Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
347
 

Velilere dikkat!

Velilere dikkat!
 

"Yap ödevini, derslerini bitir!"

"Başka ne işin var ki senin?"

"Kendi emeğine acımıyorsun bari bizim emeğimize acı."

"Bak Erhan Amca'nın kızı şöyleyken böyle yapmış, nazar değmesin, canavar gibi..."

Ah ah ! Ah benim ebeveynlerinden çeken öğrenci çocuklarım. Daha 6 yaşında küçücükken sabahın köründe kalkmaya başladınız, anasınıfı denen bir kurumda annenizin koynuna doyamadan sınıfla ve sınıflandırmayla karşılaştınız.

Derken şartlar gitgide zorlaştı, artık çevrenizdeki her arkadaşınız bir rakibe dönüştü. Anneniz sizden çok komşularınızın çocuklarını gözetlemeye, onların aldığı başarıların faturasını size kesmeye başladı. Ailelerinizi ana baba gibi değil bir komutan gibi göremeye başladınız.

Siz bitmez tükenmez bir savaştaydınız, cephe gerisinde aileniz.

Ama siz zaten sorumluluklarınızın bilincindeydiniz, öyle olmasa geçtiğiniz seviyeler havadan mı gelmişti? Bu da ailenize yetmedi, "daha fazla çalış, çalış, yap ödevini, yetmedi test kitaplarına giriş. Ye bitir hepsini".

Siz yapmıyor muydunuz ödevinizi, size verilen dersleri? Sınıfta pasif miydiniz? Öğretmeniniz sizden şikayetçi miydi?

Öyleyse aileniz sizi uyarmakta haklıydı, sonuçta sizin geçtiğiniz yollardan onlarda geçmişti. Hatta kendilerine sorun "Onlar zamanında böyle miydi? Siz şimdilerde baya iyi şartlara sahipsiniz"

Doğrudur onlar zamanında şartlar böyle değildi. Onlar zamanında internet diye bir şey yoktu, televizyon bile sayılı evlerdeydi. Kitaba, gazeteye kolay ulaşılamıyordu belki; ama onlar zamanında işsizlik de bu kadar çok değildi. Herkesin üniversite mezunu olması gerekmiyordu. En azından paldır kültür de olsa işleyen bir eğitim sistemi vardı.

Yanlış anlamayın öğrenci kardeşlerim ve onların aileleri, sizleri bir isyana teşvik etmiyorum. Sadece birbirinizi iyi anlayın, sorunları zamana uygun çözümlerle analiz edin. Tüm zorluklar aşılacaktır.

Zaten zor diye birşey yoktur, zor; basit şeylerin bir bileşkesidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dikkat edilmesi gereken bir konuya el atmışsınız fakat bunu bizden çok eğitim öğretim sistemindeki yeni değişikliklerden sonra daha ilkokul sıralarında zorunlu olarak dershanelere yönlendirmek zorunda kaldığımız dershaneler yapıyor gibime geliyor. Hem çocuklarımız hem bizler için yaşam yaşamak için bir eylem olmaktan çok, yaşamak için yarışmak hep birilerini geçmek üzerine kurgulandı. Bunun artılarımı çok eksilerimi iyi hesaplamak lazım tabii. Sizin de dediğiniz gibi zaten okul ve dershane ikilisi yeterince baskı yapıyor çocuklarımıza. Bir de biz bunaltmayalım. Onlar üzerine düşeni yapacaklardır eminim. Bir de okumak istemeyen çocuklarımız var ki; asıl baskının ve zorlamanın onlara yapıldığını düşünüyorum ben. Oysa bu çocukların bambaşka yeteneklerinin üzerine eğilinmesi, keşfedilmesi hem onların, hem ebeveynin, hem okulun işini kolaylaştırırdı. Elinize sağlık. Sevgilerimle

Ayrıntıda gezinmek 
 16.11.2007 11:28
Cevap :
Yorumlarınız için teşekkür ederim.  16.11.2007 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1062
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster