlerin birbirine doğrudan saldırmak yerine üçüncü bir tarafın vasıtasıyla mücadele ettiği bir savaş türüdür. Güçler; bazen devletleri, bazen paralı askerleri, gayri-resmi ülkeleri veya üçüncü bir tarafı kullanılabilir. Bu savaşa gösterilebilecek en iyi örnek Soğuk Savaştır.(2.Dünya Savaşı sonrasında ABD ile Sovyetler birliği arasında Doğu-Batı çekişmesi şeklinde adlandırılabilecek bir çekişmenin ürünüdür.)
 
Fiili Savaşın Kazanan yada kaybeden Ülkelere Yüklediği aşırı maliyetlerin ve yıkımların çok ağır olması, Vaklet savaşlarının doğmasına neden olmuş ve 2.Dünya savaşı sonrası yeniden şekillenen dünya devletleri artık bu yolla kendi çıkarlarının peşine düşer hale gelmişlerdir.
 
Günümüzde Egemen Güçler Dünyayı şekillendirmek için vekalet savaşları ile Özellikle Ülkemiz ve ortadoğu coğrafyasında yeni hesaplar yapmakta ve planlarını buna göre şekillendirmektedir.Özellikle Geride bıraktığımız 20.Yüzyıl başlarında Batı ile Doğu arasında geçenler göz önünde alındığında ve içinde bulunduğumuz 21.Yüzyılın bu ilk çeyreğinde şimdiye kadar cereyan eden olayları göz önünde bulundurduğumuzda savaşların hiç bitmediğini sadece şekil değiştirmek sureti ile İnsanlığı sürekli tehdit ettiğini görmekteyiz.
 
Vekalet Savaşları ile Özellikle Ülkemiz ve Ortadoğuda yaşanan gelişmeler muhtemel bir 3.Dünya savaşını tetikleyebilir. Bu nedenle Müslüman devletler buna mani olacak tüm tedbirleri almalıdır. Kendi içinde kısır kavgaları bertaraf edip İslam Birliği'nin kurulması için tüm gücüyle çalışmalı ve oyuna gelmemelidir.
 
 
http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/veklet-savaslari-ortadogu-ve-turkiye-982
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1310
Kayıt tarihi
: 11.06.12
 
 

1986 Adana Doğumluyum.İmam-Hatip Lisesi+Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Lisa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster