Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '13

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
1103
 

Veteriner Hekim kimdir?

Veteriner Hekim kimdir?
 

Bilinen en eski çağlardan beri hayvanlar, insan hayatının içinde bulunmuş; gerek insan beslenmesi, gerek güvenlik, gerekse fiziksel güç gibi birçok amaç için hizmet etmişlerdir. Bu nedenle en az insan sağlığı kadar hayvan sağlığı da önem taşıyagelmiştir. Veteriner hekim olmak isteyen bireylerin taviz vermeyecekleri bir disiplin ve özveriye sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü hekimlik yalnızca bir meslekten ibaret olmayıp bir yaşam biçimidir.

Bugün bilinen verilerle, Antik Çağlarda (özellikle Antik Yunan) beşeri hekim – veteriner hekim ayrımı olmaksızın yalnızca “hekim” mevcuttu. Bir hekim insan hastasını muayene ve tedavi ettikten sonra yine aynı evdeki hayvanların da sağlık hizmetini verebiliyordu.

Daha sonraki süreçten günümüzde kadar devam eden zamanda ise beşeri hekim ve veteriner hekim noktasında ayrılma olmuştur.

Bu ayrımla birlikte hayvan hastalıkları hakkında elde edilen bilgiler ve tetkikler gelişmiş, zamanla “Halk Sağlığı ve Veteriner Hekimlik” anlayışı gelişmiş, güçlenmiştir.

Günümüzde veteriner hekimin başlıca ana görevleri arasında şunlar yer almaktadır:

1. Hayvan sağlığı ve refahının sağlanması.

2. Halk sağlığı ve zoonoz hastalıklarla mücadele.

3. Hayvan yetiştiriciliği.

4. Hayvansal gıdaların üretimi ve kontrolü.

5. Toplumun bilinçlendirilmesi.

Bu beş madde yalnızca kabataslak olarak bir veteriner hekimin temel sorumluluk alabileceği hatta alması gereken kuralları tanımlamaktadır.

Günümüzde 5996 Sayılı VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU ve Hayvan Sağlık Zabıtası Yönetmeliği ile mesleğimizin önem ve sorumlulukları açıkça ortaya konulmuştur. Bundan dolayı bizler, büyük bir sorumluluk ve disiplin altında çalışmaktayız. Bu görevimizi mesleğimizi yüceltmek, hayvan sağlığı ve refahını sağlamak, insan sağlığına hizmet etmek ve hekimliğin temel taşlarını atan büyük hekimlerin çizdiği yolda ilerlemek adına yapmaktayız.

“Veteriner hekim” sıfatının yalnızca serbest klinik yöneten bir meslek erbabı olmadığının anlaşılması için öncelikle biz veteriner hekimlerin, sonrasında ise vatandaşların, ilgili mevzuatı ve meslek etiğini oldukça iyi bir şekilde bilmesi gerekmektedir.

Saygılarımla.

Caner ÖVET

Veteriner Hekim 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5200
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster