Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '12

 
Kategori
Köpek Psikolojisi
Okunma Sayısı
989
 

Ventrikülokordektomi nedir.

Ventrikülokordektomi nedir.
 

Prag 1945


Bu sabah okuduğum bir haber çok ilgimi çekti ve bugün bu konuyu yazmak istedim. Şimdi yazıma bakan okurlarım bu ne uzun kelime. Ne demek istiyor acaba diye düşünebilirler.

Evet ventrikülokordektomi. A.B.D de köpeklerin seslerini kısmak için ameliyatla ses tellerini alma işlemine verilen ad. A.B.D de  bu yöntemle köpeklerinin ses tellerini aldıran kişi sayısındaki büyük artış Hayvan Hakları savunucularını harekete geçirmiş ve büyük tepkilere yol açmış. Bu yöntemle hayvanların ses tellleri ya tamamen alınıyor veya kısılıyormuş. Hayvan hakları savunucuları bu operasyona maruz kalan köpeklerin psikolojilerinin bozulduğunu, hayvanların yürümekte ve nefes almakta zorlandıklarını savunarak bu operasyonun yasaklanmasını istemişler. Aynı işlem bir süre önce İngiltere'de yasaklanmış.

Bir an bu işlemin ne kadar gaddarca olduğunu düşündüm. Empati yapıp kendimi köpeklerin yerine koydum ve sesimiz kısıldığında  ne kadar büyük azap yaşadığımızı anımsadım. Bir şeyleri çevrene anlatamamak, konuşamamak çok acı idi. Daha sonra ise gece beni uykularımndan uyandıran ve sabaha kadar da uyutmayan köpek havlamalarını, ulumaları düşündüm. Demek ki benim gibi köpek havlamasından etkilenen kişi sayısı çokmuş ki Tıp bile bu olaya seyirci kalamamış ve bir çare üretmiş. Bunları düşünürken bir yandan da bir canlının sesini kesmenin ne kadar haksızlık olduğunu düşünüyordum. Birden köpeklerin ve diğer evcil hayvanların sahipleri tarafından kısırlaştırıldıkları aklıma geldi. Bir canlının sesini çokartma hürriyetini elinden almak gibi üreme hürriyetini elinden almak da gardarlıktı bence. Peki köpeklerin üreme ve ses çıkartma, yaşama hürriyeti derken biz insanların uyuma, dinlenme hürriyeti ne oluyordu. Kısacası ben işin içinden çıkamadım.

Acaba hayvanları doğal çevrelerinde bıraksak oralarda yaşasalar, biz de şehirlerde insanca yaşasak daha mı iyi olur. Köpeklerin dost olduğunu söyleyen kişiler acaba insanlarla dost olmaya çalışsalar. Biliyorum köpekler bir çok durumda ve yerde insanların hayatını kurtarıyor. Arama, kurtarma çalışmalarında, askeriyede, emniyet teşkilatında köpeklerin rolü çok büyük. St Bernard köpeklarinin  dağlarda insan arama ve kurtarma çalışmaları inkar edilemez.

Anlayacağınız ben işin içinden çıkamadım. Ne yapalım köpeklerin sesini kısalım mı yoksa ....

Birden aşağıdan bahçeden bir köpek havlamaya başladı  Herhalde benim yazıma ilk cevabı o veriyor.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bayan Gokova, sanirim bu haberi yazan abd yi resimlerden ote gormemistir.Bu ulkede basibos hayvan yoktur. Geyik rakun sincap gibileri dogal ortamlarinda yada parklarda yasar. Kopek ise kiraci iseniz mal sahibinin izni ile merkezde evcil hayvan alabilme musadeli binalarda. Havlama sesi olmiyan ulke yani. Ustelik tumu egitimden gecer! Bu bilgilerden sonra hala olur mu dersiniz?

Newyorker 
 15.11.2012 19:42
Cevap :
Ben sadece Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir habere istinaden bu yazıyı yazdım.Yani anlayacağınız Hürriyet Gazetesinin yalancısıyım.Ama eğer daha önceki yazılarımı okumuşsanız ben de sizin gibi gerek Fransa'da yaşadığım 7 yıl gerekse A.B.D ve Kanada'da gozlemlediklerimle aynı düşüncedeyim. Ayrıca ben de Türkiye'deki başıboş köpeklerden ,kedilerden şikayetçıyım.Anlayacağınız ben bu yazıyı köpeklerden yana değil,şikayetçı olanlara bir espri olsun diye yazdım. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.Saygılar.  16.11.2012 15:01
 

HELE MEDENİ GEÇİNENLERE BAKIN.BENCE VAHŞET BU.AYNI UYGULAMA KENDİLERİNE YAPILSA NE YAPARLAR ACABA?ÜZÜLDÜM.SEVGİLER. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.11.2012 12:31
Cevap :
Haklısınız vahşet bu.Nehide Hanım.,Sevgiler,Selamlar  15.11.2012 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1051
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster