Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1352
 

Vizonzede Tuğba!

Vizonzede Tuğba!
 

Dünya güzeli bir kız, haftalardır imamevinde yatıyor. 15 adımlık bir avluda volta atıyormuş. Her gün, 15 sayfa yazı yazıyormuş. Umarım, kalıcı bir eser çıkar ortaya. Kitaplaşıp piyasaya çıkarsa, paraya kıyıp alırım bir tane.

Ne yapmış Tuğba Özay? Özel ilişkisindeki problemi; amca, dayı, abi, baba dediği insanlarla çözmeye çalışmış. Kanun maddesine göre, "azmettirici" olarak yargılanıyor. Deli gibi çalışıyor, ekmeğini kazanmak ve ayakları üzerinde durabilmek istiyor. İşi gereği çıplak poz da veriyor, tesettür defilesine de katılıyor. Otuzuna bile girmemiş. Hala anasının kuzusu... Dışarı çıktığında, etrafına başka gözle bakacaktır.

Derdi olan, neden resmi yollara başvurmaz? Mahkemenin duvarı soğuktur çünkü! Olay ortaya çıkmasa ne olacaktı? Tuğba; dayısıyla, babasıyla işi bitirse ne olacaktı? Kızın tüyleri kabaracaktı!.. Yüreği küçülecekti.

Bence, çok iyi bir kız Tuğba Özay. Biraz yatsa fena olmaz. Ama, kaçacak hali yok ya! Paşakapısı'nda volta atacağına evinde tutuklu olabilirdi.

Arada,böyle günah keçileri oluyor! Bazıları, saman altından su yürütür; bazıları da böyle afişe olur!

Mide kanaması geçirmiş; sağlığına duacı olduğum ressam zamanında beni de içeri almışlardı. 17 gün boşuna zindanda yattım. Bu işleri bilirim.Tuğba yine iyi... Bendeniz değil 15 sayfa yazı yazmak, 15 adım volta atmak; belli zamanda yukarıdan gelen kör bir ışıkta bit ayıklıyordum.

Ben de bir şeyler yazmak isterdim, ama aynı dönemde yattığımız Tarık Akan, "Anne bitlerimi ayıkla" diye bir kitap yazdı. Ona ilave edeceğim bir şey yok!

Vizonzede Tuğba, Paşakapısı'nda hayat sana cilve yapıyor. İnanıyorum ki çıkınca, daha güzel olacaksın. Yüreğin büyüyecek!

***

M.Celalettin Avus-Beşiktaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bence tuba düzgün bir kız.herşeyden önced dobra dobra,bazı kişilerin aksine.bence oradan bilegi ve kalbi güçlü olarak çıkacak, sevgiler

sar_dünya 
 25.10.2007 10:15
Cevap :
Umarım...  02.11.2007 15:07
 

Yazı,resimle birlikte 701 hit almış.İki gündür yayında ama,hiç yorum da almamış.Acaba diyorum,okuyanlar ya yazıyı sökemediler,ya da resmi sökemediler.Veya veya yazı ile resmi birleştiremediler.Sizce hangisi acep? Yazı,kısa,öz.Çok şeyler anlatıyor ayrıca.'Uçurtmayı vurmasınlar' gibi bir filmi de yapılabilir. Ama,kadının,imamın evinde ne yazdığını bilmiyoruz. Yazzıyı hele bir tamamlasın,öğrenilir ancak.Değil mi? Selamlarımla.

Muzaffer Cellek 
 22.10.2007 0:01
Cevap :
Muzaffer bey, bu yazıyı soru kısmına yazmasaydınız, bir yorumum olurdu:) Sorunuza gelince, filmi yapılır mı bilmem ama, benim yazım bile çok okunduğuna göre, onun kitabı yok satar!  02.11.2007 15:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1174
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster