Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
86
 

Vergisiz konuşma

Vergisiz konuşma
 

Benim gibi emekli veya ücretli çalışanlar, her akşam yataklarında rahat uyurlar. Mezara kadar vergileri bordlarından tahsil edildiği için, vergim nedir, ne verdim, vergi veriyor muyum derdi olmaz.

Türkiyede batıda olmuyan  sistem var. Batıdan özenerek yorumlanmış yasalarımız var, sadece son on yılda ikibin kanunun çıkarılmış, yetmemiş kararnameler yürürlüğe konmuş. Sonuç sadece kanun yapmakla olsaydı, en güzel yasalarla tüm sorunları çözerdik.

Akıl, bakış, kültür, anlayış, vizyonun değişmesi  yıllar alır. Vergi gelirlerine baktığınızda verginin iki ana gelir damarından biri ücretlilerin vergisi diğeri, tüketicinin aldığı mal ve hizmetlerden alınan vergi.

Nerede koca şirketlerin, holdinglerin, girişimcilerin vergisi devede kulak. Ama basında sunumlar bunun tam tersi.

Holding sahibinin köpüklü sevgilisi, futbolcu, futbol antrenörü milyonlar avrolar alıyor, yeşil her program başı milyon alıyor. Nasibe her dizide paraları götürüyor ve daha neler.

Etik dağılımı Özal ekonomisiyle başladı, eskisi de iyi değildi ama, yükselme eğiliminin kırılma noktası köşe dönme fikri Özal dönemiyle başladı.

İnsani, sosyal, evrensel, hümanizma, kavramları değer yargısı olmaktan çıktı. Yerine paranın sultanlığı aldı. Bu algı devam ediyor.

Her şey paranın değer ölçü birimine giriyor. Paran varsa, askerlik, eğitim, sağlık, yaşam, velhasıl her şeyi alabilirsin yeterki kapitalin olsun algısı bugün beynimizin dilek taşı oldu.

Olması gereken nedir peki? Madem paranın krallığına okey diyoruz, bununda sırları var değimli?

Vergi mükelleflerinin sayısının asgariden onbeş milyon olması, toplam vergının asgarıden %50 sinin mükelleflerden gelmesi gerek.

Tüm iş adamı, sanatçı, futbolcu, yapımcı, reklamcı, yani para motoru iş yapanlar, meslek sahiplerinin vergisi, açıklanmalı, maliye vergisini net ve tam aldığının rahatlığı içinde olmalıdır.

Yani ne verdiğin değil, ne kazandın ne kadar verdin. Milyon dolar kazandın ama ücretin asgari ücretli maaş bordrosu değil. Yani mali açıklama reel olmalı. Basında yazdığına göre milyonlarca kazanç var, genç yaşda milyoner olmuş, açıklamada kazacı ile vergisi arasında BASIN FARKI DAĞLAR GİBİ.

İfade etmek istediğim, toplumda konuşan, yazan, medyada yer alan ve yorum yapan tüm insanların, kurumların önce vergisini tam vermiş ve kamu vicdanını tatmin olması gerekir. Bu yapılıyorsa amenna tabii, maliyeci değilim.

Yapılmıyorsa kamu vicdanı tatmin olmalı, o zaman vergi kutsaldır cümlesi daha değerli olur.

O zaman konuşan kişi ve kurumun kamuda ikna eğilimi yüksek olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 233
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 358
Kayıt tarihi
: 02.07.09
 
 

Satış ve pazarlama uzmanıyım. Büyük ve yerel şirketlerde bölgesel ve ulusal satış ve bayii organizas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster