Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
18011
 

Verimli ders çalışma teknikleri

Verimli ders çalışma teknikleri
 

Ne öğreneceğim? Niçin öğreneceğim? Nasıl öğreneceğim? Ne zaman hangi konuyu öğreneceğim? Bu soruların cevabını tam ve bilinçli verirsek, öğrenme etkinliğinde başarılı olabiliriz.

Ne öğreneceğim? Öğreneceğiniz konuyu kapsar. Gideceğiniz okulun türü konuyu belirtir. Meslek lisesinde hangi mesleği seçerseniz konu onu kapsar. Okulunuzu rastgele seçmeyin. İster ilkokul, ister ortaokul, ister lise olsun, muhakkak araştırın. Meslek öğrenmek istiyorsanız o okulu seçin işinizi şansa bırakmayın.

Niçin öğreneceğim? Bu soru ile amacınızı ortaya koyarsınız. Muhakkak meslek seçiminizi kafanızda tasarlayın, mantıklı tercihler yapın. Başkalarının etkisi altında kalmayın kendi sevdiğiniz mesleği tercih edin. Unutmayın ki ömrünüz bu meslekle geçecek.

Nasıl öğreneceğim? Bu sorunun cevabı biraz detaylı. Unutmayalım ki her başarının ardında bir emek yatar. Her öğrenci günlük, haftalık, aylık plan yapmaya ve buna uymaya mecburdur. Bu sizin aynı zamanda iç disiplin oluşturmanızı sağlayacaktır. Bütün liderler ve başarılı insanlar iç disiplin ve programa uydukları için başarılı olmuşlardır. Amacınıza ulaştıracak yöntemlerdir bunlar.

Öğrenilecek konunun temel ihtiyaç olduğunu beyninize yerleştirmelisiniz. Yeme içme gibi önemli olduğunu unutmayın ve bunu benimseyin. Motivasyonunuzu üst düzeyde tutun. Öğrenme sırasında aktif ve dinç olun daima not tutun dersin anlamadığınız yeri sorun. Muhakkak derse kahvaltınızı yaparak gidin. Kendinizi iyice tanıyın.

İleriki yıllarda nasıl bir yaşam tarzı istiyorsunuz?
Nerede ve ne yapıyor olmak sizi mutlu eder?
Bu sorulara vereceğiniz yanıt, sizin şu an birinci amacınız olmalı ve buna göre çalışmalısınız.

''Nereye gittiğini bilmeyen kişi asla çok uzağa gidemez'' GOETHE'ye ait bir söz ile perçinlemek istedim.

Dünyada başarılı olmuş bütün insanlara baktığımızda, net bir hedefleri, geliştirdikleri stratejileri vardır. Çok çalışmak değil, etkili çalışmak yeterlidir. Etkili çalışma ise zamanı, önceden belirlenen etkinlikler doğrultusunda planlı ve programlı olarak kullanmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam derslerde kendi notlarımızı tutmamız mı daha iyi olur yoksa öğretmenimizin mi..yardımcı olursanız sevinirim =)

Dogancan Erken 
 03.02.2009 9:02
Cevap :
HANGİ DERSTEN BAHSETTİĞİN ÖNEMLİ .BİlGİSAYAR DERSİNDE UYGULAMA YAPMAN İYİ OLUR.ÖĞRETMEN YAZILMASI GEEKEN VE DİNLENMESİ GEREKEN ZAMANI SÖYLEYECEKTİR. ÖĞRETMENİN SÖYLEDİĞİNİ YAPARSAN İYİ OLUR. BAŞARILAR  23.03.2009 23:34
 

Merhaba hocam ben günlük program hazırlamıyorum.irademin güçlü olduğuna inanıyorum.bu doğru mu?birde kararlaştırsam bugün şu şu konuşara çalışacağım desem bu da program kadar faydalı olur mu? yardımcı olursanız sevinirim hocam=)

Dogancan Erken 
 02.02.2009 22:45
Cevap :
PROGRAM HER ZAMAN DAHA AVANTAJLIDIR.AYRICA YARATTIĞINIZ HEDEFİ SİZE HATIRLATIR. SİZE BASİT GİBİ GELEN DERSLER PROGRAMDAHER ZAMAN YER ALIR VE UYGULANIR. PROGRAM SİZE DÜZENLİ SOSYAL FAALİYET ŞANSI VERİR.SİZİN İRADENİZ SİZİN ÖNCELİKLERİNİZİ ÖN PLAND TUTAR. PROGRAMDA HER KONU ,DERS,FAALİYET YER ALACAĞ İÇİN AÇIKTABİR İHTİYAÇ VARMI DİYE DÜŞÜNMEYECEKSİNİZ. KESİNİKLE PROGRAM HAZIRLATIN BİR DERSANEDEN YARDIM ALABİLİRSİNİZ. BAŞARILAR  23.03.2009 23:39
 

slm hocam öncelikle teşekkür ederim böyle 1 imkan sunduğunuz için; Hocam ben dersi dinlerim bütün sorularını çözerim ama eve gelince evde o konuya bakmam bile istemiyorum bakınca anlamamışım gibi oluyo yani konu ve soru arasında kararsız kalıyorum?bir de bu sene öss sınavına gireceğim hem okul hem de dershaneyi nasıl bir arada götürebilim 2isin de de ayrı konular görüyoruz derslerden ne yapmalıyım? şimdiden çok teşekkür edrim hürmetler:)

MyTh KiNg 
 27.10.2008 14:16
Cevap :
merhaba öncelikle ders çalışma programı hazırlamalısın saatlerinin kaç saati dersaneye kaçı okula ayrılıyor belirlemelisin. Böylece dersane ve okul çelişkisinden kurtulmuş olursun.genelde dersaneler program hazırlamada yardımcı olurlar. Rehberlik servisinden isteyebilirsin. Gelelim eve gelince konuları anlamaman konusuna. Okulda anlatılanlar evde tekrar edilmezlerse %70 unutulmaktadırlar. Evde önce anlatılanları defterden,yardımcı kaynaklardan tekrar edip sonra anlamayı beklemelisin. Tekrar etmeden anlayıp anlamadığını anlayamazsın. Ders programının içerisine tekrar saatlerini ekletmeyi unutma. Bütün bunlar bittikten sonra testlerini çözmeye başlamalısın yoksa güvenini kaybedersin.Çözemiyorum güvensizliğine kapılmamak için ders çalışma tekniklerini iyi kullanmalısın. Başarılar  27.10.2008 18:13
 

merhaba bnm sorunum okulumn evime uzak olması ve geldiğimde dinlenme süremi bu yüzden uzatmam böyle yapıncada derse 1türlü baslayamıyorum bunun için ne yapabilirim........

tugba aydin 
 28.02.2008 17:34
Cevap :
okulunuzun yakın olması daha iyi tabii.Servis söförü sizi alış sırasını değiştirebilir. Sizi daha geç alabilir.  01.03.2008 15:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4011
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster