Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '16

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
126
 

Vizesiz Avrupa. Olursa Ekim'e kadar, olmazsa "herkes kendi yoluna..."

Vizesiz Avrupa. Olursa Ekim'e kadar, olmazsa "herkes kendi yoluna..."
 

Avrupa birliği Türklere uygulanan vizenin kaldırılması prosedürünü Ekim ayına kadar uzattı...

            Geçen sene itibarı ile Avrupa'ya seyahat eden Türklerin sayısı 1,5 Milyon kişiyi geçmiyor. Aynı kişilerin birkaç defa seyahat etmeleri, iş veya akraba ziyaretleri ile Avrupa'ya seyahat edenlerin toplam rakamı 8 milyonu bulmaktadır. 

            Vizeler kalkarsa nasıl bir Turizm trafiği gerçekleşir?

            Öncelikle belirtmeliyiz ki; Vizelerin kalkması demek Avrupa ülkelerinin her gelen Türk vatandaşını sınırdan içeri alacakları anlamına gelmiyor. Schengen ülkeleri bu haklarını, halen vizesi olanlara dahi uygulayabiliyorlar. Örneğin, vizeyi ilk gidilen ülkeden almadıysanız Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika vs gibi ülkeler sizi sınırlarından geri çevirebiliyorlar. Kısaca, vizeler kalksa bile sınır polisi "Türkler bu tarafa"muamelesi yapabilecektir. Pasaportunda daha önceden alınmış Schengen vizesi olanlar bu muameleden daha çabuk kurtulabileceklerdir.

            Ne kadar "yeni Türk turist" Avrupa'ya akın edecektir.?

            Aslına bakarsak, Schengen ülkeleri, kendi ülkelerindeki krizi aşabilmek amacı ile son 2 senedir Türklere uygulanan vize prosedürlerini hafifletti. Vize alma kapasitesine sahip hemen herkes vize alabildiği için, korkulduğu gibi kapılarda yığılmalar olup Türkiye'nin dörtte biri boşalacaktır diyenlere inanmamak gerekiyor. Ancak tahminlerimize göre, gerçek yolcu yani Turist sayımızda ilk yıl 400-500.000 kişilik bir artış, daha sonraki yıllarda kademeli olarak 2, 3 milyon kişi artış olacaktır.

            Esas yığılma, ilk 1 yıl içerisinde Avrupa'daki akrabaları ziyaret etmek isteyenler tarafından gerçekleşecektir. Bu sayının da yaklaşık 2 milyon kişiyi bulacağı tahmin ediliyor.

            Türk Turistler, Vizesiz dönemde ilk önce nerelere giderler.?

            İlk etapta bu akımdan, Otobüsle kolayca ve ucuza seyahat edilebilen komşularımız Yunanistan ve Balkan ülkeleri nasiplerini alacaklardır. Sıralama İtalya, Fransa, Orta Avrupa, Benelüks ülkeleri olarak devam edecektir.

             Dile getirildiği üzere; Vizesiz Avrupa, Olursa Ekim'e kadar, olmazsa "Herkes Kendi Yoluna..."

Saygılarımızla

Cem Polatoğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba, ocelikle sizden ricam su vize isini iyice bir aciklayin. Ulkede yasarken tam dort pasaportu vize pullarindan doldurmustum. Hic birinde zorluk olmamisti kaldiki ingiltere haric hic birine gitmedim. Ticaret odasi ve/veya sanayi odasi bu islemleri adimiza hallederdi. Simdi daha degisik mi? Niye bu kadar buyutuluyor? Sinir polisi yetkileri her ulkeye gore degisik olamakla birlikte gene istedigini almamakta yasa cercevesinde mumkun.Yani hala gorunmez vize mumkun.

Newyorker 
 12.05.2016 21:48
Cevap :
bu konudaki yazımı bulursanız size yardımcı olur. başlık; uzun vadeli schengen vizesi almanın yolları   13.05.2016 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 172
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4225
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster