Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1156
 

Vroomun Beklenti Kuramı-Rötgencilik

Ülkemizde yaşayan sosyal bilimciler çok şanşlılar. Araştırma yapmak için günlerce proje hazırlamaları gerekmemektedir. Son günlerde yaşananlar, doktora tezi olacak kadar onemli bir toplumsal olay olarak karşımızda durmaktadır.

Tartışılan olayların gerçekliği üzerinde durmak önemli değil.Yalın hali rötgencilik. Gerçek veya sanal. Davranışı gerektiren dürtü, ilkel kültürün etkileşimi. Kimin yaptığı veya yaptırdığı da önemli değil.

Bu komplo olgusunun temelinde yatan sosyal dürtü ne olabilir? Muhalefet liderinin kişisel yaşantısıyla etkisizleştirmek ve siyasal yaşantısını sonlandırma duygusu. Tüm kötü sözcükleri içine alan hasta ruhun kendisi. Düşünmek bile tiksindirici.

Yönetim açısından üzerinde durulması gereken konu, CHP de yaşananlardır. Sayın Deniz Baykal'ın, siyasal sorumluluğun gereği istifası doğal bir olaydır. Kişiliğine yönelik saldırının, partisine zarar vermemesi için yaptığı önemli bir fedakarlıktır. Bu fedakarlık, kurumsal olarak değerlendirip çözüm yolları araştırılması gerekirken, fırsat sarhoşluğuna dönüştürmek sol kültürün yetersizliğinin delili değildir de nedir?

Sayın Deniz Baykalı sevelim veya sevmeyelim. Türk siyasetinde önemli bir isimdir. Komplo olayı çıkana kadar partisinde rakip olacak kimse yoktu. Şimdi aslan sosyal demokratların türeyişlerini izliyoruz.

İnsanların bir olay karşısındaki düşünceleri, tutumlarını oluşturur. Ancak bu tutumlar her zaman öngörülen davranışlara dönüşmezler. Ortam ve beklentiler tutumlarının aksine davranış göstermelerine neden olabilir. Yönetim Bilimcisi VROOM, bu ilkeden hareket ederek motivasyonda beklenti kuramını geliştirmiştir.

CHP de yaşananları bireyselliğe indirgeyerek yorumlamanın anlamı yoktur. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Deniz Baykal'ın görevlendirmeleriyle parti içinde etkinlik kazanan değerli bir siyasetçidir. Deniz Baykal'ın da desteğini alabilecek isimlerin başında geleceğine inananlardandım. Bazılarının değerlendirmeleri gibi, sayın Deniz Baykal'ın il başkanlarının çağrısıyla tekrar başkanlığa dönecek inancını hiç taşımadım. İstifa dilekcesinin her satırı, kararlılığını vurgulamaktadır. Dönüşü, komplonun aydınlatılması sonucu yükselen CHP yi zirveye taşımak için olabilirdi. O olay genel başkanlıkta olmayabilirdi." CHP nin bir onursal başkanı vardır.O da MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR" diyen siyasal lideri iyi değerlendirmek gerekir.

CHP de bir telofon dinleme olayı yaşanmıştır. Basına yansıyan yönü komikti. Bir çoklarının değerlendirmesi, melakelerini kaybetmişlerin parti yönetiminden uzaklaştırılması şeklindeydi. Vefa duygusu ağır bastığı için, bu kongerede yenilişme adı altında yumuşak bir geçiş sürecinin işleyeceği bilinmekteydi. Tüzüğün bu sürece göre hazırlandığını hepimiz bilmekteyiz.

Telofon olayının kahramanınnın sergilediği davranışların değerlendirilmesi, Vroomun bekleti kuramının ötesinde bir değerlendirmeye tabi tutulması gerekliliğine inanıyorum. "Yarın başka kasetler ortaya çıkarsa" tümcesi nitelik açısından çok önemlidir. Bildiği bir şeyler varsa açıklamalıdır. Açıklamıyor ise, o sözcüklerin kendisine yüklediği anlamları değerlendirmesini düşünmek bile istemem. Siyasette deneyimler önemlidir. Ancak söylenen sözcüklere yüklenecek anlamlarda önemlidir.

CHP yaşananlari iyi yönetememiştir. Düne dek saygı ile önünde eğildikleri liderlerine karşı tavırlarını "Kral Öldü Yaşasın Yeni Kral" havasına dönüştürdüler. Hep birlikte Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yönetiminde düşünülen geçiş süreci gercekleştirilebilinirdi. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliği, kongerede yaşanacak yenileşme sürecinin belli kalıpların dışında CHP yi ileriye taşıyacak nitelikte olması ile pekişecektir. Bu süreç iyi yönetilir, komplonun hukuksal boyutlarıda açıklık kazanınca, sayın Deniz Baykal’ın konumunun parti liderliğinin ötesinde bir anlam kazanacağı bilinmelidir. Donanımı, uluslararası nitelikte olan ender liderlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Gazetelerde kısır döngü içerisinde yazı yazanların değerlendirmelerinin bilimsel temeli bulunmamaktadır.

20.05.2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 448
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1944 yılında Arapgir'de doğmuştur. İlk ve orta öğretimini Arapgir'de, lise öğrenimini Ankara Gazi Li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster