Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '14

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
226
 

Veteriner dükkanında baykuş

Veteriner dükkanında baykuş
 

Veteriner İhtiyaroğlu'nun tavuk eti ve ciğeri ile beslediği bu sevimli baykuş, insanların dokunmasına, sevmesine pek alışmış görünüyor.


Geçenlerde yaşamımda ilk kez bir baykuşu yakından görüp, parmak uçlarımla okşayarak sevme şansını elde ettim. Pek az insana nasip olan bu deneyimi, Güllük'te, eski işyerinden arkadaşım Veteriner Hekim Hüseyin Turgay İhtiyaroğlu'nun yaklaşık bir yıl önce açmış olduğu dükkanda yaşadım.

Güvercinlikteki bir otelin bahçesinde yerde bulmuşlar baykuşu. Uçamıyormuş. Önce ne yapacaklarını bilemeyen otel görevlileri, baykuşu Veteriner İhtiyaroğlu'na getirmişler. O da seve seve bakmayı kabul etmiş ve Güllük'teki dükkana getirmiş. Uçamama sebebi, henüz yavru olmasıymış. "İki aya kadar uçar diye tahmin ediyorum" diyen Hüseyin, esprili bir dille hergün kurbağa, fare avlayamayacağı için, baykuşu etle beslediğini söyledi. Çiğ tavuk eti ve ciğeri ile beslenen bu sevimli, yumuşacık tüylü baykuş, insanların dokunmasına, onu sevmesine de pek alışmış görünüyor. "Biraz masraflı olmuyor mu?" diye sorduğumda, Hüseyin'den "Olsun, ben de onu arada sevip mıncıklıyorum. Ama, bir an önce uçup, doğaya gitmesini isterim" yanıtını aldım.

Bu arada baykuşların birden fazla göz kapağı olduğunu öğrendim. Zira baykuşu ilk gördüğümde, "Niye gözleri öyle donuk. Katarakt falan mı?" diye saf saf sordum; Hüseyin'den "İkinci göz kapağı" yanıtını aldım. Ama, internetten araştırdığımda, başkuşun aslında üç göz kapağı olduğunu öğrendim. Bilgi şöyle: "Baykuşların gözlerini koruyan 3 adet göz kapakları vardır. Bunlar normal, alt ve üst göz kapaklarıdır. Baykuş göz kırptığında üstteki göz kapağı kapanır, uyuduğunda ise alttaki. Üçüncüsüne ise göz kırpma zarı adı verilir. Bu gözün üzerinde bulunan ve içten dışa doğru diyagonal biçimde kapanan ince bir dokudur, gözün yüzeyinin temizlenmesini ve korunmasını sağlar."

Bırakın başka insanları ve yaşamları; dünyamızı, doğayı paylaştığımız binlerce çeşit canlıyı ne kadar az tanıdığımızı farkettim. Aslında hepsinin kendine has çok ilginç, olağan dışı ve üzeri özellikleri var; biz sıradan insanlar daldığımız, içerisinde debelenip durduğumuz ömür ve zaman nehiri içerisinde ne kadar az şeyin ayırdına vararak, yaşıyoruz; yaşadığımızı sanıyoruz...

 

Gülçin ERŞEN – 22 Haziran 2014 / Güllük

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zaten veteriner hekim demeyi bile becerememişsiniz. Daha ne anlatabilirim ki? Önce adımızı doğru düzgün öğrenin de sıra gelsin eleştirmeye...

Caner Övet 
 26.06.2014 12:28
 

Bahsettiğiniz ürünler hayvan sağlığı için kullanılan medikal ürünlerdir. Ülkemizde veteriner eczacılık ve eczanelerin olmadığını da hatırlatmak isterim. Zira polikliniklerde de ilaç bulundurulmakta. Ben veteriner hekimim, mevzuatımı ve etiğimi bana öğretmek istiyorsanız buyrun fakülteye, beş yıllık eğitime ve 2 yıllık mevzuat eğitimine. Sonra işimi öğretirsiniz bana bayan çok bilmiş.

Caner Övet 
 26.06.2014 12:26
Cevap :
Caner Övet, siz bana "çok bilmiş" falan demişsiniz ya, ben de sizi "egosu şişkin, çok kompleksli ve saygısız" bulduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. (Benle ilgili kişisel bir sorununuz olamayacağına göre ruhsal bir rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığı işin uzmanına kalmış.) Yalnızca,şimdi bu yanıtta VETERİNER HEKİM arkadaşımın da sıkça "Abla dükkandayım, abla bizim dükkandaki kedi kumları silika..." şeklinde konuştuğunu belirtmem, diğer okuyucuların bilgisi içindir. Adam olana laf anlatmak zor olmaz. Yani, veteriner hekimin kendisi "klinik" için böyle demişse, ben ne yapayım? Dükkan sözü daha sevimli. Ayrıca, hayvanlar için kullanılan ilaçların çoğu zaten bildiğimiz eczanelerde satılmıyor mu?   01.07.2014 14:57
 

Güzel bir yazı ancak bir hekim olarak başlıktaki "Dükkan" ibaresini hiç hoş bulmadım. Bizler esnaf değil, hekimiz. Bizim dükkanımız yoktur ve olamaz da. Kliniğimiz vardır. İnsan hekimlerindeki duyarlılığı bize de göstermenizi temenni ederim. Siz hiç polikliniğe dükkan dendiğini gördünüz mü? :))

Caner Övet 
 22.06.2014 17:54
Cevap :
Peki siz hiç poliklinik'te ilaç, damlalık, koruyucu maske falan satıldığını gördünüz mü? Yazıdaki arkadaşımın veteriner hekim olduğunu belirttikten sonra, dükkan yazmakta hiçbir sakınca görmedim (Sizin eleştirinizi yazıyı yazmadan hesaba katarak). Çünkü, orada evcil hayvanlar için gerekebilecek ilaç dahil pek çok malzeme (kum, mama, tasma vs.) satılıyor.   25.06.2014 3:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 850
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster