Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '12

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
2115
 

Vergi İstihbarat Uzman / Yardımcılığı

Vergi İstihbarat Uzman / Yardımcılığı
 

Sevgili arkadaşlar!

Mesleki konularla ilgili birtakım araştırmalar yaptık. Gelecekteki mesleki  hayatınıza yön verecek konulardan seçtik. İşte bunlardan birkaçı...  

VERGİ İSTİHBARAT UZMAN YARDIMCILIĞI EĞİTİM SÜRECİ : 

3 yıllık bir eğitim sürecinden geçirilirler. Temel mesleki eğitim kursuna  tabi tutulurlar. Kursta istihbarat, bilgi ve haber toplama metot ve teknikleri, raporlama ile hizmetin gerektirdiği diğer konularda eğitime tutulurlar. Kursta yapılacak sınavlarda, her dersten 100 tam puan üzerinden en az 50 puan almaları ve notları ortalamasının 65 puandan az olmaması zorunludur. Uzman yardımcıları adayları, kurs sonunda Maliye Bakanlığı merkez denetim elemanları, İç İşleri Bakanlığı mensupları ve refakatinde Genel Müdürlüğe  bağlı birimlerde en az bir yıl süreyle stajyer olarak çalıştırılırlar. Bu süre içinde refakatinde çalıştığı kişiler tarafından haklarında düzenlenen olumlu raporlar ve Genel Müdür'ün onayı ile stajyerlik süresinin bitiminden  yetkili olarak çalışabilirler. ( www.gib.gov.tr)

VERGİ İSTİHBARAT UZMANLIĞI

Uzmanlar, doğrudan vergi istihbarat müdürüne bağlı olarak çalışırlar.

GÖREVLERİ: - Vergi inceleme elemanlarının araştırılmasını istedikleri konular hakkında  bilgi ve delil toplamak, -Toplamış oldukları bilgi ve delilleri vergi istihbarat müdürlüğüne rapor  etmek -Görevin gerektirdiği hususlarda bağlı oldukları birim vasıtasıyla  çalışmalarını Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ile  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı birimleri ile ortak yürütmek.

VERGİ İSTİHBARAT UZMANLIĞINA GİRİŞ SINAVI

Uzmanlığa, sınavla uzman yardımcısı olarak girilir. Giriş sınavı, ÖSYM  Başkanlığınca yapılan KPSS’ de Genel Müdürlükçe belirlenen yeterli puanı  alanlar arasında yapılır. Giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki  bölümden oluşur. YAZILI SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda en az 70 puan alınmalıdır.

SÖZLÜ SINAVIN YAPILMASI

Sözlü sınavda yazılı sınav konuları dikkate alınarak adayların genel  olarak hukuk, iktisat, maliye ve muhasebe bilgileri ile zeka ve anlayışı, ifade  yeteneği, genel kültürü, tutum ve davranışları gibi özellikler göz önünde  bulundurulur. Sözlü sınavın değerlendirilmesi, adaylara sınav kurulu başkan ve üyelerinin her biri tarafından ayrı ayrı 100 tam puan üzerinden not verilir. Bunların aritmetik ortalaması alınır. Başarılı sayılmak için 70 puandan az olmaması  gerekir.

SINAV ŞARTLARI

Üniversitelerin en az dört yıllık eğitim veren siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme ve idari bilimler fakülte ve yüksekokulları veya bunlara  denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurtiçi ve yurtdışındaki dört yıl  süreli fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak, yazılı sınavın  yapılacağı yılın Ocak ayı başında 30 yaşını doldurmamış bulunmaktır. NOT:Giriş sınavına ancak üç defa girilebilir.

Sınav Konuları Yazılı sınav konuları şunlardır:

a) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

b) Hukuk Grubu - İdare Hukuku (Genel Hükümler-İdari Yargı) - Medeni Hukuk (Genel Hükümler) - Borçlar Hukuku - Ticaret Hukuku (Genel Hükümler-Şirketler-Kıymetli Evrak)

c) İktisat Grubu - Makro İktisat - Mikro İktisat - İşletme İktisadı - Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kuruluşlar

d) Maliye Grubu - Maliye Politikası - Kamu Maliyesi - Türk Vergi Sisteminin Genel Esasları

e) Muhasebe Grubu - Genel Muhasebe - Maliyet Muhasebesi - Şirketler Muhasebesi

f) Yabancı Dil (İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinden birinden  verilecek metnin Türkçe’ye çevrilmesi)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 7191
Kayıt tarihi
: 27.03.11
 
 

Ekonomi dünyasını yakından ilgilendiren herşey... Genç girişimcilerin, piyasalara bakışı ve mantıksa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster