Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '20

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
143
 

Virüs mutasyon mu geçiriyor?

Bilindiği üzere Corona virüsün yaptığı hastalık başlangıçta çok şiddetli ve dramatik idi. Bu süre kabaca aralık ve mart aylarını kapsıyordu. Şimdi ise, nisandan bu yana, sanki şiddetini azaltmış gibi görünüyor. TV’lerde ve medyada o vahim hasta hallerini Allah’a şükür ki artık görmüyoruz. Ayrıca medyadan takip ettiğim kadarıyla yoğun bakımda yatan ve entübe olan hasta sayısı da giderek azalıyor.

Bütün bunları ben söylemiyorum. Bilim kurulu üyesi doktorlardan bazıları da söylüyor. Açıkçası bunun anlamı virüsün mutasyona uğramakta olduğu ve hastalık yapma şiddetinin (virülans) azaldığıdır. Amerika’dan gelen haberler de bu yönde. Buna bizden bir örnek, medyadan aklımda kalan, bir hapishanedeki korona testi pozitif çıkan 44 mahkumdan 41’nin hiçbir hastalık belirtisi göstermemesidir. Bunlar karantinaya alınmışlar. Geriye kalan 3 mahkum ise hastanede tedavi altına alınmış. 

Ama bu tehlikenin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Böyle bir izlenim varsa da bunun henüz kesin olarak saptandığı söylenemez. Daha çok veriye ihtiyaç var. Son olarak şunu tekrar belirteyim ki ben bu bilgileri medyadan takip ederek sizin için özetlemiş bulunuyorum. Belki siz de duymuşsunuzdur.

Bunun bir anlamı da şudur: Virüsle ne kadar geç karşılaşsak o kadar avantajlı oluruz!

Bu arada ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları da olanca hızıyla devam ediyor. 

Onun için korunma tedbirlerine sıkısıkıya uymaya devam edelim...

Şen ve esen kalınız. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 526
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster