Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '18

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
42
 

Velinimet Hukuku; Yargıtay Patrona “Pinti” Diyen İşçinin Tazminatsız İşten Çıkarılmasına Karar Verdi

Velinimet Hukuku; Yargıtay Patrona “Pinti” Diyen İşçinin Tazminatsız İşten Çıkarılmasına Karar Verdi
 

Yargıtay: "Patrona ‘pinti’ diyen tazminat alamaz"

Yargıtay, patronu için "cimri, pinti" gibi ifadeler kullandığı gerekçesiyle işten atılan kişiye tazminat verilmemesine hükmetti. Arkadaş sohbetlerinde patronu için, "cimri, pinti" benzetmesi yapan işçi, tazminatsız işten atıldı. Çalıştığı işyerinden, iş sözleşmesinin işverence haksız olarak feshedildiğini ileri süren işçi, 2'nci  İş Mahkemesi'ne müracaat ederek, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma, hafta tatili, yıllık izin ve genel tatil ücreti alacaklarını talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı işveren ise davacının işyerinde kullanımı yasak olmasına rağmen gizli oturumlar açarak yazdığı e-maillerde, şirket sahibi hakkında da "Cimri, pinti, yumuşak" gibi kelimeler kullandığını ve küfür ettiğini öne sürdü.(internet)

Birisine “pinti” deseniz sizi dava etse ceza görür müsünüz?

Kaldı ki suç olsa bile işçinin hak edilmiş kendisi ve ailesinin geçimi için nafakası üzerinde böyle hukuk dışı uygulamalar yapılamaz.

Hukuk bile katilin hak ettiği parayı verir, asacaksa sonra asar.

Anlamakta güçlük çekiyoruz, işçi yıllarca çalışsın, günlük hayatta herkesin herkese kullandığı, hakaret sayılmayan bir ifadesi yüzünden hem işten çıkarılsın hadi bunu da geçtik hak ettiği tazminatı verilmesin.

Biz hukukta geriye doğru mu gidiyoruz acaba?

Hani illa da suç deniliyorsa başka şekilde cezalandır; bu, insanların ekmeğiyle oynamaktır.

Böyle bir emsal karar nelere yol açar? Yarın öbür gün biri bana çirkin dedi diye tazminatsız işten çıkarmaya kalkar. Keyfi uygulamalar artar.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adam gerçekten pintiyse, ona pinti denmesin de ne densin?! Onun içindir ki işte hakedilen ile hakaret'in ayrımının da çok iyi bilinmesi lazımdır. Gerçekten öyleyse kişi, yani o tanım hakedilmekteyse hakaret olmaz çünkü. Hakaret, gerçeğe aykırı olan söylemin tanımıdır. Bu bir… diğer husus da sizin açıkladığınız hususlardır zaten, aynen katılıyorum. Adamın çalışırken onca emeği, kıdemi, hakları var, onlar ne olacak? Patronun işine gelmedi, adamı sevmedi ya da kızdı, at işten, o haklarını da verme, oh ne ala memleket. Öyle adalet mi olurmuş! “İş hukuku” niye var ki o zaman?! Bizdeki adalet’de de iş avukatlarda bitiyor zaten maalesef. Avukatı iyiyse dibine kadar haksız olan bile davayı kazanırken, avukatı kötüyse en haklı olduğu davayı dahi kaybedebiliyor insanlar.. ne yazık ki!! Düzelmesi lazım işte bütün bunların şu memlekette, kesin.

Filiz Alev 
 07.06.2018 18:22
Cevap :
Yazımın dahi önüne geçen öylesine önemli şeyler söylemişsiniz ki düşünen bilim insanı kimliğiniz bir hukukçu gibi konuyu irdelemeniz bizlere de ilham oluyor, bilgileniyoruz. Teşekkür ederim Sayın yazarım.   12.06.2018 9:35
 

Aman kardeşim konuşmalara dikkat sonra diline biber sürülür, selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.06.2018 16:53
Cevap :
Biberi severim ben yahu...  11.06.2018 15:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5851
Toplam yorum
: 14736
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 638
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster