Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '08

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
3113
 

Viyana Filarmoni Orkestrası'nın Yeni Yıl Konseri bu yıl TRT-2'de!

Viyana Filarmoni Orkestrası'nın Yeni Yıl Konseri bu yıl TRT-2'de!
 

Meraklılarının dört gözle beklediği; Viyana Filarmoni Orkestrası'nın 'Yeni Yıl Konseri' bu yıl TRT'de yayınlanacak.

Radyo-3 (TRT-3)'te, Vefa Çiftçioğlu'nun hazırlayıp Haluk Erten'le birlikte sunduğu 'Müzikli Söyleşiler'de, 'Yeni Yıl Konseri'nin TRT-2 Televizyonu'ndan yayınlanacağı belirtildi. Bu konserler, anımsanacağı üzere, önceki yıllarda NTV'den yayınlanmaktaydı.

Vefa Çiftçioğlu'nun programında belirttiğine göre, Viyana Filarmoni Orkestrası'nı bu yıl, ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim yönetecek.

Bilinen bir gerçek ve gelenek te, orkestranın programını ağırlıklı olarak Strauss ailesinden seçtiğidir.

Viyana Filarmoni, ilginç ve farklı enstrumanlarıyla da ilgi çeken bir orkestradır. Konserlerini 'Müzik Dostları Derneği Salonu'nda (sanıyorum diğer adı da 'Altın Salon') vermekteler.

Viyana Filarmoni'nin konseri 01 Ocak 2009 saat 12.00'de başlayacak. TRT-2 Televizyonu'nda izleyenlere, yine Vefa Çiftçioğlu ve Ahmet Makal stüdyodan yardımcı olacaklar.

Meraklılarının da bildiği üzere, giden yılı uğurlama konserleri de verilmekte, her yıl sonu. Berlin Filarmoni Orkestrası, yine NTV'den yayınlanan konserlerle bitmekte olan yıla veda eden bir konser sunmaktaydılar. Müzikli Söyleşiler'de sunucu Haluk Erten'e bu konserin durumunu sordum; hem Çiftçioğlu'na hem de kendisine bir bilgi ulaşmadığını belirttiler.

NTV programlarında da göremedim, ama büyük olasılıkla, yine dünyanın en önemli orkestralarından, Berlin Filarmoni Orkestrası'nın 2008'e Veda Konseri bir şekilde müzikseverlere ulaşacak.

Not: 1842 yılında, besteci Carl Otto Nikolai tarafından kurulan Viyana Filarmoni Orkestrası, dünyanın en iyi orkestralarından birisi olarak kabul edilmektedir. Genellikle sıralamada 1. olarak yer almaktadır. Orkestranın kadın üye konusundaki tutuculuğu da dikkat çeken özelliklerinden biridir.


Viyana Filarmoni Orkestrası Yeniyıl Konseri programı: http://www.wienerphilharmoniker.at/index.php?set_language=de&cccpage=concerts_detail&set_z_concerts=648


Foto: http://www.wienerphilharmoniker.at/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Televizyonlardaki içi boş programları izlemektense saat 12.00'da TRT2 ekranının başında olacağım. Bu yazınız vesilesi ile ailenizin ve sizin yeni yılınızı kutlamak isterim. Saygı, sevgi ve selamlarımla...

Özlem Akaydın 
 27.12.2008 14:05
Cevap :
Merhaba. Bir seçenek daha çıktı ama sanıyorum kararınızı etkilemez. Çünkü NTV'de aynı gün ve saatte Borusan ve Gürer Aykal'la müzikseverlerin karşısında olacak. Aslında güzel bir program onlarınki de ama çakışması kötü oldu. Biz de ailece sizin yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Sevgiler, saygılar öğrtetmenim. H.H.Dulun  27.12.2008 14:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1061
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster