Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
33
 

Vergiler, faturalar.. Yeni kanun maddesi.. Zaten kafam karışıktı..

Vergiler.. Faturalar.. Yeni yasalaşan kanun.. Kafam valla çok karışık..

Dostlar, benim değinmeye çalıştığım bu konuda, aklım hep karışıktı, halen aynı karışıklık devam etmekte. 

Şöyle açıklayayım; şimdi, ben bir iş yapıp para kazanıyorum ve devlete vergimi veriyorum. Elimde kalan para, artık vergilendirilmiş net kazanç olması gerekir diye düşünürken o elimde kalan "vergilendirilmiş net kazanç"ı her harcama kalemimde direkt ya da indirekt olarak ve adları başka başka olan vergiler daha ödemek zorunda bırakılıyorum. “Gelir vergisi ayrı, diğerleri ayrı” deniliyor, “peki, sizin dediğiniz olsun" diyorum ama kardeşim, TRT payı ne yaaa..Hükümetin / lerin propagandasını yapıp, tek taraflı yayın ile her türlü algı operasyonunu rahatça uygulanabilsin diye yayıncı kuruma, devlet zoruyla "trt payı" verdiriliyorum..Bazı kalemlerde vergi oranları, hele petrol ve alkol ürünlerinden alınan vergilerin orantısı, dünyayı bile şaşırtıcı boyutta.. (Üstelik, ülkemizde, alkol ürünlerinden alınan vergiyle bazı din bezirganlarının semirtildiğini bilmek de ayrı bir ironi..)

...............................................................................................

Evinize bazı faturalar geliyor.. Bunlardan biri elektrik faturası.. Dün resmi gazetede yeni bir kanun yayınlandı..Yani yürürlüğe girdi artık.. Haberiniz yoksa devamını okumaya devam ediniz, lütfen..

Hükümetimizin bu kararı ile, harcamadığımız ve dolaylı ya da dolaysız hiçbir sorumluluğumuzun olmadığı “kayıp-kaçak” olan elektriğin parasını ödemek zorunda bırakılırken, hak aramak için hukuksal yollara başvurmamızı engelleyen bu yasa artık yürürlükte.. İtirazımız olamayacak.. Ayrıca, elektrik faturalarında yer alan, iletim, dağıtım, perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedelleri de aynı kanun şemsiyesi altına alındı. Bu konuyla ilgili daha önce Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin Kararları olmasına rağmen, yasalaşan bu kanun maddesiyle, tüketici hakları ihlal edilerek elektrik dağıtım şirketlerinin haksız kazanç elde etmesine ortam hazırlandı. 

Özetle, Değerli Hükümetimiz; Anayasa’ya, Borçlar Yasasına, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna, hukuk ve adalet anlayışına, kamu yararına, tüketici haklarına ve en önemlisi vicdana aykırı olsa da elektrik dağıtım şirketlerinin çıkarlarını korumayı tercih etmiştir.

Şaşırdık mı? Hayır...

Durmak yok, yola devam...

Sevgiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 322
Kayıt tarihi
: 01.02.09
 
 

Şubat 1961 İzmir doğumluyum ve bir süre aradan sonra tekrar İzmir'imde yaşama devam ediyorum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster