Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
2657
 

Vicdan

Vicdan
 

Her zaman olduğu gibi vicdanın sözlükteki anlamı ile başlamak istiyorum yazıma. Vicdan; “Bulma, bir şeyi bir halde görme; kalple hissetme, duygu; kendinden geçme, dalma; iyiyi kötüden ayıran ve seçen bir yapıya sahip olan kalpteki gizli ve görünmeyen his.” Vicdan! ! !

İyiyi kötüden ayıran; Vicdan sorgulaması nerede başlıyor insanda biliyor musunuz hep iyi olmasını düşündüğünüz, kendinizden fazla sevdiğiniz, kendinizden üstün tuttuğunuz ve hayatınızı karşınızdakinin mutluluğu üzerine odakladığınız durumlarda, hiç hak etmediğiniz davranış ve sözlerle karşılaştığınız zaman. İyiliğinize karşılık kötülük gördüğünüz zaman. Evet iyilikler karşılık beklenmeden yapılır. Hele sevgi söz konusu ise, sevginin en büyük besini saygı ve özveridir. Siz de bir karşılık beklemiyorsunuzdur zaten. En azından hakaretle defedilmeyi de beklemiyorsunuzdur.

Vican, eğer varsa ne kötü bir şeydir aslında kötülük yapanlar için. İyi insanlara diyecek birşeyim yok, eğer bir insan gece kafasını yastığa koyduğunda vicdanı rahat ise uykusu da rahattır. Vicdanı olmayan vahşiler için de uyku rahattır. Ya vicdanı olup da, vahşi olanlar? Tek teselliniz karşınızdakinin vicdanı olup da vahşi biri olduğunu düşümenizdir. Belki o zaman dersiniz, "Belki o zaman benim çektiğim ızdırabı birazcık anlayabilir!!!!"

Vicdan ne garip bir şeydir. Tanık yokluğunda kendi kendimizin tanığı olup kendi kendimizi eleştirmemize neden olur. Eğer herkesin haberi olmayıp da kendi haberimiz olan bir kabahat işlemişsek ele verir kendimizi vicdanımız. Çektiği azapla, ruh huzursuzluğu ile ve daha pek çok kıvranmalarla. Neyi ne için yaptığımızı da en çok kendimiz biliriz ve eğer varsa vicdan muhasebemizi de en iyi kendimiz yaparız.

Epikuros der ki kötülükler hiç bir yerde saklanmaz, çünkü ne kadar saklansalar vicdan kendi kendini buldurtur onlara. Hep şunu düşünürüm Hitler kendi kendini savaş esiri olmaktan o kadar çok korktuğu için mi öldürdü? Acaba içinde bir nebze olsun çektiği vicdan azabından dolayı kendi kendisini cezalandırmak yokmuydu?

Kendi adıma söyleyeyim yerden göğe kadar haklı olduğum konularda bile, "Karşımdakinin bu kadar üstüne gitmelimiydim? " düşüncesidir beni böyle sabahın 05:00 inde bloğa yazmaya zorlayan. %100 haklı olduğumu düşündüğüm konuda bile karşı tarafa hiç söz hakkı tanımadan çemkirmemdir bana vicdan azabı hissettiren.

İnsan, her konuda %100 haklı olduğunu düşünerek hareket eder. Bir katilin cinayet işlemesinde bile kendince haklı bir sebebi vardır ve kendine göre bir fayda doğmuştur. Buna rağmen her ne olur ise olsun, vicdan taşıyan bir insan kendi cezasını kendi verecektir, kendine eninde sonunda. Arılar bile düşmanlarını sokarken kendi sonlarını da hazırlarlar iğnelerini düşmanlarının üzerinde bırakırken.

Aslıda bu %100 haklılık duygusudur insanları vicdansız kılan. Vicadansızlık içinde karşındakini ruhsal, duygusal ve fiziksel olarak kulanmayı barındırır, vicdansızlık içinde yalanı barındırır, vicdansızlık içinde nanakörlüğü barındırır, vicdansızlık içinde hakareti ve saygısızlığı barındırır, vicdansızlık sevgi yoksunu ve içinde kendi adaletini kurmamış insanların işidir.

"Felsefeye göre, iç huzuru veya iç sıkıntısı vererek kişiyi uyaran vicdan bir kavram değil, kişinin bir yeteneğidir. Felsefede metafizik anlayış, bu yeteneğin doğuştan var olduğunu ileri sürer, diyalektik anlayış ise insanın içinde bulunduğu toplumsal koşullarla belirlenmiş görgü ve bilgisinin sonucunda oluştuğunu ileri sürer. Neo-spiritüalist görüşe göre ise, ruhun ancak belirli bir gelişim aşamasında (hayvanlık ara aşamasından sonraki insanlık aşamasında) açığa çıkan, ruhun gelişimi oranında derece derece gelişen bir yeteneğidir. "Diye tanımlanıyor Vikipedi de vicdan.

Sonuçta Allah kimseyi bu yetenekten yoksun insanlarla karşılaştırmasın zira hayatınız cehennme kolaylıkla dönüşebilme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. İçimizdeki hesaplaşmaları daima doğru ve adil yapmamız dileği ile.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanını vicdanı yoksa insan insanlıktan çıkmış demektir.Ona insan diyebilirmiyiz. Bence diyemeyiz..sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 05.07.2007 20:02
Cevap :
Vicdansız da olsalar insan yine insandır.Saygılar bizden.  05.07.2007 21:44
 

İnsanın en önemli ve olmazsa olmaz diyebileceğimiz meziyeti,ondan mahrum olanlardan her türlü kötülüğü bekleyebiliriz.Sevgiler

sessiz-çığlık 
 27.06.2007 20:24
Cevap :
Çok haklısınız, bilmem farkındamısıız ondan yoksun olabilecek insanlar türer oldu çevremizde.Sevgiler bizden.  27.06.2007 23:48
 

Tebrik ederim.

Ayrıntıda gezinmek 
 27.06.2007 14:57
Cevap :
Rica ederim beğendiyseniz ne mutlu bana sevgiyle kalın  27.06.2007 15:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1846
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster