Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
27
 

Vitaminler

Vitaminler yaşam için gerekli olan maddelerdir. “Vita” hayat demektir.

Bugün için bilinen 13 adet vitamin bulunmaktadır.

Ana vitaminler A, B, C, D, K ve E’dir.

B vitaminleri: Tiamin, ribofalvin, niasin, piridoksin, kobalamin, B12 ve Folik asittir. Bu vitaminler besinlerden enerji elde etmeye yarar. Folik asit, doğumsal özellikle beyin ve omurilik defektlerini önler. Gebelikte önemlidir. Gebe kalmayı planlayanlara üç ay önceden verilmeye başlanır.

B12 vitamini et, balık, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda vardır. Kan yapımına, sinir sisteminin işleyişine katkıda bulunur.

C vitamini başlıca yeşil sebze ve asitli meyvelerde bulunur. Tatlı kırmızıbiber ve maydanozda yüksek oranda bulunur. Hücreleri serbest radikallerden koruyucu özelliği vardır, yani antioksidandır. Dişeti ve mukozaların sağlamlığını sağlar. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunur.

A vitamini başlıca et, karaciğer ve mandıra ürünlerinde bulunur. Doku ve hücrelerin büyüme ve gelişmesi için gereklidir. Özellikle göz sağlığı için gereklidir.

D vitamini besinlerle alınabildiği gibi, başlıca kaynağı güneş ışığıdır. Bu sayede deri altında sentezlenir. Kemik ve dişlerimizin yapısına girer.

E vitamini fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlarda bulunur. Deri ve mukozaların sağlamlığını sağlar. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. Antioksidandır. Kanserden koruyucu etkisi vardır.

K vitamini başlıca yeşil yapraklı sebzelerde bulunur, vücutta bağırsaklarda sentezlenir ve pıhtılaşmada görev alır.

Vitaminler hakkında bilmemiz gerekenler: Normalde vitaminler doğal yollardan, taze meyve sebzelerle alınmalıdır. Tıbben gerekli görülmedikçe yani doktora danışmadan vitamin hapları kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bunların bir kısmı ( A, D, E ve K vitamini ) vücutta depolanmaktadır ve fazlası toksiktir. Örnek vermek gerekirse; A vitamini fazlalığı bulantı, kusma ve karaciğer bozukluğu; gelişigüzel alınan D vitamini fazlası halsizlik, kalp ritim bozukluğu ve bilinç bulanıklığı gibi yan etkilere neden olur.

Şu hallerde vitamin takviyesi yapılır: Yaşlılık, hastalık halleri, osteoporoz (kemik erimesi), gebelik, emzirme, vejetaryenlik, bazı ilaç kullanımları, barsak emilim bozukluğu durumları…

Şen ve esen kalınız. 

Dr. Atanur Yıldız

17 Eyl. 19

Kocaeli

 

Yorum Dükkanı, Filiz Alev bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 547
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster