Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '15

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
430
 

Volkswagen "Das Auto" mottosunu kullanmama kararı aldı

Volkswagen "Das Auto" mottosunu kullanmama kararı aldı
 

Amerika'nin meşhur "Watergate" skandalı ardından "DieselGate" olarak adlandırılan Volkswagen'nin dizel skandalı marka imajı revizyonunu da beraberinde getirdi. Volkswagen geçen eylül ayında ortaya çıkan Birleşik Devletler'in egzos salınım denetleme sistemini kandıran bir yazılım kullandığı skandalı ardından tam olarak bir kriz moduna geçti. Birçok üst düzey yöneticinin işine son verilirken, şimdi de markanın "Das Auto" mottosuna son verildiği haberi geldi. 
 
 Skandal'in sonucu olarak ödenen cezalar, halkın kaybedilen güveni, düşen satışlar, azalan ikinci el değeri ve borsadaki stok düşüşü düşünüldüğünde markanın halk imajı karanlık günler geçiriyor demek, durumu betimlemeye yetmiyor. Reuters'in haberine göre 2000 civarında grup müdürünün katıldığı bir toplantıda "Das Auto" sloganı yerini sadece "Volkswagen" kelimesine birakıcak. 
 
 Volkswagen'in söylediğine göre 2007'de ortaya çıkan bu motto firmanın şu anki insiyatiflerini resmetmiyor, fakat Reuters'in haberindeki iddiaya göre Volkswagen skandaldan sonra alçak gönüllülük göstermek ve kendinden emin ve çok iddialı "Das Auto" mesajından vazgeçmek istiyor. 
 
 Firmanın yeni dizel motorları için "Gerçekten temiz dizel motorlar" benzeri bir cümle kurmaya çekiniyor olması skandaldan ne kadar büyük bir darbe aldığını gösteriyor. Volkswagen-Grup halkla ilişkiler şefi Hans-Gerd Bode muhabirlere "volkswagen hiç bir zaman bilerek yalan söylemedi, biz her zaman son haliyle durum hakkında ne bilgimiz varsa bunu paylaşmaya çalıştık" demesi durumu biraz özetliyor.
 
 Çok daha basit olan yeni "Volkswagen" mottosunun dünya çapında yavaş ve küçük adımlarla yayılması planlanıyor. "Das Auto" tarihe karıştı. Bakalım Volkswagen bunun altından sade bir "Volkswagen" mottosuyla kalkabilecek mi?... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1416
Kayıt tarihi
: 15.06.14
 
 

Ceyhun Kirimli lisans egitimini Bogazici Universitesi Molekuler Biyoloji ve Genetik Bolumunde tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster