Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
19747
 

Vergi borcunu ödemeyenlerin banka hesaplarına haciz konuluyor, çok büyük mağduriyetler yaşanıyor

Vergi borcunu ödemeyenlerin banka hesaplarına haciz konuluyor, çok büyük mağduriyetler yaşanıyor
 

Devletin bir uygulamayı yürürlüğe koyduğunda bunun nasıl sonuçlar doğurabileceğini hesaplaması gerekmez mi? Vergi borcunu ödemeyenlerin bankadaki paralarına el konuluyor; doğru bir karar. Senin devlete borcun varken bankada paran olamaz.

Lakin hesapsız kitapsız yapılan bu işler bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bakanlık demiş ki kimin devlete vergi borcu olup da bankada parası varsa el koyun. Yani miktar sınırlaması, ayrım falan yok. Kaç lirası varsa hemen alıyor. Ya da bloke koyuyor. Emekli maaşı, dul yetim aylığı, yardım parası… Adam maaşını çekmek için bankaya gidiyor “Vergi dairesine borcun varmış” diyorlar ve maaşını vermiyorlar. Daha kötüsü maliye adamın maaşını bankadan çekip alıyor.  Çoluk çocuğu ekmek bekliyor, başka geliri yok. Bu durum karşısında perişan oluyor.

İnsanlar perişan, ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Maliye borcunu öde haczini kaldırayım diyor. Zamanında ufak tefek bir iş yapmış. Yürütememiş, batmış. Bankalara kredi borcu olanların aynısı işte. 5.000 lira,10000 lira, daha fazla. Adamın parası olsa ödeyecek zaten. Kuru bir maaşı var, onunla da çoluk çocuğunu geçindiriyor.

Sen adamın maaşına haciz koyuyorsun, çoluk çocuğu açlıktan ölsün mü? Bu nedenle dağılan aileler, yıkılan yuvalar var. Halk perişan. Ya bunun bir şekli olur değil mi? Devletin uygulamaları mağduriyet yaratamaz. Vergimi tahsil edeceğim diye insanları aç bırakamazsın!

Artık ne derece doğru bilmiyoruz. Çok kötü duyumlar alıyoruz. Maaşına haciz konulan 7 nüfuslu bir emekli kendini öldürmek istemiş. İstanbul’da yardım alan hasta bir kadının geçinmek için babasından kalan küçücük bir maaşına el konulmuş. Hasta kadın ilaçlarını alamamış.

Ya sizde hiç mi akıl yok! Böyle herkesi kapsayan uygulama olur mu? Bunun fakiri var, açı var, yetimi, dilencisi, hastası, yoksulu var… Bankada parası olan herkesi siz zengin mi zannediyorsunuz. Ya kardeşim en azından bu durumların ortaya çıkmaması için şöyle bir şey yapabilirdiniz. Kişilerin zaruri ihtiyaçlarını düşünerek 1000 TL’nin özerindeki tutara haciz koyabilirsiniz. İnsanların kefen parası elinden alınır mı, ölü soyucu musunuz siz! Ve sözde halkın sesi gazetelerde bu konuda yazıp çizen yok. Önemli değil zaten, kendileri yazıp kendileri okuyorlar. Halk gazete okumuyor. Bence hiç boşuna para verip de gazete almayın. 

Tülay EKER, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, yine önemli bir konuyu ele almışssınız. 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü hakkındaki kanuna göre Sosyal güvenlik Kurumundan emekli maaşı alanların maaşlarına vergi borcundan dolayı haciz konulamıyor. Sorun uygulamadan kaynaklanıyor. Şöyle ki,Vergi dairesinin kayıtlarında borçlu mükelleflerin emekli maaşı aldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Bankalara e-haciz gönderildiğinde bankalar tüm hesaplarına bloke koyuyor. Konu vergi dairesine bildirdiğinde emekli maaşına konulan haciz vergi dairesince kaldırılıyor,tabi bu işlem de zaman alıyor. Bankalar mudilerinin emekli aylıklarına haciz işlemi uygulamayabilir,ama onlar da inisiyatif almıyorlar,dolayısıyla vatandaşlar da mağdur oluyorlar. Vergi borçlusu vatandaşlarımızın da ödemelerinde gerekli hassasiyeti göstermedikleri de sık rastlanan bir durum. Bir vergi dairesinde 100 mükelleften 70 inin vergi borcu var.Hem hizmet beklemek,hem de veri ödememek maalesef ülkemizin bir gerçeği,başarı dileklerimle saygılar sunarım.

İsmail Kavasoğlu 
 05.04.2013 20:56
Cevap :
Ya bunun böyle olmadığını biliyorum zaten.Ancak uygulama sorunları da olmasın. Yani ne demek uygulamadan kaynaklanıyor!Kaynaklanmasın efendim. Siz bu konularda birikimlisiniz. Gerçekten yazılarıma ara sıra bakmanızdan mutlu oluyorum.Çalışan biri olduğum için ben aynını yapamıyorum.Bundan sonra sizi daha fazla takip edeceğim. Ayrıca benim yazılarımla ilgili beğenmediğinizi söyler,aleyhte yazabilir,eleştirebilirsiniz.Onur duyarım.  07.04.2013 12:22
 

Nedir bu verginin bu seneki vebali? emekli maaşına kadar devlet neden düşer ?Emekliye zaten kaç para veriliyor ki ? Hesaplayacak olur isek 1 aylık maaşımızın kaçta kaçı vergiye gidiyor hiç dfüşünen oldu mu acaba ? Adamın biri aracı ile giderken durduruluyor ve aracınız devlet tarafından satılmıştır dneiliyor. Böyle birşey hangi dönemde görüldü ? Aklımı kaybetmekten korkuyorum artık bu kadar adaletsizlikler ortasında..sevgi ve selamlarımla.

Tülay EKER 
 05.04.2013 16:39
Cevap :
Farkındayım,milli konularda duyarlılığın fazla.  05.04.2013 20:18
 

Kıymetli korkusuz Kerim: Hökümat aleyhine yaza,yaza yazacak bir şey kalmadı.Nereden çıkarıyorsun vergi borcu yüzünden haciz işlemlerini. Hökümat karar aldı ölüleri Mercedes Benz cenaze arabası ile mezarlığa götürecek sen kefen parasından bahsediyorsun,Kefen bedava,yıkama,mezar,defin hepsi bedava oldu duymadın mı.AÜyrıca ölmek üzere olanların gelecek seçime kadar ölmemeleri için gereken tüm çabanın gösterilmesi talimatı verilmiş.Git kardeşim başka şeyler yaz,biraz doğruluk payı olanları yaz.Koyunlar böyle şeylerden anlamaz.Sana gülerler Meeeee diye seslenirler.Sana bu kez Selam ve saygılar sunuyorum.Seni artık öpmüyorum. Sabahtan akşama kadar oturup işim,gücüm yok sana yorum yazıyorum.Belayı satın aldık..

Mehmet Burakgazi 
 04.04.2013 14:44
Cevap :
Dışarıdan bakınca her şey güllük gülistanlık görülebilir.Biz hayatın içinde bizzat yaşayarak yazıyoruz.Hasta kadının yardım parasına haciz koymuş,ölünce mezara mercedesle götürecekmiş,hadi lan!  04.04.2013 19:57
 

Kerim Kardeş günaydın.Bilgilendirici paylaşımınızı esefle okudum.Ne olacak sonumuz vallahi bilemem. "Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete" Evet vergi borçları ödenmesi gerek amenna, ama hesapsız kitapsız, ehil olmayan kişiler tarafından değil, bu konu iyice enine boyuna hesaplanmalı, mağdurlar iyice madur edilmemeli.Selam ve sevgiler kardeşime.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.04.2013 6:59
Cevap :
Nahide hanım teşekkürler.  04.04.2013 16:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5986
Toplam yorum
: 14929
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 638
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster