Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
822
 

VIP camide VIP İbadet!

VIP camide VIP İbadet!
 

VIP İbadet için VIP Cami


İslam ''tevazu'' dinidir diye öğretildik, öyle inandık. ''Şaşaa, görkem İslam dinine yakışmaz'' diye düşündük.

Camilerde, 'Komşusu aç yatarken, tok uyuyan bizden değildir' denilerek , ekmek , hürriyet, adalet, eşitlik, kardeşlik, üleşmek ve bölüşmek kavramlarının , İslam dininin temeli olduğu ''vaaz'' edildi.

''İslam tevazu dinidir" derken, ''İslami'' sıfatı öyle kavramların başına eklendi ki; İslami sermaye, İslami defile, İslami otel, İslami tur , İslami bürokratlar ve de ''İslami Sosyete'' gibi akıllara ziyan yeni kavramlar oluştu.

Müslümanlık bu kadar mütevaziliği savunurken, ''İslami Sosyete'' ye mensup insanlar , israfın tavan yaptığı şaşaalı iftarlarda, Burj El Arab otelinde, sosyetik umre turlarında, Rolex marka saatler kollarında iken ya da lüks bir restorana binlerce ytl hesap ödeyerek , ya da deluxe otellerin kral dairelerinde har vurup harman savururak yaşamaya başladılar. Veya daha önceden de yaşıyorlardı da başları örtülü, tesettürlü değillerdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara’da 15 milyon dolarlık yatırımla, 5 bin kişilik "VIP'' cami yaptıracakmış.

Artık İslamın yeni bir kavramı daha var; ''İslami VIP''.

Diyanet'in "VIP" cami projesi ile ibadet artık "VIP" olarak yapılabilecek.

Bu çok önemli İslami kişiler için, önemsiz İslami kişilerin ödediği vergilerle, ''Laik devletin, dini kuruluşu!!!!'' tarafından yaptırılacak olan bu VIP camide kimler ibadet edecek? Komşusu aç yatarken, tok uyuyanlar mı? Garibanlar için zaten binlerce cami mevcut. Habire pıtrak gibi nerdeyse her gün her köşe başında bir cami yapılıyor.

Haydi aç yatanlar ''gariban camisine''... tok uyuyanlar ''VIP camiye''. İslami sosyetikler de Bodrum’da delüks otellerin kral suitlerine.

Ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası der ki;

''Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde din hürriyeti tanınmış ve güvence altına alınmıştır ''.

''Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıştır''.

Laik bir devlette; devletin dini olur mu?

Din ile iç içe olan bir devlet laik olur mu?

İslam dini, insanları ''sosyete'' , ''VIP'' diye ayırır mı?

Müslümanlık ise söz konusu olan…''sözde değil, özde Müslümanlıktır'' benim dinden anladığım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte sizin özde Müslümanlık dediğiniz şeyin Hazreti Peygamber yorumu : " Bırak dünya onların olsun, bize ahiret yeter "..Saygılar..

mustafa semih arıcı 
 07.10.2013 22:19
 

1900 lerin ilk yarısına kadar sosyete denilenlerin en yağlı kaymaklı tabalası, kendilerini diğer alt sosyetelerden ayırmak için kendilerine salon sosyetesi demişler. Sonraları bu kesimin soyu biraz tükenmiş. Daha alt (marabalar, ortalama insanlar) bunlara jet sosyete demiş. Niye mi? Jetler ilk sivilleştiğinde çok parası olup binebilen kesim, bunu diğerlerine anlatmak için, jette geçen anıların anlatırmış. Zenginliğin ve çarçur edebilirliklerini göstergesi olmuş bizim jetler. İşte jet sosyeteden sonra füze sosyetenin oluşmasını beklerken.... birden her bi taraftan islam sosyetesi lafları yükselir oldu? O da neki?

Murat SEVGİ 
 16.08.2008 17:59
Cevap :
Ben de bilmiyorum:))) İslami sosyete ne ki? Sosyetenin İslamiliği, İslamiliğin sosyetesi...daha neler göreceğiz bakalım. Ama bunların jet sosyeteden hızlı oldukalrı kesin...sevgiler  17.08.2008 12:41
 

Acıdır ama gerçektir. Ülkemizde son yıllarda islamın siyasallaşmasıyla birlikte ayrışmalar da ortaya çıkmaya başladı. Bu ayrışma öncelikle türbanla başladı, sonrasında ise bürokrat atamalarıyla devam etti.Bürorat atamalarında en önemli krıter "eşinizin türbanlı olup olmadığının tespiti" geldi. Kamu ihalelerinde yandaş olmak, onlara göre inaçlı olmak krıterdi. Oysa yüce dinimiz inaçlar Kul ile allah arasında kabul etmiş, kimin en müslüman kimin az müslüman olduğuna ise tanrı karar verecektir. Ancak siyasallaşan islam da kendi toplumunu yaratmaya başlamış, yeni islam zenginleri, yeni islam burokratları ve yeni islam müteahitleri yaratıldı. Bunun en büyük vebalide bu duruma göz yumanlarındır. Saygı ve sevgiyle kalın.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 16.08.2008 16:55
Cevap :
İslam siyasallaştı, ordu siyasallaştı, yargı siyasallaştı...Siyasi olmayan ne kaldı bu memleketde? her yanımız siyaset...ah bir de anlasak şu siyasetin ne olduğunu:) teşekkür ederim Osman Bey, sevgiler  17.08.2008 12:43
 

Hay ağzınıza sağlık. Camiyi toplama yeri olarak öğretmişlerdi, VİP de ayırma yeri olur. Bir de orada ayrılalım, bölüne bölüne ne hallere düştük. Sevgi ile kalın. Ünal Şöhret Dirlik

Ünal Şöhret Dirlik 
 16.08.2008 9:25
Cevap :
Sn.DİRLİK, Nedir bu insanlardaki VIP komplexi? yıllardır kendini halktan soyutluyan, halka içiçe yaşamayı zul sayan bu mentalite değil midir devlet ile halkın arasını açan...kendilerini aşamayan insanların yönettiği ülke haline geldik...her konuda ayrıştırdılar, ayrıştık...teşekürler değerli yorumunuz için, sevgilerimle  16.08.2008 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2320
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster