Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '14

 
Kategori
Otomotiv
Okunma Sayısı
125
 

Volkswagen yatırımı Polonya’ya kaçtı

Volkswagen yatırımı Polonya’ya kaçtı
 

Volkswagen marka araba


Uzun bir süredir dünyaca ünlü Volkswagen firmasının yeni yatırımının Türkiye’ye yapılıp yapılmaması konuşuluyordu.

Volkswagen bugün bünyesinde Audi, Seat, Skoda, Bentley, Porcshe, Bugatti, Lamborghini, MAN, Scania gibi dünyaca ünlü otomotiv firmalarını barındıran, dünyada 108 fabrikasıyla,  570 bin çalışanıyla yılda 193 milyar Euro ciro yapan bir dev. Toyota ve GM’in ardından dünyada 3ncü sırada.

Böyle bir devin ülkemize yatırım yapması inanılmaz büyük fırsattı. Konuşulan yatırım orta sınıf ticari araç modeli Crafter ile ilgili ve tutarı da 1.1 MİLYAR dolar... Böylesine büyük bir yatırım, binlerce kişiye iş imkanı, yerli tedarikçilerimize yeni iş kapısı, ülkemizin negatif yönde seyreden ithalat-ihracat dengesine pozitif katkı, işsizlik oranlarına olumlu etki, know-how gelişimi vs gibi sayısız fırsatlar demek.

Bügün güzel Türkiye’miz dünyada önde gelen otomotiv üretim üslerinden birisi oldu. Yıllık 1 milyondan fazla araç üretimi, 400’den fazla otomotiv tedarikçisi, yeniliğe açık, çalışkan, özverili ve genç iş gücü ile Türkiye’miz, Avrupa ve Asya arasındaki jeopolitik önem arz eden konumunu da göz önüne aldığımızda, bu tür yatırımlar için biçilmiş kaftan.

Öyle ama kime göre?? Nasıl doğru ya da yanlış kişiden kişiye değişiyorsa, göreceliyse, sanırım bize göre uygun ve çekici olan bu avantajlar Volkswagen yatırımı için yeterli gelmedi.

Polonya’nın Avrupa’ya yakınlığından dolayı daha düşük lojistik maliyetleri sağlaması, işçilik ücretlerinin bize göre daha düşük olması ve yatırım teşviklerinin daha cazip olması sebebiyle bu yatırımın Polonya’yada yapılacağını okuduk ve duyduk.

Yıllar önce Hyundai de 1.2 milyar dolar yatırım için son dakikaya dek görüşmüş ve sonra Slovenya’ya yatırım kararı almıştı. Bu gibi dev yatırımlar kaçmamalı. Onları kaçırmamalıyız. Yılda 2 milyon araç üretmek hedefini yakalamak için gelen yatırımcı bu ülkeye ve buradaki imkanlara hayran kalmalı, ülkemize yatırım yapmamayı aklından bile geçirmemeli.

Zamanında sanayici bir büyüğümüz şöyle demişti “Türkiye’ye yatırımcılar nazlanarak gelir, ama bir kere tadını aldı mı kolay kolay çıkmazlar”.  İnanılmaz potansiyellere ve güzelliklere sahip bir ülke olduğumuzu unutmayalım, bunu her daim hatırlayalım.

Buradan çıkarılacak bazı dersler var. “Nasıl bundan sonra gelen, kapımızı çalan her büyük yatırımcıyı burada tutarız?” diye çalışılmalı ve aksiyonlar hayata geçirilmeli. Türkiyemiz eğer dünyadaki ilk 10 sanayi içinde olacaksa bu yabancı yatırımcı ile olacaktır. Sadece yabancı yatırıcımcı yetmez, katma değerli ürünler üreten yatırımcılar gelmeli ki, kendi kendine teknik imkanları ve becerileri yeten bir ülke olabilelim.

Evet dostlar...

Her şeyde bir hayır vardır ancak tekrar HAYIR duymamak için şimdiden kolları sıvamalı ve eksiklerimizi kapatmalıyız. Her şey fırsata çevrilebilir; yeter ki niyet ve gayret edelim, gerisi ise kısmet...

Sevgiler,

Kenan

https://twitter.com/Naacel

http://naacel.blogspot.co.uk/

http://www.felsefetasi.org/author/kenan-kolday/

https://www.facebook.com/public/Kenan-Kolday

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1169
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster