Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '07

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
7640
 

Veli toplantıları... Korkulu rüyamız olmalı mı?

Veli toplantıları... Korkulu rüyamız olmalı mı?
 

Bir topluluk düşünün, adınız okunuyor ve tüm gözler sizin üzerinize dönüyor. Size yönelik konuşan kişi canınızdan çok sevdiğiniz kişi hakkında olumsuz cümleler kuruyor. Olaylara tanık değilsiniz aslında ve tek taraflı anlatıldığı şekliyle dinliyorsunuz. Kaldı ki, iki taraflı dinleseniz de orası bir mahkeme değil.

Yine bir topluluk düşünün, siz de o toplulukta olmalısınız ama mazeretiniz nedeniyle katılmamışsınız. Oradaki insanlar yine sizin canınızdan çok sevdiğiniz kişi hakkında olumsuz konuşuyor, üstelik sizi de suçluyorlar bile bile katılmadınız diye.

Bu anlattığım iki olay da da toplum içinde huzursuz olmamak elde değil. İlk olayı çalışma arkadaşım yaşamış, ikinci olaya da eşim şahit olmuş.

Açıkcası veli toplantıları bizim için gidilmesi gereken ama stresli anlar yaşayabileceğimiz bir toplantı türü oluyor. Çünkü oğlumuz biraz hareketli ve sıkıya gelemeyen bir çocuk olduğu için saygıda kusur etmesin, dersleri de ortalama olsun yeter beklentisi ile gidiyoruz. Sürekli öğretmenleri ile iletişim halinde olduğumuz için de sürpriz haberler beklemiyoruz.

Dünkü toplantı da, genel olarak öğretmenler birebir bilgi vermişler. Ama öğretmenlerden biri, yaramaz olan ve sınıfın huzurunu bozan çocukların adlarını yüksek sesle okumuş ve velilerinin de olmadığını görünce, velilerle paylaşmış bu sıkıntıyı. O an her kafadan bir ses yükselmiş, “ Hemen arayalım, gelsinler”, “Sınıfın huzurunu bozamazlar, bir şey yapmalı” vs vs yorumları olmuş. Eşim çok huzursuz olmuş ve kalkıp söz almış, “Orada olmayan kişiler hakkında olumsuz konuşulmasının ve yorum yapılmasının haksızlık olacağını belirtmiş”

Bu olayı anlattığım çalışma arkadaşımda kendi başına geleni anlattı. Kendi çocuğunun veli toplantısında, çocuğu hakkında olumsuz bir bilginin herkesin içinde açıklandığını ve tüm başların kendine çevrildiği an hissettiği dayanılmaz huzursuzluğu anlattı.

Kendi adıma açıkçası, ne toplum önünde suçlayıcı konuşma dinlemek ne de bulunmadığım bir toplulukta hakkımda konuşulmasını istemem. Gerekirse öğretmenin gerek gördüğü aralıklarla iletişime geçer, birlikte çocuğum için ne yapmak gerekiyorsa yapmak isterim.

Ben nasıl hastaya şekerin neden yüksek? Tansiyonun neden yüksek? Neden ciğerin delindi? diye sormuyorsam, bilgi ve becerilerimle ne yapmam gerekiyor ve yapıyorsam, eğitim alanında da bu konuda sorun yaşandığında, çözümleyici eğitimin alındığına inanıyorum. Çocuk ne kadar yaramaz olursa olsun, bu enerjisini kontrol etmenin yolunu yordamını öğretmeni biliyordur diye düşünüyorum.

İşin kötüsü bu toplantıda, yaramaz olup ailesi toplantıya gelmeyen çocuklar bildirildiğinde ortaya çıkan durum da üzücüydü. Yani, Bu çocuklar okuldan mı uzaklaştırılsın? Hepsi bir sınıfa mı toplansın? Çocuklarımızın hepsi yerinden kıpırdamayan, sus pus oturan, korkak ve sürekli ders çalışan çocuklar mı olsun? Her çocuk büyüdükçe, kişiliği oluşacak ve kendine özgü davranışlar sergileyecek. Baskı, zorlama ve dışlama ile sorun varsa da çözülemez ki!

Öğretmenlerimiz biliyordur ve bilecektir eminim çözümleri, hepimizin adına huzursuzluk hissetmeden gidebileceğimiz veli toplantıları diliyorum.

İnternetten veli toplantısı diye arama yaptığımda gülümseyerek okuduğum yorumlar okudum, sizlerle de paylaşmak istedim, sevgilerimle.

veli toplantisi nedir ?

    öğretmenler ile velilerin yılda enaz iki kez yaptıkları olağanüstü hal toplantısı.... bu toplantı tamamen öğrencilerin aleyhine olup öğrencinin kuyusunu kazmak amacıyla tertip edilmektedir.Puan: 1 (tarantula18, 05.09.2007 15:30:39)öğretmenlerin velilere bağırdığı velilerinde evde çoluğuna cocuğuna bağırdığı bir kısır döngü.veli toplantıya gider 20 sıra içerisinde sınıfın en çalıskan çocuğunun anasının babasının yanına oturur, eve gelir falancanın notları harika bide senin kinin rezilliğine bak tarzında iğneliyici küçük düsürücü seyler söylerler.neyseki bu sene kurtuldum artık.Puan: 2 (chosen, 02.12.2007 17:59:58)Maalesef öğretmenlerin öğrencilerin gelişmesi va ders çalışma alışkanlığı kazanmaları amacıyla velilerle konuşmak için çağırdığı fakat velilerin nedense bir türlü cümleyi düzden anlamadığı yada anlamak istediği gibi anladığı toplantıdır.Ama çalıştığım köyde veli toplantısına gerek duymuyorum artık.Elimden gelse hiç çağırmam.Çocukların dayak yemesinden ve küfür hazinesini geliştirmesinden başka hiç bir işe yaramıyor.Puan: 1 (ogretmenim79, 02.12.2007 21:16:44)benım ıcın herdafasında annemdem azar ıstımektır .:)(mertce, 02.12.2007 23:26:58)eve giderken nasıl söylesem diye düşündüğüm bi toplantı türü.(benvarimya, 03.12.2007 11:55:40)

http://www.incefikir.com/index.asp?id=5851&sayfa=17

http://picture-book.com/files/userimages/110u/classroom.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bir öğretmen vede idareciyim.İlk veli toplantımda velilerimle tanıştım kendimi tanıttım çocuklarımzı tanıttım gençlik sorunlarını konuştum.sağolsun iyi dinlediler.sonra velilerimi çocuklarınızı ne kadar iyi tanıyorsunuz diye küçük bir sınav yaptım,şaşırdılar.katıldılar sonuç benim açımdan hiç iyi değildi.Velilerimin sınav sonuçlarını hemen orada tek tek değerlendirerek kırmadan,incitmeden,yapıcı bir şekilde neler yapmamız gerekliliği üzerinde konuştuk.Söz verdiler ikinci sınavda daha başarılı olacaklarına.Sorularım çocuklarıyla iletişimleriydi.Not çocukların belkide iyi bir yerlere girmesi için gerekliydi ama önemli olan onları anlamak sevdiğimizi söylemek konuşmak dokunmak gözlerinin içine bakmak yorgun da olsak.İkinci veli toplantım çok iyiydi.zaten ilk toplantıdan sonra çocuklarımdaki olumlu değişiklikleri görmeye başladım.

sevgi aktaş 
 28.12.2007 9:24
Cevap :
Sizin gibi düşünen öğretmenler başımızın tacı.. Teşekkür ederim ayrıntılı yazdığınız için, sevgilerimle  29.12.2007 22:23
 

Yazımı bitirmemiştim, oğlumla uğraşırken yanlışlıkla gitti. Kusura bakmayın, iyi dileklerimi hiç kimseden esirgemem. İyi geceler, mutlu yarınlar...

moonlight1 
 25.12.2007 23:49
Cevap :
Teşekkür ederim, sevgilerimle  26.12.2007 0:12
 

Bugün daha veli toplantısı yaptım, üstüne de bu yazıyı okudum. Herkes söylediklerinde kendine göre haklı. Çok önemli problemler için toplantı beklenmez, veli okula çağrılır ve birebir görüşülür zaten. Toplantılarda genel konular ele alınır. Ben özel konulardan bahsetmek istemesem de illa "benim çocuğum nasıl" diye tutturanlara cevap vermek zorunda kalırsınız. Toplantı saatinde birebir görüşmeye zaman yetmez. 38 öğrencim var, 5 dk ayırsam 3 saatten fazla zaman alır ki, 5dk asla yetmez. Bence burada önemli olan öğretmen-veli ilişkisidir. Arada iyi bir diyalog varsa, öğretmen veliyi iyi tanıyorsa, yakındığınız sorunlar olmaz. Bütün velilerine ev ziyareti yapmış bir öğretmen olarak, hiç bir toplantıda bana gönül koyacak velim olduğunu sanmıyorum. İnsanları tanıdığınızda ona göre konuşursunuz.

moonlight1 
 25.12.2007 21:23
Cevap :
Olması gerekeni anlatmışsınız zaten, teşekkür ediyorum. Ama yazdıklarıma da tepkilisiniz gibi geldi bana, yaşanan durumlara dair yazdım ben, ne eksik ne fazla, üstelik genelleme de yapmadım. Siz yazmasanız da ben iyi dileklerimle bitiriyorum yazımı, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.  25.12.2007 22:39
 

Olay çok boyutlu. Veliler genel konuşmaya fırsat bırakmıyorlar. Öğretmende buna uyuyor. Tüm veliler "Benim çocuğum nasıl?" diye soruyorlar. Çocuğun notları iyi ise diğerlerine hava atıyorlar. Notları düşükse tersi oluyor tabiki. Başarınn notlara endekslendiği Temel Eğitimde daha fazlası olamıyor bir türlü. Yalnış harita ile adres aranıyor. Öğretmenlerin bu şekilde suçlaması ne kadar çok hatalıysa, okula bırakılıp takip edilmeyen öğrenci veliside o kadar hatalıdır. Öğretmenler bir çok yerde bakıcı, dadı zannediliyor. Fazla uzadı. Konu çok boyutlu. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 19.12.2007 22:03
Cevap :
Kendi bakış açınızla söyediklerinizle haklısınız, ben de çocuğu ile ilgilenen bir aile olarak yaşadıklarım ve endişelerimi anlattım..bu konuda ne kadar yazsanız sıkılmazdım, mutlu bayramlar diliyorum:) sevgi ve saygıyla  21.12.2007 8:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6222
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster