Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '20

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
0
 

VOKAL CAZ

Vokal Caz’da  şarkı söyleme tekniği yorumcunun doğal sesi üzerine kuruludur. Dolayısıyla daha düz bir söyleyiş tarzı hakimdir. Ancak bu söyleyiş tarzı sanatçıya standard adı verilen ve manzum nitelik açısından oldukça yüksek sanatsal değer taşıyan şarkı sözlerini daha içten ve dinleyiciyi saracak şekilde yorumlama imkanı da sağlar ki, yüzyılın başında jazz şarkılarına müzikaller için bestelenmiş diğer şarkılar karşısında üstünlük sağlayan da bu sade ama etkileyici nitelik olsa gerektir. Vocal Caz yorumcusu zenci bir kadındır. Ya da en azından bir zenci gibi söyleyebilmelidir. Ama şarkılar alabildiğine beyazdır. ve solistler arka sokaklardan gelme olsalar da standardları besteleyenler ve söz yazarları Harvard ve Yale mezunları veya klasik müzik eğitimi almış (bir çoğu Yahudi) Avrupa göçmenleridir.

 

Bayan vocal jazz’ında tarih dizinsel açıdan 4 dönem sayılabilir. Bunların ilki Cemetery blues(1923),saint louis blues (1925),Muddy Water (1927),empty bed blues (1928),nobody knows you when you’re down and out (1929) gibi şarkılarla jazzın gelişini ilan eden bessie smith’le başlayıp jazzı tanımlayan Billie Holiday’ın sesini uyuşturucu ve alkole kaptırdığı 1945’lere değin süren yükseliş dönemi olarak tarihlenebilir. Savaş sonrasında 1952-1963 sürecinde ise Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Nina Simone ve Dinah Washington ve belki de anita o’day’le zirve yapan jazz’ın altın çağı gelip geçer. Ne yazık ki aynı dönemin sonu jazz’in ölümünü de simgeler. Swing çağı yerini giderek rock’n roll ve pop’a bırakırken jazz’ı bir sanat müziği olarak ayakta tutan aslen başta Fransızlar olmak üzere Avrupalılardır. 1960’ları takiben kaynakları kurumuş olmasına rağmen jazzı ayakta tutmaya çalışan kabuğuna çekilmiş Sheila Jordan, Carmen Mcrae, Betty Carter, Abbey Lincoln gibi daha sofistike ve ödün vermez sanatçıların albümlerinden oluşan bir dönem başlar.

 

Çok sonraları neredeyse günümüzde Patti Austin, Diana Krall, Norah Jones, Jane Monheit , Dianne Reeves gibi aslında tarafımca ‘jazz soundu’ taşıyan bir müzik yaptıkları halde bu yazının konusu dışında kalan populer müzük yorumcuları vocal jazz’ın dinleyici kitlesine katkıda bulunmuşlardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 224
Kayıt tarihi
: 28.09.11
 
 

İktisat fakültesi mezunuyum.1995 den beri Kuşadası'nda çeşitli yerel gazetelerinde deneme, makale..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster