Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
589
 

Vicdanda bekçi bulunmaz,her an denetlenmeli

Vicdanda bekçi bulunmaz,her an denetlenmeli
 

Görsel alıntı


Vicdan en iyi ahlak hocasıdır.

İnsan ruhunun en mümtaz hususiyeti ve en ileri bilgi kaynağı vicdandır. 

Vicdan iyiyi kötüden ayırabilen, iyilik etmekten lezzet alan ve kötülükten elem duyan manevî his.       

Hissin akıl karşısındaki durumu ne ise, aklın vicdan karşısındaki durumu da odur. 

Vicdan yanlış ile doğrunun ne olduğunu bildiren duygu.

Ruhsal bilgiye göre vicdan ruhun öz malı olan bir yetenektir, kudrettir ve tekâmül oranında gelişir. Vicdanakıl ve beş duyu hepsi de insana bir şeyler takdim ederler, ayrı ayrı hakikatlere kapı açarlar.

Ama üstünlük daima vicdandadır, onu akıl takip eder, beş duyu ise en sonda gelir.

Vicdan bir şeye“evet” dedi mi, onu ne akıl yalanlayabilir, ne de duyu organları. İnsan birçok hakikati vicdanen bilir.

Gerçek akıl bir hakikati buldu mu, onun duyu organlarına ters düşmesi hiçbir mana ifade etmez. Bunun en güzel örneği, dünyanın döndüğünü aklın emretmesine karşılık hissin reddetmesidir.

Neticede, akıl galip gelmiş, hüküm ona göre verilmiştir. Vicdana ters düşen bir akılla amel edilmez.Bir hakikati vicdanen biliyorsak, onun olmadığına dair getirilen bütün aklî deliller lafebeliğinden öteye gitmez. 

Meselâ, yaptığımız bir haksızlık için vicdan azabı duyuyorsak, aklımızın ileri süreceği hiçbir özür, derdimize deva olmaz.  

Görme, işitmeden ne kadar farklı ise, vicdanen bilme de aklen kavramadan o kadar ayrıdır.  

Vicdan kıyas, mantık, fikir yürütme varsayımları yapmaz. O, bütün bunlara muhtaç olmaksızın hakikatleri doğrudan bilir  

Maviyi yeşilden gözümüzle ayırt ettiğimiz halde, şefkatin sevgiden, korkunun endişeden farkını vicdanen biliriz.

İnsan, gözüne inanmayabilir, “Acaba yanlış mı gördüm” diye gözlerini ovuşturup yeniden bakabilir. Keza, aklına da inanmayabilir; “Yanlış mı anladım” diye yeniden okuyabilir. Ama vicdanı hususunda, onun bildirdikleri hakkında böyle bir tereddüde mahal yoktur.    

İnsan hayatta olduğunu, ilmi, iradesi olduğunu, görmeye, işitmeye sahip olduğunu hep vicdanen bilir. Vicdanın bilişi, ilimden, hissetmeden öte, bizzat yaşamaya dayanır. 

Vicdan iyi ile kötü arasında, yapmayı ya da yapmamayı öğütleyerek, uyararak, suçlayarak, kınayarak, yargılayarak onaylayarak kendine özgü bir biçimde yaşam ve eylemlerimize etki eder.

İnsan kendi varlığı gibi, kendi sıfatlarını da yine vicdanen bilir. Hayatta olduğunu, ilmi, iradesi bulunduğunu, görmeye işitmeye sahip olduğunu hep vicdanen bilir.

Bütün bunlara rağmen insanlar zaman, zaman vicdanlarını denetlemeli. Vicdan üzerindeki tozlar, lekeler ve kirler temizlenmeli.  

Evet, vicdan hür olmalı bekçiyle korunmamalı. İnsan içindeki bu cevher şeytani yola sapabilir,  hürriyetin çizgilerini aşabilir. Vicdan dünya malına, menfaatine, maddiyatına meyil edebilir.Bilindiği gibi her hürriyetin biri sınırı vardır.  

Denetlenmezse gider bir namerde kul köle olur. Güzel ahlak ve temiz ruh daima vicdanın onaylı sesini beklerler.

Her an vicdanımızla istişare etmeliyiz. Vicdanın azap çekmesine, rahatsızlığına, huzursuzluğuna mani olmalıyız. 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel anlatılmış eline sağlık...Ben yalnız güvenilirlik konusunu takıyorum...Kişiye bağlı, sonuçta bu bir duygu kişi vicdanının emrini yerine getirmeyebilir.

Kerim Korkut 
 23.03.2017 14:57
Cevap :
Kıymetli Korkut; Sizin vicdanınıza bağlı, her zaman onu denetleyen biri olduğunuzu biliyorum.Ara sıra şeytani düşünceler engel olsa da siz hep rahmani düşünürsünüz.İyi biliyorum ki siz en az hata, en az günah ve en az yanlış yaparak yaşayan bir insansınız. Sahi siz kimi bekliyordunuz o gün İstanbul'da yağmur yağmamış edindiğim istihbarat bilgileri doğru. :)))) Vicdanınızı her an kontrol altına alınız.Vicdanda yolunu şaşırabilir, gider bir kötülüğe, maddiyata, mala kul köle olabilir. Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   23.03.2017 17:26
 

sevgili Mehmet vicdanla ilgili manifesto niteliğinde çok nitelikli bir yazı okudum, tebrikler, vicdan insanın en üst mahkemesidir diye düşünüyorum, teşekkür ederim emeğine, dimağına sağlık, selam ve saygılar sunuyorum.

Nizamettin BİBER 
 18.03.2017 10:46
Cevap :
Kıymetli Nizamettin Biber; Siz vicdan insanın en üst mahkemesidir dediniz.Bizim yüreğimizdeki arzuyu dile getirdiniz.Ne çare ki vicdan başı boş kalmış, dünya menfaatine kul köle olmuş. Kirlenmiş, paslanmış, çıkmaz lekelerle kaplanmış.Ülkemizin ve toplumumuzun geri kalmışlığı da bundandır.Saygılar sunuyorum. Sağlıkla, mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   19.03.2017 21:27
 

Merhaba sayın Burakgazi, Benim tespitime göre vicdan kapısının anahtarı paradır. Parası olmayanın vicdan kapısı genel olarak sonuna kadar açıktır. Ancak para veya başka çıkar devreye girince bazılarında kapılar açılmamacasına kilitleniyor. Sonrada sizin hak, hukuk ahlak haykırmalarınız onlara şarkı gibi geliyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 17.03.2017 12:17
Cevap :
Kıymetli İzmirli ; Haklısınız, demekki vicdan dünya malına, dünya menfaatine ve maddiyatına kul köle olmuş.Bu da vicdanı denetlememekten ileri geldi.Yorumunu yüreğimdeki yorumdur. Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.  19.03.2017 21:24
 

Değerli dostum, sevgili yazarım Burakgazi, hukukçu kimliğinizin, hakka/ hukuka ve ahlaki kurallara saygınlığızın, kimliğinizde oluşturduğu güçle, yansıttığınız bu güzel yazıdan yine büyük bir haz aldık. Varlığınız ve sağlığınız daim olsun. Yazınızın özünden, bireysel vicdanın ve kamu vicdanının, erdemlere, doğruya ve güzelliklere zarar vermemesi gerektiğini ve bu resmi seyretmenin hoşluğunun, insan gönlünü mutlu ettiğini anlıyoruz. Ancak, bireysel ilişkilerde ve toplumsal gelişmelerde yaşanan hakkaniyetsizliğin, insanımızın mutsuzluğuna vesile olduğunu yadsımak mümkün değildir. Bugün, Kanal D sabah haberlerinde, vatandaşın özgür düşünce ışığında, yanlışlar karşısında haykırması gerektiğine ilişkin bir anons aldım. Yansıtılan bu özgürlük parolası ışığında, referandum kampanyası sırasında, diğerinin sesini duyurmasına engel olan gayretleri kınadığımı, bu tür engellemelerin vicdansızlığın ürünü olduğunu buradan haykırmak isterim. Bilvesile saygılar ve selamlar sunuyorum. Refik

Refik Başdere 
 17.03.2017 9:08
Cevap :
Kıymetli Refik Başdere; Eskiden devicdan kirleniyordu, lakin bu kadar lekelenmiyordu.Vicdanlar öyle lekelenmiş ki temizlenmesi mümkün değil.İnsan kendi vicdanının bekçisi olmalı, onu her an denetlemeli.Bizim zamanımızda hak ile hukukun icra görevini yapanların vicdanları bazen tozlanırdı lakin çabukca o tozları alırlardı ve kararlarında belirtirlerdi.Şimdilerde vicdanla karar vermek için deryada kum tanesini aramak gibi.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.  19.03.2017 21:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 573
Toplam yorum
: 6794
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1610
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster