Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '15

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1307
 

Verimli ders çalışma - 3 / Kafama girsin artık şu dersler

Verimli Ders Çalışma

Verimli Ders Çalışma - 3

Kafama Girsin Artık Şu Dersler

Değerli dostum, verimli ders çalışma tekniklerinin derinlerine indiğimiz bu yazı dizisinin tam ortasındasın. Önceki bölümde temsil sistemlerine göre nasıl çalışman gerektiğin konusuna değinmiştim. Eğer okumadıysan burayı tıklayarak okuyabilirsin.

 

Bu bölümde not tutmaya dair bütün bildiklerini sorgulayıp California Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir not tutma şeklini inceleyeceksin. Hazırsan başlayalım.

3. Not Tutmak mı? O da ne?

İlk okula başladığından beri mutlaka en az bir tane defterin olmuştur. Bu deftere yeri geldiğinde derslerle ilgili notlar aldın (genellikle öğretmen ne yaz dediyse onu yazmak zorunda kaldın) yeri geldiğinde arkadaşlarınla yazışmak için küçük yazılar yazdın. Peki gerçekten öğrendiklerinin kağıda aktarılmış halini o defterde gördün mü?

 

İnsan beyninin yapısına tamamen uygun, tekrar süreni her seferde 45 dakikadan 5 dakikaya düşürebilecek, eğlenceli, renkli, resimler çizdiğin ve öncekine notlarına oranla daha kısa notlar tuttuğun bir not tutma şeklin olsaydı bu nasıl olurdu?

 

İşte karşında son model not tutma sistemi! Eski not tutma sistemini getir, yeni not tutma sistemini ücretsiz götür!

 

Normalde herkes benzer şekillerde not tutar. Lineer (sıralı) bir şekilde, başlıkların altına yazıların uzun uzun yazıldığı notlar vardır. İyi de 80 sayfalık coğrafya defterini sınavdan önce nasıl tekrar edebilirsin? 10 dakikayı geçen tüm çalışmalar artık tekrar etmekten çıkıp ders çalışmaya girer. Görsel kavram haritaları sayesinde yüzlerce sayfayı bir kaç sayfaya sığdırabilirsin. Zaman ve enerjiden tasarruf zamanı.

Görsel Kavram Haritaları

Bu isim aslında eşimle birlikte bizim koyduğumuz bir isim. Kavram haritaları ile karıştırma tamamen farklı bir sistem. Tony Buzan bu sisteme Mind MapMelik Duyar ise Beyin Haritaları diyor. Bizim Görsel Kavram Haritaları dememizin sebebi Türkiye şartları ve dersleri için bu not tutma şeklini özelleştirmiş olmamız. 

 

Görsel Kavram Haritasının Faydaları:

Eğlenceli

Hızlı

Tekrar edilmesi çok kolay

Hafıza tekniklerine uygun

Hatırlatma gücü lineer not tutma yöntemine göre çok daha etkili

İnsan beynine tamamen uygun

 

Dipnot: Zamanında biyolojiyi hiç yapamazken bu not tutma sistemi ve düzenli tekrar ile (tekrar nasıl yapılır yazının sonunda anlatacağım) YGS'de 13 soruda 13 net, LYS'de 30 soruda 24 net yapabildim.

Bir Dersle ilgili Görsel Kavram Haritası Nasıl Oluşturulur?

Değerli dostum, birlikte adım adım görsel kavram haritası nasıl oluşturulur inceleyeceğiz. Bunu bilgisayarda yardımcı programlar vasıtasıyla ya da A4 kağıdına elle çizerek yapabilirsin. Elle hazırlanmasını daha faydalı buluyorum çünkü bu şekilde hazırlanması dokunsal temsil sistemini de harekete geçirerek hafızada kalıcılığını arttıracaktır. Kesinlikle renkli kalemler de kullanılmalı. Ben örnek olarak "Verimli Ders Çalışma" konusunu bilgisayarda senin için hazırladım.

 

Adım 1: 

 

A4 kağıdını yatay biçimde tut. Yazmak istediğin konunun ana başlığını tam ortaya yaz. Ana başlığı daire/dikdörtgen içine al.

 

Görsel Kavram Haritası-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adım 2:

 

Konunun tüm alt başlıklarını sırayla konu başlığı etrafına istediğin şekildeki renkli oklarla çiz.

 

Görsel Kavram Haritası-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görsel Kavram Haritası-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görsel Kavram Haritası-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görsel Kavram Haritası-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görsel Kavram Haritası-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görsel Kavram Haritası-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu aşamaya kadar konunun alt başlıklarını resimleriyle birlikte farklı renklerde oluşturdun. Burada önemli olan her konuyu hatırlatacak bir resim çizmen. Renkli ve resimli bir içeriğe sahip olmasının nedeni beyninin sağ lobunun sıkılmasının engellenmesi, görsel hatırlamanın daha hızlı olması ve sağ beyin ile sol beyin arasında köprü kurulmasıdır.

 

Adım 3:

 

Her alt başlığın içeriklerini, konuya ait alt başlıktan ok çıkararak sana hatırlatacak şekilde çiz.

 

Görsel Kavram Haritası-8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görsel Kavram Haritası-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazı dizimin 3. bölümünde olduğun için Görsel Kavram Haritasının sadece 2. bölüme kadar olan kısmını paylaştım. Son halini 6.bölümde görebilirsin.

 

Anahtar kelimeler ve resimler birleşerek öğrendiklerini adeta bilgisayardaki gibi sıkıştırır. Bunları gördüğün zaman sanki zip veya rar dosyası gibi paketi açarak tüm bilgiyi sana ulaştırır.

Nasıl Tekrar Yapmalıyım?

California Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre öğrenilen bilgi ilk 24 saatte tekrar edilmezse bilginin %80'i unutuluyor. Bilim insanlarının İngilizce kelimeleri hatırlama konusu üzerinde yaptığı deney sonrası ortaya ilginç bir tekrar süresi ortaya çıkıyor. Bundan sonra çalıştığın konuyu bu şekilde not tutarak çalışırsan elinde tekrar edebileceğin kısa bir özet olacaktır.

 

Tekrar süreleri:

Dersi çalıştığın günün akşamı 5 dakika tekrar

Dersi çalıştıktan 1 gün sonra 5 dakika tekrar

Dersi çalıştıktan 1 hafta sonra 5 dakika tekrar

Dersi çalıştıktan 1 ay sonra 5 dakika tekrar

Dersi çalıştıktan 6 ay sonra 5 dakika tekrar yaparak bilginin %90'ını kalıcı kılabilirsin. Önemli olan tekrarları kesinlikle kaçırmaman ve Görsel Kavram Haritaları üzerinden bu tekrarları yapman.

 

Görsel Kavram Haritaları ile not tutmaya başladığın zaman ilk etapta süre çok uzun gelebilir. Benim ilk başladığım zamanlarda sadece bir tane Görsel Kavram Haritası hazırlamam 2-4 saat sürüyordu. Şu anda yaklaşık 5 dakika sürüyor.

 

3. bölümün sonuna gelirken not tutma alışkanlığın uzun süredir var olduğu için bunu değiştirmen ve yeni sisteme alışman zor olabilir. Not tutma şeklini değiştirmek için bedel ödemeye hazır mısın?

 

Sevgiyle Kal

 

Serhan Bahar

Kitlesel Gelişim Sanatçısı

www.serhanbahar.com

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 921
Kayıt tarihi
: 04.08.14
 
 

Doktor, Eskişehir Kadın Doğum Hastanesi'nde dört kilo yedi yüz elli gram doğan bana baktığında sa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster