Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '19

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
27
 

VPN Nedir? Uygulama Alanları

Değerli Milliyet okuyucuları…

VPN adını çokça duymuşsunuzdur, özellikle giremediğiniz sitelere girme amaçlı olarak kullanılan ve bilinen VPN’i detaylıca inceleyelim

VPN (Virtual Private Network), kişiye özel sanal bir ağ yani network bağlantısı kurmaktır. Sizleri teknik detaylara boğmadan kısaca şöyle açıklayayım. Mesela şirketinizde çalışıyorsunuz. İşiniz çıktı şirket dışına çıktınız ama şirketteki ağa ve orada kullanılan sistemlere ulaşmanız gerekiyor. İşte tam bu noktada VPN devreye giriyor. Kendi kullanıcı adı ve şifrenizle sanki şirketinizdeymişsiniz gibi çalışabiliyorsunuz. Dolayısı ile o VPN’yi kullandığınızda internete de o VPN üzerinden erişim sağlarsınız. Teknik olarak Gateway denilen Modem ve Router üzerindeki sabit IP adreslerini kullanır. Dolayısı ile Home Office denilen evde çalışma şeklinin de temelini bu oluşturur.

VPN size şirketinizin ya da ilgili yerin sunucusuna bağlar.

Yani o şirketle ev arasında bir bağlantı kurulur. Sizin bilgisayarınız ile şirketinizdeki sunucuya da server denilen makina arasında bir tünel oluşturduğunu düşünebilirsiniz.  Artık tüm veriler o tünelden yani yoldan akmaya başlar. Dolayısı ile internet servisini de onun üzerinden kullanırsınız. Eğer kullandığınız VPN yurtdışından ise, o yurtdışındaki tüneli kullanıyor olursunuz.  Bu da sizi sanki o ülkeden bağlanıyormuş gibi gösterir. Ülkemizde, özellikle Twitter ya da Youtube gibi sosyal medya uygulamalarının erişimine sorun yaşandığı anlarda ilk akla gelen uygulama olarak hafızalarımıza kazınmıştır.  Türkler dolayısı ile VPN hizmetini belki de en çok kullanan ve network olayını hemen kavrayan topluluk olmuştur.

Fakat bu VPN servisleri sizin gibi bir sürü kişi kullandığı için zaman zaman güvenlik açıkları yaşanmıştır. Onun için paralı ya da güvenilebilir VPN uygulaması kullanmak çok önemlidir. VPN size istediğiniz gibi internette dolaştırırken, birden kabusunuz olmasın.  Çünkü genelde VPN sistemleri sizin girdiğiniz tüm siteleri kaydeder, hatta şifrelerinizi bile! Hele bilgisayarınızda bir şifre dosyanız varsa çok daha dikkatli olmalısınız.

VPN gördüğünüz gibi hayat kurtaran bir uygulama olabiliyorken, birden size çok zor durumlara da sokabilir. Her zamanki sözümüz burada da geçerli: “Teknolojinin nimetlerinden yararlanalım ama kullanırken de dikkatli olalım”

Herkese teknoloji dolu günler dilerim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 208
Kayıt tarihi
: 18.08.10
 
 

Herkese selamlar, Ben Serdar Şimşek. İzmir Ödemiş doğumlu olup, Elektronik mühendisi, işletme Lis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster